„Nepochybně ano,“ odpověděl Miloš Zeman na dotaz, zda by Andreje Babiše jmenoval premiérem, pokud hnutí ANO vyhraje volby, a jeho šéf byl zavřený ve vazbě. Výroky prezidenta republiky, zpochybňující vyšetřování Čapího hnízda, Babišovi před volbami pomohly. Přitom ho ještě nedávno považoval za nevěrohodného.
Miloš Zeman vystoupil 15. listopadu 2011 na tiskové konferenci Strany práv občanů Zemanovci (SPOZ) coby její čestný předseda a zaútočil na Andreje Babiše. Prohlásil, že je nevěrohodný, a zmínil v této souvislosti „jistá další podezření“, která se, jak doufá, „časem prošetří“.
Stalo se krátce poté, co Andrej Babiš oznámil, že se svým hnutím ANO 2011 vstupuje do celostátní politiky. Zemanovo vystoupení zachycuje video.
Politik nesmí krást, podrážet a nedodržovat dohody
„Zastávám názor, že člověk, který vstupuje do politiky, respektive působí v politice, má-li být dlouhodobě úspěšný, musí splňovat tři základní kritéria. Za prvé: Nesmí krást. Za druhé: Nesmí podrážet. Za třetí: Musí dodržovat uzavřené dohody. Pokud jde o pana Babiše, byl jsem přímým účastníkem podpisu dohody s ním při privatizaci Unipetrolu a konstatuji, že pan Babiš tuto podepsanou dohodu nedodržel. To je pro mě dostatečný důkaz nevěrohodnosti pana Babiše, nehledě na jistá další podezření, která se doufám časem prošetří,“ prohlásil tehdy.
Zemanova slova se týkala první privatizace petrochemického holdingu Unipetrol, u které hrály klíčovou roli magnátovy nadstandardní vztahy s vládou Miloše Zemana. Tato kapitola se začala psát v roce 1999, kdy Zemanova vláda provedla v Unipetrolu čistku a do vedení dosadila manažery spojené s Agrofertem. Dnes by takové chování olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan označil za sabotáž a organizované spolčení.
Babišův holding následně těžil z výhodných smluv s tímto státním podnikem celé tři roky, než Zemanův kabinet přikročil k jeho privatizaci. Proti očekávání uspěl Agrofert s vlivnými přímluvci v zádech v čele s propagátorem „české cesty“, ministrem průmyslu a obchodu Miroslavem Grégrem.
Fiasko Zemanovy vlády
V prosinci 2001 Agrofert vyhrál výběrové řízení, ačkoli nabídl o dvě a půl miliardy korun méně, než hlavní konkurent Rotch Energy, vyšachovaný ze hry navzdory doporučení privatizační komise. Trh tehdy na sporné rozhodnutí reagoval propadem akcií Unipetrolu o 45 procent.
[ctete]51138[/ctete]
Andrej Babiš následně otálel se zaplacením, ačkoli tvrdil, že má za sebou zahraniční strategické partnery a dojednaný úvěr. Nakonec dostal nůž na krk od nastupujícího Špidlova kabinetu a v září 2002 musel Unipetrol vrátit. Tato privatizace byla považována za fiasko Zemanovy vlády, nemluvě o kuloárových zprávách, že Agrofert na vhodně nastavených obchodech se státním Unipetrolem vydělal miliardy.
To byla neslavná minulost, ke které se Miloš Zeman vrátil na tiskové konferenci svých stoupenců. A dnes? Už v pozici prezidenta republiky se opakovaně postavil za Andreje Babiše v citlivé kauze farmy Čapí hnízdo, přičemž jeho vstupy zavánějí skandálním zasahováním do nezávislého vyšetřování.
Podvod na voličích
„Je to podvod na voličích. Vede mě k tomu především načasování této žádosti o vydání,“ uvedl prezident letos v srpnu poté, co se objevily zprávy o hrozícím obvinění Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. „Pokud se případ do voleb nevyšetří, tak si voliči buď budou myslet, že se tito pánové stali obětí policejní provokace, nebo že jsou to dotační podvodníci. To, že policie kauzu datuje dva měsíce před volbami, ve mně budí podezření, že se jedná o zneužití policie pro politické účely,“ dodal.
[ctete]163516[/ctete]
Tento názorový veletoč lze hodnotit ze dvou úhlů pohledu. Miloš Zeman stále nestrávil své nezvolení prezidentem v roce 2003, ze kterého viní špičky ČSSD, kterým se stále mstí. Proto celou dobu vydatně nahrával hlavnímu konkurentovi sociální demokracie hnutí ANO a jeho šéfa chválil, kudy chodil.
Nevěrohodný premiér nevadí
Je jisté, že autorita hlavy státu, navíc bezprecedentně napadající policejní vyšetřování favorita voleb, významně ovlivnila minimálně část veřejného mínění. Výsledky voleb proto pro Zemana jistě znamenají osobní satisfakci.
Miloš Zeman chce být zároveň zvolen podruhé a vsadil na silnějšího koně, který by mu na oplátku mohl pomoci uspět v prezidentské volbě. Proto prohlašoval, že by Andreje Babiše v případě volebního úspěchu jmenoval premiérem, i kdyby pobýval ve vazbě.
Proto mu najednou nevadí, že se chce premiérského postu ujmout „nevěrohodný pan Babiš“, nedodržující dohody, nehledě na „jistá další podezření, která se doufám časem prošetří“.