/SPIS AGENTA BUREŠE V TEXTU/ Zatímco většina národa se teprve chystá na oslavy 30 let od pádu totalitního komunistického režimu v Československu, premiér země Andrej Babiš si může na své velké výročí připít již dnes. Přesně před 37 lety se totiž stal estébákem s krycím jménem Bureš. Začalo se mu dařit v zaměstnání, mohl vycestovat a pracovat v zahraničí. To se tak občas sejde.
Musel to být hezký den. 11. listopad 1982. Schůzku se svým nadřízeným – Júliem Šumanem si Babiš domluvil v Bratislavě ve vinárně U Obuvníka. Sešli se v 16:30, rozešli v 18 hodin, odkud už Babiš odcházel po vázacím aktu jako Bureš.
Co přesně Babiš-Bureš komunistické tajné policii práskal, není jasné, většina dokumentů byla zničena. Údajně měl mít k dispozici i konspirační byt. Zdokumentován je spis, ve kterém je popisována aktivní Babišova role. Mělo jít o udání údajných pašeráků elektroniky.
„Pokud bychom šli po obsahu těchto spisů, dozvíme se, že upozorňoval na jednu kauzu, která se týkala toho, že nějací obchodní partneři z Rakouska přicházeli obchodovat do bývalého Československa a přenášeli videorekordéry. To byla tehdy velmi drahá záležitost a takhle si kupovali naše lidi. A on na to upozornil. Takže bychom si mohli říct, že vlastně upozorňoval na korupci. Na základě právě takového udání z jeho strany byl zaveden další spis. A svědčí to o tom, že agent Bureš byl vědomý spolupracovník. Nezavedli by další spis, kdyby ta spolupráce nebyla důvěryhodná. I to svědčí o důvěryhodnosti nebo oprávněnosti evidence,“ řekl před časem Ondřej Krajňák v rozhovoru pro Český rozhlas. Krajňák vedl Ústav paměti národa (ÚPN), který u soudu dokázal, že Babiš je ve svazcích StB jako spolupracovník evidován oprávněně.
Je to výročí nejen pro Andreje Babiše, ale pro všechny Čechy. Připomeňme si, že po třiceti letech od revoluce, vede zemi jeden z prominentů totalitního režimu, který jej aktivně budoval a práskal totalitní tajné policii.