Jsou země, které mají opravdu dlouhou demokratickou tradici, jako například Velká Británie nebo Spojené státy americké. Zatímco Velká Británie má to štěstí, že je konstituční monarchií a její hlavou je korunovaný dědičný panovník, Američané si svého prezidenta volí. USA jsou ovšem federace, takže voliči nevybírají hlavu státu přímo a prostou většinou, nýbrž si volí tzv. sbor volitelů. Přesto i pro ně představuje od roku 1788 onen prezidentský volební duel zpravidla dvou kandidátů zásadní demokratický proces.
Pryč jsou ovšem doby, kdy k jediným médiím volebního klání patřily letáky, plakáty či řečnění na shromážděních. Nejprve proměnil volební kampaň rozhlas, jehož sílu rychle pochopili autoritářští populisté a tyrani, jako Lenin, Stalin, Mussolini a Hitler. Zcela zásadním předělem byl pak nástup televize.
Nixon, nebo Kennedy?
Legendárním se stal první televizní přenos debaty mezi viceprezidentem Richardem Nixonem a senátorem Johnem F. Kennedym 26. září 1960 na kanále CBS. Bravurně ji moderoval politický komentátor Howard Smith, přičemž otázky kandidátům kladli další čtyři novináři.
Hlavním tématem debaty byla, jak je zvykem nejen v USA, domácí politika, včetně vzdělávacího systému a zdravotnictví, ale stranou nemohly zůstat ani zahraniční problémy související se studenou válkou mezi svobodným světem a sovětsko-ruským impériem. Nixon sice argumentoval dobře, ale byl poněkud nervózní, a navíc se odmítl nechat nalíčit, takže vypadal upoceně a staře, na rozdíl od svěžího Kennedyho. Podle komentátorů to byl zřejmě jeden z hlavních důvodů, proč byl Nixon, působící i v následných třech televizních debatách málo dynamicky, Kennedym těsně poražen. Televizní debaty jsou od té doby nedílnou součástí amerických voleb a postupně si našly cestu i do demokratických zemí Evropy.
Vůdce kremelského gangu
Jsou ovšem země, kde sice občané vybírají prezidenta lidovým hlasováním, ale poněvadž jsou pro ně demokratické procedury pouhou fasádou, předem je známo, kdo zvítězí. Například v Rusku se pravidelně konají prezidentské volby, jenže výsledek je dopředu jasný. Vladimir Putin, ruský tyran a válečný zločinec, vládne v Rusku jako prezident od roku 2000, přičemž se nenechme zmást maškarádou,…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.