Především intenzivní medializace byla důvodem toho, proč Andrej Babiš po pondělní večeři v Lánech nechtěl prozradit, na čem se s prezidentem Zemanem dohodl v tématu BIS a pokračování šéfa kontrarozvědky ve funkci. Známý nehrdina Andrej Babiš totiž neumí předstoupit před obyvatele a říci jasně něco nepopulárního, případně přiznat otevřeně, co zase spáchal.
A tak odpovědnost za pokračování Koudelky ve funkci přehodil na členy bezpečnostního výboru poslanecké sněmovny. Stejně tak, jako za jeho údajný dotační podvod „Čapák“ mohou děti, za nesrovnalosti v majetkovém přiznání může účetní, tak za vyhazov šéfa BIS a zlomení tajné služby budou moci poslanci, kteří chudákovi Babišovi svým hlasováním nadiktují, jak má jednat. Tak nějak je to pochystané.
Je přitom zcela jasné, že onen bezpečnostní výbor rozhodne přesně tak, jak se v pondělí dohodli Babiš se Zemanem. Právě v jejich rukou tento výbor je. Strany a hnutí ANO, ČSSD, KSČM a SPD, které jsou Zemanovi zcela oddány, mají jasnou většinu ve výboru. Strany demokratické opozice, které se Koudelky zastávají, toho v menšině mnoho nezmohou.
Navíc, čistě náhodou si jde dnes pro noty na setkání se Zemanem Tomio Okamura. Za co šéf SPD zobchoduje konec Koudelky, není moc jasné. Pravděpodobně bude chtít sympatie hradního lodivoda pro svoji „vlasteneckou“ stranu, která čelí konkurenci v podobě Volného družiny s kamarádkou Ovčáčka Lipovskou a policejní Přísahy s Babišovým a Zemanovým zájmům oddaným Šlachtou. Pro Tomia nemilá konkurence.
Co s Koudelkou?
Takže, co bude s Koudelkou? V pondělí v Lánech o něm padlo jistě mnoho slov. Zeman, který BIS nenávidí stejně hluboce jako třeba Českou televizi, by si přál jeho jasný a bezpodmínečný konec. Do kamarádů z Ruska a Číny mu nikdo kopat nebude. Jenže Babiš, který si s oblibou hraje na prozápadního politika (i když na Západě se moc nelíbí, že si bere jejich peníze do své kapsy) by nejraději Koudelku ve funkci nechal, protože nepotřebuje před volbami zbytečnou negativní kampaň na téma jak slouží Rusům, Číňanům a Hradu.
Čili jde o to, jak z této situace Babiš vybruslí a jak ze Zemana dostane povolební podporu. Pokud prohrál a Zeman trval na svém, poslanci dostanou za úkol Koudelku v pátek „odstřelit“. Babiš pak pokrčí rameny, řekne, že za to nemůže, že musí respektovat jejich rozhodnutí a Koudelkovi neprodlouží jeho misi ve vedení BIS. Pokud Babiš Zemana udolal, bude páteční rozhodnutí bezpečnostního výboru cosi ve smyslu dočasného řešení. Například dohoda o tom, že o osudu Koudelky rozhodne nová vláda, a současně dohoda, že tuto vládu, nehledě na to, kdo volby vyhraje, povede Babiš. Likvidace Koudelky pak bude jedním z jeho prvních kroků.
Ať to dopadne, jak to dopadne, to, co se nyní děje okolo šéfa BIS, dokazuje, že tuto tajnou službu potřebujeme plně funkční a že závěry zpravodajců, které se každoročně objevují ve zprávách BIS, jsou pravdivé a závažné. Je zcela absurdní, že člověk sloužící cizím agresivním mocnostem má vliv na to, kdo povede tajnou službu, která má za úkol chránit Českou republiku právě před ním.