Vládní příspěvek OSVČ postiženým opatřeními proti koronaviru musí na základě rozhodnutí kabinetu kompenzovat z části obce a kraje. Sama vláda obhajovala zmíněný postup tím, že chybějící peníze budou samosprávám nahrazeny formou dotací. Proti tomu se však postavili jejich zástupci. Ostré kritiky starostky středočeských Mnichovic Petry Peckové (STAN) si všiml i premiér Andrej Babiš (ANO) a pozval ji v pondělí na schůzku na Úřad vlády. Deník FORUM 24 získal exkluzivní reakci komunální političky těsně po skončení schůzky.
Na Twitteru jste napsala, že se vládě hodí oslabovat obce, jelikož vy nepostavíte chodníky, ale ona pak populisticky přidá rodinám na školy v přírodě. Dneska jste se kvůli tomu sešla s panem premiérem. Jak probíhalo jednání?
Byla na mě opravdu velká přesila. Byla tam paní ministryně financí (Alena Schillerová za ANO – pozn. red.) se svým náměstkem i ministryně pro místní rozvoj (Klára Dostálová za ANO – pozn. red.). Já tam byla sama, ale doufám, že jsem hájila zájmy měst, vesnic, ale i krajů jako lvice. A doufám, že to pan premiér pochopil, naslouchal mi a opravdu si nechal říci, jak to ty obce zatěžuje a že vrácení peněz formou dotací není to nejšťastnější řešení. A že správné řešení je, aby ty peníze obcím a krajům vrátil nějakým příspěvkem na občana podle počtu obyvatel.
Jaká byla reakce pana premiéra?
Řekl mi vlastně tři sdělení, která jsem zaznamenala. Za prvé, že nemám být drzá a nemám do médií hovořit způsobem, že mu ničím jeho mediální obraz a jeho PR, a pokud budu mít něco na srdci, mám mu to napsat nebo za ním přijít. Dále řekl, že všechny obce, které mají problém a nemohly by něco stavět, se na něj mají obrátit, protože je důležité, aby investovaly a stavěly. Chtěla jsem však znát samotný cíl, a sice, co pro to udělá. Takže nakonec přislíbil, že do dotačních titulů, které již existují, přidají finance. Týká se to dotačních výzev, které mají určitou „čáru“, třeba tři sta milionů korun. To znamenalo, že projekty, které se vešly do tří set milionů, byly na prvních místech a uspěly, ale ty pod čarou se vždy dostaly na listinu zásobníků projektů, kde čekají, jestli budou zase někdy peníze. Nyní přidají do těchto stávajících výzev, a tím pádem vyzvednou plány ze zásobníků projektů a uspokojí požadavky obcí.
Oponovala jsem však, že ne všechny obce jsou v těchto dotačních výzvách, ne všechny obce o něco žádaly, nebo naopak již některé uspěly. Takže těm by se tím pádem vůbec nevrátily peníze, které jim byly odebrány. Proto nyní přislíbil, že peníze, o které jsme přišli kvůli kompenzačnímu bonusu, nahradí příspěvkem na hlavu podle počtu obyvatel. Řekl, že by měl mít tento týden ohledně toho nějaká další jednání a snad šestnáctého to předloží do Parlamentu ke schválení.
Jak podle vás měla vláda od počátku postupovat?
Paní ministryně se mi snažily vysvětlit, že to nešlo udělat jiným způsobem než vzít peníze z určitého balíku, který se pak přerozděluje obcím. Šlo o to, aby podnikatelé dostali ty peníze rychle, s tím, že to neuměli administrovat jinak. Řekla jsem, že to chápu a že bych s tím neměla jediný problém, pakliže by ruku v ruce s tímto návrhem zákona šlo k A také B. A sice, že nám ty peníze, které nám vzali, budou zase nějakým jiným způsobem refundovat. To znamená, že ihned poté, co nám je vezmou z jednoho balíku, aby je mohli rozdělit pro osoby samostatně výdělečně činné, tak nám je opět druhým krokem vrátí. Pak by tu žádná stávková pohotovost starostů a další protesty nemusely být. Neměla jsem pocit, že by mi oponovali. Naopak jsem cítila, že to bylo rozhodnutí, které bylo příliš zbrklé. Sami si uvědomili, že se stát střílí do vlastní nohy. Na jednu stranu dává podnikatelům peníze, ale na druhou kvůli těm úsporám, které budou muset obce udělat, přijdou podnikatelé o práci, kterou jim dávaly právě samy obce. Takže počkáme, jestli splní své sliby, ale já doufám, že ano.
Celý rozhovor se starostkou Petrou Peckovou si můžete přečíst již zítra na našem webu.