Několik premiérů členských zemí Evropské unie, mezi nimiž byl i český předseda vlády Andrej Babiš, žádá uspořádání summitu Evropské unie kvůli rozdělování vakcín proti nemoci covid-19 do jednotlivých států. Stojí to v dopise adresovaném předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. Deník FORUM 24 proto oslovil české europoslance s otázkou, jak podobnou iniciativu hodnotí – jejich odpovědi přinášíme níže.
Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL):
Ničemu jsem se dlouho tak nezasmál, než když jsem četl tento dopis. Možná by si měli někdy premiéři přečíst to, o čem hlasují. Už před několika měsíci si totiž odhlasovali, že se budou rozdělovat vakcíny podle počtu obyvatel. To, že to podepíše Andrej Babiš, mě vůbec nepřekvapilo. Nám leží stovky tisíc vakcín na skladech a on si myslí, že za to může EU. Stále více se ukazuje, jak je premiér naprosto mimo. Podle mého už to vůbec psychicky nezvládá.
Jiří Pospíšil (TOP 09):
S uspořádáním summitu souhlasím. Mělo by se na něm vyjasnit, jestli si některé státy skutečně uzavírají separátní dohody s dodavateli vakcín, které mají být pokryty společnými nákupy, a také vyjasnit pravidla distribuce dodávek vakcín mezi členské státy. Buď platí striktně za všech okolností kritérium počtu obyvatel a je třeba trvat na jeho dodržování, a nebo platí to, co říká komise – že si každá země v rámci objednávek Evropské komise mohla říci, kolik chce vakcín. Pak je ale nedostatek vakcín chybou vlády, která situaci špatně odhadla a vakcíny špatně objednala. Není možné, aby si někdo bokem netransparentně získával vakcíny, logicky na úkor ostatních. Tohle všechno je třeba objasnit. Občané na to mají nepochybně právo.
Veronika Vrecionová (ODS):
Přidělování vakcín by mělo být založené na jasném pravidle, nejlépe na počtu obyvatel dané země. Důležitá je ale také schopnost země vakcíny využívat, aby zbytečně neležely někde ve skladech, jak se občas bohužel stává v České republice.
Marcel Kolaja (Piráti):
Spravedlivé rozdělování dodávek vakcín podle počtu obyvatel podporuji. Ovšem flexibilita, která umožní členským zemím solidárně upřednostnit dodávky vakcín tam, kde jsou nejvíc potřeba, je zcela namístě. Nyní zejména česká vláda využívá solidarity Francie a Německa. Tyto země nám poskytují své očkovací látky nad rámec dohodnutého, což Andrej Babiš prodával jako svůj úspěch. Větší problém vidím v tom, že Komise nevymáhá dostatečně, co ve smlouvách dohodla s výrobci vakcín. Ba dokonce ani nemáme možnost vědět, k čemu se farmaceutické firmy zavázaly. Piráti od začátku zdůrazňují, že tyto smlouvy měly být vyjednány transparentně, aby odborná veřejnost mohla včas upozornit na nedostatky.
Luděk Niedermayer (TOP 09):
Myslím, že nejdřív by bylo dobré pochopit, jaký je stav. Já se už potom víc než týden pídím. Zjevně ani data na ECDC nejsou dost přesná, jsou tam zpoždění a možná i rozdíly ve vykazování. Takže nejdřív vyjasnit data, pak eventuálně jednat. Země s podobnou strukturou objednávky mají mít podobné dodávky.
Mikuláš Peksa (Piráti):
Obecně si myslím, že bychom v tom měli mít víc plánování. Problém je v tom, že když se v nějaké zemi virus rozběhne, tak je pak daleko větší riziko, že se tam objeví nové mutace. Takže mluvit o tom, jak pomoci nejpostiženějším místům v Evropě – mezi kterými je třeba ČR – nebo do budoucna Africe by mi nepřišlo špatně. Čímž neříkám, že podporuju záměry kohokoli konkrétního, se kterými na ten summit pojede.
Evžen Tošenovský (ODS):
Určitě je v této době, kdy čelíme nedostatku vakcín, rozumné, aby se nejvyšší představitelé členských států sešli a situaci podrobně prodiskutovali. Očkování probíhá v jednotlivých zemích s různou intenzitou a tedy i potřeby množství vakcín se mohou v čase měnit. V takto vypjatých chvílích je dobré se pobavit o další strategii.
Markéta Gregorová (Piráti):
Koordinovaný postup je cesta správným směrem, je to ostatně největší devíza Evropské unie. Co se týče samotného rozdělování vakcín, jsou ve hře dva faktory, které jsou pro nás důležité: první je proporčnost, tedy příděl dle počtu obyvatel, a druhá je potřebnost, některé země – v čele s Českou republikou – jsou v tak závažné situaci, že se z ní potřebují co nejdřív proočkovat. Právě solidarita ovšem dělá očividně problémy premiéru Babišovi, který ji v jarní fázi pandemie, kdy se chlubil, že je „best in covid“, označoval za „trestání úspěšných“ – a dnes, když se karta obrátila, se opovažuje prezentovat výpomoc našich německých nebo francouzských přátel jako svůj úspěch. Tomu říkám chucpe. A kdybych měla vybrat jedno téma, které by měl summit řešit, je to transparentnost vyjednávání mezi Komisí a soukromými výrobci vakcín. Právě nedostatek ověřitelných informací připravuje půdu pro různé zběsilé konspirační teorie. Tajnůstkaření ničemu neprospívá.