Vláda premiéra Petra Fialy se ocitla v situaci, která není vůbec jednoduchá. Po kabinetu Andreje Babiše zdědila problémy, které musí řešit a ze kterých se dostat nebude bezbolestné, a šéf hnutí ANO ji za to už teď nevybíravě kritizuje, vysmívá se jí a sbírá politické body na tom, že napadá někoho, kdo se pracně snaží napravit to, co jeho vláda způsobila.
Nová vládní koalice musí v první řadě najít cestu, jak zpomalit rychlost, s jakou se Česká republika poslední dva roky zadlužuje. Ta je skutečně extrémní. Od roku 2019 do roku 2021 vyskočil náš státní dluh z 1640,2 miliardy korun na 2466 miliard. Přičemž schodek státního rozpočtu za loňský rok dosáhl 419,7 miliardy korun, v roce 2020 byl rozpočtový deficit 367,4 miliardy korun a na letošní rok ho Babišova vláda naplánovala ve výši 376,6 miliardy korun.
Snížit tempo našeho zadlužování je nutné a už teď je jasné, že to nebude snadné a že to pocítíme. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš ani nepočkal na to, až Fialova vláda přijde s novým rozpočtem na letošní rok, který aktuálně připravuje, a hned ji začal tvrdě kritizovat. Nejnověji v sobotním rozhovoru pro deník Právo Babiš tvrdí, že vláda nesplní svůj slib uspořit v letošním rozpočtu 80 miliard, což je podle něj naprosto vyloučeno, aniž by se sáhlo na platy.
„Jak jsem řekl, nevěřím, že dokážou uspořit tolik miliard, jak slibují. Jejich program je plný nekonkrétních závazků typu, že budou pracovat na zvýšení konkurence na telekomunikačním trhu. Jak, to nenapíší. Nebo že sníží sociální pojištění pro zaměstnavatele o dvě procenta za předpokladu konsolidovaných a dlouhodobě udržitelných veřejných financí. Další alibismus, protože říkají, že finance jsou v rozvratu. Což je taky lež, protože i když se kvůli covidu zvýšil deficit za dva roky o 786 miliard, tak ty peníze skončily na účtech krajů, měst, obcí a domácností,“ zdůraznil Babiš v uvedeném rozhovoru.
Zatraceně drahé státní dluhopisy
Následně si vedl svou o tom, jak jsme na tom ve skutečnosti dobře: „Jsme šestá nejméně zadlužená země EU. Dluh vůči HDP máme poloviční proti Rakousku nebo Německu a stále nižší než v roce 2013 po vládě ODS, TOP 09 a STAN. Kdybychom byli ve vládě, tak bychom ten rozpočet dokázali postupně konsolidovat. Vůbec nechápu, proč premiér Fiala říká, že nás čeká nejhorší rok,“ uvedl bývalý předseda vlády.
Není těžké si představit, co by se dělo, kdyby Andrej Babiš ve svém vládnutí pokračoval i v dalším volebním období. On to celkem jasně naznačil ve svém nekonečně dlouhém středečním projevu v poslanecké sněmovně. Babiš v něm vyzdvihl to, že úspory domácností v Česku za dva roky stouply o 547 miliard korun, a dodal: „Víte, kolik mají úspory lidi? 3353 miliard! Takže občané si dneska hravě koupí státní dluh, když budou chtít. Když jsem byl v Japonsku a ptal jsem se ministra financí, kterému je 90 let, jestli se nebojí zadlužení 250 procent vůči HDP, on řekl: ‚Ne, Japonci mají dost peněz a rádi si ten dluh koupí.‘“
Šéf hnutí ANO tím chtěl asi říct, že obrovské státní zadlužení vlastně nevadí, když půjdeme cestou Japonska a dluh České republiky budou skupovat běžní občané, kteří podle něj mají peněz dost. Načež Andrej Babiš začal vynášet do nebes ministryni financí ve své vládě Alenu Schillerovou, a naopak hanět současného správce státní kasy Zbyňka Stanjuru.
„Skvělý produkt paní Schillerové. Dluhopisy, ne? (Ukazuje dluhopis.) Tohle je dluhopis Zdeňka Šikla. To je můj kámoš, důchodce z Ostravy, stále mi nadává, že v Polsku jsou levné potraviny, u nás drahé. Ale říkám, že máme největší koncentraci řetězců, tak ať se obrátí někam jinam. On si koupil ten dluhopis za sto tisíc a dostane teď šest procent, super! A co říká pan ministr financí? No že mu to vezme! Jaký má být cíl? No cíl má být takový, aby si lidi koupili státní dluh, protože oni věří tomu a postupně dneska, kolik vlastní občané České republiky našeho státního dluhu? Za 80 miliard, a to je skvělé, to už je přes tři procenta. A to je ta správná strategie.“
Babišova cesta do pekla
Jenže bývalý premiér Babiš neříká jednu důležitou věc, těch šest procent panu Šiklovi zaplatí čeští daňoví poplatníci, případně si na ně náš stát bude muset půjčit od jiných podobných Zdeňků Šiklů, a to opět za značný úrok navázaný na současnou vysokou inflaci, a to v situaci, kdy si Česká republika může půjčovat jinde levněji.
Zbyněk Stanjura tedy nedělá nic jiného, než že se chová hospodárně a naprosto racionálně, a Babiš ho za to napadá. Stejně jako když kabinet Petra Fialy už nadále nechtěl zvyšování cen energií řešit plošným odpouštěním DPH na energie, jak k tomu v listopadu a prosinci přistoupila Babišova vláda, protože logicky vychází z toho, že nedává smysl, aby se pomáhalo všem – i těm, kteří to nepotřebují. A zase předseda hnutí ANO ji za to tvrdě kritizuje.
Přitom cesta, kterou naznačuje Andrej Babiš, by vedla do pekla: nehledě na inflaci a rychlost zadlužování nadále rozhazovat, zvyšovat platy, plošně pomáhat všude možně a na to všechno si velmi draze půjčovat od občanů pomocí dluhopisů, jejichž úroky se odvíjí právě od rostoucí inflace. A doufat, že ekonomika zařadí natolik vysokou rychlost, že se konsolidace veřejných financí provede tak nějak sama od sebe jen s velmi mírným a postupným omezením výdajů v průběhu let. Vláda Petra Fialy se na to rozhodla jít jinak a teď to má od Babiše na talíři.