Europoslankyně za Piráty Julia Redaová potvrdila deníku FORUM 24, že problém dotací pro holding Agrofert českého premiéra Andreje Babiše se týká i roku 2017. Právě o rozpočtu z tohoto roku bude na konci března jednat Evropský parlament.

Europoslanci budou schvalovat tzv. absolutorium, tedy účetní závěrku rozpočtu za rok 2017. V přípomínkách Výboru pro hospodářskou kontrolu Evropského parlamentu (CONT) se objevily i body, které se týkají České republiky a Andreje Babiše.

„Výbor CONT dohlíží na to, zda jsou evropské peníze vydávány správně, tudíž je to právě tento výbor a schvalování absolutoria tou správnou platformou, kde to řešit. Výbor rozhodl již v září 2018 o tom, že se toto téma bude diskutovat v rámci účetní závěrky a slyšení s komisaři. Střet zájmů, který se týká premiéra Babiše, tak zahrnuje i rok 2017,“ sdělila Redaová deníku FORUM 24.

Doposud se mělo za to, že Babišův problém je řešen hlavně kvůli novému finančnímu nařízení, které vešlo v platnost v srpnu 2018. Článek 61 tohoto nařízení totiž značně zpřísňuje otázku konfliktu zájmů.

Pokud se ovšem europoslanci shodnou na tom, že český premiér byl v konfliktu zájmů i v roce 2017, znamená to, že faktický problém trvá již od roku 2014, kdy se Andrej Babiš jakožto vlastník holdingu, který pobírá dotace z veřejných peněz, stal ministrem financí.

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora