Finančník Pavel Tykač se dnes ohradil proti úterním výrokům ministra financí Andreje Babiše (ANO), které řekl v souvislosti s vládními kompenzacemi pro horníky z Mostecka. „Žádná z firem Pavla Tykače nežádala a nežádá o příspěvek v souvislosti s útlumem těžby. Vláda svou podporu slíbila konkrétním lidem, kteří v důsledku vládního rozhodnutí přijdou o práci,“ sdělil ČTK mluvčí Tykače Jan Chudomel.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) oznámil, že vláda návrh vyplácet kompenzace pro havíře projedná na konci července. Schválila doposud sociální podporu pouze propuštěným horníkům z OKD. Babiš s rozšířením kompenzací nesouhlasí. „Já s tím zásadně nesouhlasím, nevidím důvod ,proč bychom měli podporovat firmy pana Tykače, které sídlí na Kypru, vydělávají miliardy,“ řekl v úterý Babiš.
„Společnosti ve skupinách Sev.en a Czech Coal sídlí a platí daně v Čechách. To pan Babiš dobře ví. Právě jeho ministerstvo totiž loni ocenilo Severní energetickou a.s. mezi Top20 největšími plátci daně v ČR. Náš roční příspěvek do státní kasy činil téměř půl miliardy korun. Za posledních deset let pak mostecké těžební skupiny zaplatily do veřejných rozpočtů bezmála 30 miliard korun,“ uvedl k tomu dnes Tykač.
Tykač doplnil, že akcionáři všechny své závazky vůči zaměstnancům plní. „I nyní v době nuceného útlumu se pro své lidi snažíme využít všechny možnosti, abychom jim mohli nabídnout práci. S těmi, které už nebudeme schopni zaměstnávat, se korektně vyrovnáváme,“ doplnil.
Rozšíření kompenzací bude podle Sobotky pojednávat tripartita 25. července, poté vláda. Kteří horníci budou mít na kompenzace nárok, definuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Propouštění zaměstnanci OKD dostanou 7000, respektive 8000 korun měsíčně.
Vláda loni rozhodla o prolomení limitů v lomu Bílina, naopak v lomu ČSA limity zachovala. Podle Severní energetické, kterou ovládá Tykač, to znamená postupný útlum těžby, který se dotkne více než tisíce lidí. Kompenzace by se mohla týkat asi 1900 lidí.