Máme zde hlavní zprávy z letošních senátních voleb. Jak jsou zajímavé, to posuďte sami:
- Hnutí ANO Andreje Babiše má za sebou první velký volební neúspěch. Má jen tři senátory. To je po jeho masivním nástupu na scénu a ohromný marketing opravdu málo. No konečně! Nejnadějnější volební kandidáti propadli. Zejména jde o bývalou ministryni za ANO Helenu Válkovou a žokeje Josefa Váňu.
- KDU-ČSL je nejúspěšnější stranou senátních voleb. Má své silné voličské bašty i výrazné osobnosti. Pavel Bělobrádek nyní vypadá jako vítěz voleb, takové hodnocení je ale sporné. Senátní volby při nejlepší vůli takhle interpretovat nelze.
- ČSSD se na české politické scéně i nadále propadá. Její celková politika tak selhává na celé čáře a selhala i její nejviditelnější pitoreskní postava Zdeněk Škromach.
- Výrazné osobnosti demokratické pravice uspěly: Jirsa, Oberfalzer, Vystrčil za ODS a Růžička a Czernin za TOP 09. Pohřbívání těchto stran je nesmyslné, mají jasný potenciál. Kdyby se sebou už nadále nebojovaly a naopak více spolupracovaly, tak mohou výrazně přispět k obraně liberálního prostředí v zemi.
- Po krajských volbách i tyto senátní volby ukázaly potenciál Starostů a nezávislých. Škoda, že u tento strany nestrany není jasné, jakou sílu představuje. Po tažení proti politice jako takové je její předností „nepolitičnost“. Je to postkomunistická absurdita. Demokracie potřebuje politiku. A to politiku programovou a jasnou.
- Komunisté opět propadli. To je opravdu potěšující.
- Nové složení senátu nijak zásadně nemění situaci a rozložení sil v zemi. Současná česká vládní koalice má v senátu stále většinu. Díky KDU-ČSL, jejíž „demokratická“ politika má tu chybičku, že kolaboruje s Babišem.
- Nízká účast voličů ukazuje na to, že Senát nepovažují lidé za příliš důležitý a celkové množství voleb v České republice nevede k vyššímu zapojení lidí do demokratického rozhodování. Jde spíše o inflaci voleb, což není pro demokracii moc dobré. Chyba ale není až tak v líných či nezodpovědných voličích, nýbrž v systému.
Tím hlavním výsledkem senátních voleb je ale to, že tradiční politici a představitelé tradičních politických výrazně uspěli. Je to dobrá zpráva a ukazuje na možnou budoucí strategii v obraně liberálního státu před oligarchou Andrejem Babišem. Škoda jen, že tyto volby z hlediska toho, co se v zemi děje, mají ten nejmenší význam a Babiš i nadále zůstává mocenským hegemonem politické scény.
Přehled nově zvolených 27 senátorů podle strany, která je navrhla (řazeni abecedně, v závorce volební obvod):
KDU-ČSL (šest senátorů): Anna Hubáčková (Hodonín), Renata Chmelová (Praha 10), Šárka Jelínková (Kroměříž), Lumír Kantor (Olomouc), Petr Šilar (Ústí nad Orlicí), Jaromíra Vítková (Blansko)
ANO (tři senátoři): Jiří Dušek (Brno-město č. 58), Ladislav Václavec (Bruntál), Jaroslav Větrovský (Tábor)
ODS (tři senátoři): Tomáš Jirsa (Český Krumlov), Jiří Oberfalzer (Beroun), Miloš Vystrčil (Jihlava)
ČSSD (dva senátoři): Jaromír Strnad (Kutná Hora), Jan Žaloudík (Brno-město č. 55),
Severočeši.cz (dva senátoři): Alena Dernerová (Most), Jaroslav Doubrava (Ústí nad Labem)
Starostové a nezávislí (STAN; dva senátoři): Petr Holeček (Mělník), Jan Horník (Karlovy Vary)
TOP 09 (dva senátoři): Tomáš Czernin (Jičín), Jiří Růžička (Praha 6)
Hnutí pro Prahu 11 (HPP 11; jeden senátor): Ladislav Kos (Praha 11)
Nestraníci (jeden senátor): Miluše Horská (Pardubice)
Nezávislý kandidát (jeden senátor): Zdeněk Nytra (Ostrava-město)
Občané patrioti (OPAT; jeden senátor): Václav Chaloupek (Plzeň-město)
Občané spolu – Nezávislí (OSN; jeden senátor): Jiří Cienciala (Frýdek-Místek)
Starostové pro Liberecký kraj (SLK; jeden senátor): Michael Canov (Liberec)
Strana zelených (jeden senátor): Petr Orel (Nový Jičín)
TOP 09 sleduje výsledky voleb. Foto: Ondřej Jákob, Facebook