V zájmu Andreje Babiše i Jaroslava Faltýnka (oba z ANO) je, aby byli opět vydáni spravedlnosti a neskrývali se za poslaneckou imunitu v případu Čapího hnízda, který s jejich poslaneckou aktivitou vůbec nesouvisí.
Policie, která případ vyšetřuje, opět odeslala žádost o jejich vydání, tentokrát však už do nově zvolené poslanecké sněmovny, jak pro ČTK potvrdila mluvčí příslušné prokuratury. Přesněji, policie podala žádost o vydání k trestnímu stíhání dvou poslanců v případu Čapího hnízda. Ale není příliš pravděpodobné, že by byli nově v případu trestně stíháni kromě Babiše s Faltýnkem ještě nějací další dva poslanci. Policie zřejmě žádost odeslala již v den zahájení činnosti nové sněmovny a Česká pošta (nebo snad Pony Express) ji následně pod heslem „Dneska podáte, zítra dodáme“ druhého dne od podání doručila.
Babiš, který před volbami společně s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO) považoval za účelové, že policie nepočkala s žádostí do voleb, se nyní opět diví údajné policejní horlivosti. Přitom je už po volbách a muselo mu být zřejmé, že policie již má žádost připravenou.
Oba staronoví poslanci se v médiích stíhání bránili. Ve skutečnosti by však pro ně bylo vydání zřejmě nejlepší variantou, zvláště pokud by chtěli ještě v budoucnosti (např. po odpykání případného trestu) pokračovat ve své politické kariéře.
Pokud by je totiž jejich kolegové ze sněmovny odmítli vydat, trestní stíhání v případu by bylo přerušeno, ale doba, po kterou by Babiš s Faltýnkem seděli ve sněmovně, by se nezapočítávala pro výpočet lhůty, kdy bude tento pravděpodobný podvod promlčen, jak upozornila ČT24.
Navíc je vždycky lepší, když si člověk hned, jak přijde ze školy, napíše všechny domácí úkoly, a pak už může jít třeba na pivo. Stejně tak by měli mít i Babiš s Faltýnkem zájem odbýt si případný trest (nebo co nejrychleji dospět k satisfakci v podobě osvobozujících rozsudků) a pak už si jen užívat života nebo se věnovat kariéře.
Babiš by se měl snažit o rychlé uzavření případu (ať už vše skončí jeho očištěním, či trestem) také proto, že se o něj policie (konkrétně Národní centrála proti organizovanému zločinu) zajímá i kvůli případu společnosti Profrost, jak vás FORUM 24 již informovalo.
Existují přitom silné indicie, že přinejmenším případ Čapího hnízda skončí trestem. Jak už jsme upozorňovali, tento investiční projekt sice čerpal dotace z EU určené pro malé a střední podnikatele (tedy v žádném případě ne pro lidi, jako je miliardář Babiš), ale byl stavěn na pozemcích Babišovy firmy, velkou většinu podnikatelského rizika za něj nesla Babišova firma a úplně běžná není ani výše uvedená ztráta všech dokumentů včetně kopií, které by mohly prokázat, že se za anonymními akciemi skrývali Babišovi příbuzní, jak sám Babiš tvrdí. Pokud se Babišovi blízcí, kteří jsou rovněž mezi obviněnými, buď nedostaví ke svému výslechu, nebo odmítnou jako svědci vypovídat, mnohé se tím z pohledu veřejnosti jistě vyjasní. Z pohledu vyšetřovatelů by to však byla komplikace.
Přece jen však existuje jeden důvod, proč by zejména 1. místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek měl mít zájem raději nejprve pobývat v politice a teprve následně si odpykat případný trest, než naopak. Je na tom totiž vzhledem ke svému věku velmi špatně, pokud jde o paměť. Již na jaře 2016 si nemohl na ČT24 vzpomenout, komu jako člen vedení společnosti Agrofert holding umožnil ručení za stamilionový úvěr na stavbu Čapího hnízda. Omlouval to právě svým věkem (tehdy 53 let). Je sice pravdou, že si o více než rok později tváří v tvář Mandátovému a imunitnímu výboru Poslanecké sněmovny (resp. přinejmenším na následné tiskové konferenci) vzpomněl na všechny podrobnosti převodů vlastnictví anonymních akcií Farmy Čapí hnízdo, ale jak potvrdí asi každý lékař, nelze vyloučit, že se stavy krátkodobé amnézie budou vracet, s rostoucím věkem dokonce zřejmě stále častěji. Aniž bychom přáli panu Faltýnkovi cokoli špatného, může se tedy stát, že si po skončení své politické kariéry nebude pamatovat už vůbec nic.
Jak hlasování o vydání nakonec dopadne? Těžko hádat. Jak už jsme vás informovali, ve sněmovně se rodí přirozená spolupráce (ať už vládní, či ad hoc) ANO s KSČM a SPD. Poslanci za ANO v minulém volebním období při hlasování odešli ze sálu (s výjimkou Babiše a Faltýnka). Komunisté pro ČT24 uvedli, že si vše budou muset ještě znova promyslet a případně změnit názor. Babiš sám pak uvedl, že ještě neví, jestli se vydá. Když minule souhlasil se svým vydáním, souhlasila i většina tehdejších poslanců. Jenže co kdyby teď na svém názoru setrval a poslanci by jeho přání nevyhověli? Musel by se pak jedině vzdát svých politických funkcí. Pokud však poslance včetně svých stranických kolegů přesvědčí, může být vydán spravedlnosti a zároveň může zůstat poslancem.