Premiér Babiš zpochybnil rezoluci kritizující jeho možný střet zájmů, kterou přijal Evropský parlament. Důrazně ji odmítl a odpovědnost přehodil na české europoslance, údajně poškozující zájmy České republiky. Přitom je poškozují jeho soukromé zájmy a jen pokračuje ve vytváření teorií spiknutí.
Evropský parlament schválil drtivou většinou 510 hlasů padesátibodové usnesení, které se vymezuje vůči zneužívání dotací a potenciálnímu střetu zájmů Andreje Babiše. Historie této instituce nepamatuje, že by europoslanci věnovali takto mimořádnou pozornost problémům předsedy vlády jedné členské země. Je to skutečně unikátní případ.
Oběť spiknutí
Babiš se rozhodl vsadit všechno na jednu kartu. Žádné problémy nepřipouští, stylizuje se do role oběti mezinárodního spiknutí a odvádí pozornost jiným směrem. V jeho arzenálu nic nového, ale podobné reakce jsou o to nešťastnější, že přicházejí v době, kdy se vedou složitá jednání o evropském rozpočtu.
Prestiž českého premiéra klesla na bod mrazu. Nyní už oslovuje jen domácí publikum, aby přesvědčil svoje přesvědčené voliče, že o nic nejde – jen o banální příběh právně nezávazné deklarace údajně zmanipulovaných europoslanců netušících, která bije. O tom svědčí Babišovo prohlášení krátce po přijetí bezprecedentní rezoluce.
„Jak každý ví, stojí za ní čeští europoslanci, kteří dělají vše jen pro to, aby Českou republiku v Bruselu poškodili,“ uvedl. „Je to pořád to samé. Politický boj přenesený některými českými politiky a stranami z České republiky do Evropského parlamentu.“
Zároveň kritizoval Evropský parlament, že „bez jakýchkoliv konkrétních znalostí a důkazů nabádá k činění kroků ve vztahu ke konkrétnímu trestnímu řízení na území Česka“. To může být podle něj vnímáno jako důkaz politického a mediálního tlaku na justiční systém v České republice.
Pořád to samé
V jedné věci se nemýlí, je to pořád to samé. Především z jeho strany od doby, kdy označil evropské audity kontrolující oprávněnost čerpání dotací Agrofertu za útok na Českou republiku. Stále se řídí heslem nejlepší obrana je útok, bez ohledu na to, zda jde o lež či vědomé manipulace veřejným míněním.
Už samotný název usnesení „Rezoluce Evropského parlamentu ke znovuotevření trestního stíhání českého premiéra Andreje Babiše kvůli zneužití evropských dotací a o potenciálním střetu zájmů“ napovídá, že nejde o poškozování České republiky, ale o osobní problém jednoho člena vlády, jehož firmy pobírají miliardové evropské dotace.
Představa, že několik českých europoslanců zneužije drtivou většinu svých kolegů k vnitřnímu politickému boji, je naprosto absurdní. Jsou tedy zmanipulováni i zástupci frakce Renew Europe, jejímž členem je hnutí ANO?
Byl to premiér Babiš, kdo ztotožnil Českou republiku s Agrofertem. Před rokem avizoval, že o tomto „útoku“ bude mluvit s evropskými kolegy. „Já se určitě zeptám pana Junckera, jak je možné, že má takové nekompetentní auditory. Protože jejich chování bylo skandální,“ řekl doslova.
To se sice nepodařilo, ovšem tyto invektivy mu příliš nepomohly, stejně jako nevybíravé osobní útoky na členy únorové mise Výboru pro rozpočtovou kontrolu EP vedené europoslankyní Monikou Hohlmeierovou.
Problém oligarchických struktur
Skutečnost je jiná. Babišův případ extrémně zvýraznil problém oligarchických struktur, vysávajících evropské rozpočty na úkor malých a středních firem. Jedná se o peníze evropských daňových poplatníků, a evropské instituce tudíž mají plné právo kontrolovat, kam a jak tyto penězovody tečou.
Problém obřích dotací jedné silné ekonomické skupině není něčím novým a evropské orgány se zabývaly podobnou situací i v jiných zemích. Ještě nikdy se ale netýkal přímo předsedy vlády, který se účastní zasedání Evropské rady a spolurozhoduje o rozdělování unijních prostředků.
Premiér Babiš si vytvořil takové podmínky, že může mobilizovat celý státní aparát na obranu dotací pro Agrofert, což také činí. Zaměňuje hájení zájmů České republiky za hájení zájmů vlastních firem, a vládní partner ČSSD tyto zájmy otevřeně kryje.
Babišův státní aparát
Resorty pod správou hnutí ANO v čele s ministerstvem pro místní rozvoj odmítly spolupracovat s kontrolními orgány Sněmovny i Senátu na vypořádání evropských auditů. Nechtěly předat jakékoli podklady senátní komisi, která pracuje v důvěrném režimu, a v takovém případě jí nic nebrání v přístupu k požadovaným informacím.
Netransparentnost celého procesu je dalším důkazem neudržitelnosti současného stavu, kdy má Babišovo hnutí čerpání dotací pod kontrolou, přičemž do portfolia jeho ministrů lze zařadit i zemědělského lobbistu Miroslava Tomana, který arogantně hájí zájmy skupiny agrobaronů na všech úrovních.
Bude zajímavé sledovat, jak se Babišův aparát vyrovná s nepříjemnou novinkou obsaženou v rezoluci, která na základě zkušeností s českým premiérem tlačí na Evropskou komisi, aby zastropovala zemědělské platby oligarchům ve prospěch rodinných farem. Bude i toto český premiér považovat za mezinárodní komplot?
Kdo ovlivňuje vyšetřování?
Rozporuplná je i jeho námitka k údajnému politickému a mediálnímu nátlaku na domácí justiční systém kvůli vyšetřování Čapího hnízda. Přitom je to obráceně. Evropský parlament pouze vyslovil víru, že národní soudní systém vykoná celý proces nezávisle a bez jakéhokoli politického vlivu.
To premiér Andrej Babiš inicioval policejní čistky, do kterých zapojil svoje média, opakovaně útočil na vyšetřovatele Čapího hnízda Pavla Nevtípila, že je součástí mafie, a kauzu považuje za politickou objednávku. Babišův „nejlepší projekt“ navíc vyšetřoval i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), který potvrdil závažná podezření z dotačního podvodu. I on je tedy zmanipulovaný?
Šéf ANO se octl ve velmi nekomfortní situaci, do které zatahuje celou Českou republiku. Snaží se ji na Facebooku bagatelizovat žánrovými momentkami z jednání Evropské rady, které mají doložit, že je všechno v pořádku a premiér stále usilovně pracuje pro blaho lidu. Ve skutečnosti už nyní hraje hlavně sám na sebe a nehledí na možné důsledky pro české daňové poplatníky.