Titulek Mladé fronty DNES koncem října hlásal, jak „Babiš čistí Hrad od Zemanových mužů“. Stranický tisk ANO tak ohlašoval, že se tehdejší premiér pustil do boje proti nejbližšímu okolí prezidenta, konkrétně pak proti Vratislavu Mynářovi. Stačilo však jen pár dní a celá odvážná akce skončila. Zeman začal z nemocnice komunikovat a bylo po revoltě. Dnes už si Babiš hradního kancléře nedovolí kritizovat ani slovem.
Kancelář prezidenta republiky měla skartovat tajný dokument, který obsahoval informace o účasti ruských agentů na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Zpráva, která by kvůli své důležitosti měla vyvolat poprask na politické scéně, však zůstala bez odezvy. Jako by už bylo Mynářovi vše povoleno, jako by měl bianco šek na všechny své přešlapy.
Problém je v tom, že tentokrát se nejedná o rybník vybudovaný načerno nebo nezískanou bezpečnostní prověrku. Zde se jedná o podezření, že informace z tajné zprávy mohly doputovat tam, kam neměly. Reakce by se tak dala očekávat, navíc nyní by měla být skutečně velmi slyšet. Pokud totiž podrobnosti z dokumentu Bezpečnostní informační služby unikly třeba do Ruska, mělo by se intenzivně pátrat po lidech, kteří to mají na svědomí.
Zcela nepřekvapivě se k situaci nevyjádřil prezident. Mynář je jeho přítel a pro Zemana je možné vyzrazení utajovaných informací nedůležitou marginálií, kterou u svých podřízených nebude řešit. Tentokrát ovšem mlčí i Babiš, jindy na sociálních sítích velmi aktivní kritik. Po jeho výkřiku o nutném konci šéfa prezidentské kanceláře se totiž hodně věcí změnilo.
Majitel hnutí ANO, který doufal, že se pomocí článku 66 dostane do role „zastupujícího prezidenta“, byl velmi rychle vrácen do reality. Miloš Zeman totiž nesl velmi nelibě, že by se na jeho místo dral někdo ve chvíli, kdy mu do konce mandátu zbývá ještě více než rok. Navíc to od Babiše bral jako zradu. Když mu poté expremiér oznámil, že už vládu řídit nechce, napětí vyvrcholilo. Vše totiž bylo domluvené i pro případ, že by ANO volby nevyhrálo, a ministerský předseda se tak nemusel bát, že by ve funkci nepokračoval.
Atmosféra houstla a jedním z vedlejších jevů bylo i to, že si Babiš musel odpustit veškeré komentáře ke kauzám Vratislava Mynáře. Protože nyní šéf opozičního hnutí pokukuje po prezidentské funkci znovu, nesmí si Zemana naštvat. Nutně totiž potřebuje, aby dosluhující hlava státu svému elektorátu dostatečně silně oznámila, že jejím nejlepším nástupcem bude právě Babiš. Slova o rezignaci Mynáře jsou tak zapovězena a naordinováno je ticho.
Špatnou zprávou ovšem je, že ostrou a důraznou reakci na fakt, že na Hradě policie hledala důkazy o možném zneužití tajného dokumentu, neposkytli ani současní vládní politici. Premiér Fiala ani ministr vnitra Rakušan na sociálních sítích kauzu ani nezmínili, natož aby ji okomentovali. Je zřejmé, že na sociálních sítích netráví tolik času jako zástupci hnutí ANO a jejich marketingoví specialisté, ale několik slov by to přeci jen chtělo. Oznámení o tom, že se případem bude zabývat sněmovní bezpečnostní výbor, je jen slabým ubezpečením, že tak důležitá věc nevyšumí.