Premiér Andrej Babiš opět nepřišel na čtvrteční interpelace do Poslanecké sněmovny. Přestože účast patří mezi jeho zákonné povinnosti, předseda vlády dosud dorazil pouze v jedenácti procentech případů. Aby ukázal, jak mu jsou interpelace ukradené, zveřejnil na svém facebooku fotografii z Karlštejna, kam se dnes vypravil, místo aby šel do práce. Opozice si to ale nenechala líbit a do premiéra se pustila.
Ačkoli se zdálo, že Babišova neúčast na interpelacích poslance vzhledem k dosavadním zkušenostem příliš nepřekvapila, udivilo je, kde se premiér místo toho nachází. „Nuže, já jsem si rozklikl aktuální informaci, protože pan premiér neustále sdílí, kde zrovna je a co dělá, no a aktuální status před šestnácti minutami: Karlštejn právě teď,“ ukázal pirátský poslanec Libor Michálek za potlesku stranických kolegů na telefonu premiérův facebookový status s fotkou Karlštejna.
„Minule se, myslím, byl podívat na hokej, takže teď je na Karlštejně,“ připomněl Michálek. Následně se ukázalo, že premiér vyrazil na Karlštejn v doprovodu ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) kvůli zahájení 150milionové rekonstrukce hradu. Po kritice ze strany poslanců ale zamířil do Sněmovny.
Proč chodit na interpelace? Netuším
Nedávno přitom Babiš zpochybňoval i samotný smysl interpelací. V týdenním hlášení přezdívaném „Čau lidi“ svým příznivců na sociální síti napsal, že vůbec nechápe, k čemu je vyhrazený čas pro dotazy poslanců na členy vlády vlastně dobrý.
I nad tím se dnes Michálek pozastavoval. „Projednává se tady energetika, invalidní důchodci, vyloučené lokality, duplicitní kontroly ve veřejné správě, neprůhledné hospodaření ČEZu, příprava České republiky na předsednictví Evropské unie. To všechno jsou důležitá témata a premiér by měl být schopen a připraven odpovídat na dotazy poslanců,“ vysvětloval Michálek nepřítomnému premiérovi.
Poslanci mají navíc zákonný nárok na to, aby jejich interpelace byla ve Sněmovně projednána. Pokud ale premiér nebo ministr institut interpelací ignorují, nemůže člen dolní komory svoji pravomoc vycházející z Ústavy uplatnit.
Nejslabší premiér Evropy
Michálek v té souvislosti upozornil na fungování interpelací v některých severských zemích, kde jsou přímo spojeny s otázkou důvěry vládě. Nyní za účelem zlepšení premiérovy „docházky“ avizoval možnost předložení návrhu usnesení, které by mu přímo ukládalo povinnost se interpelací účastnit.
Jako možný důvod Babišovy dosavadní malé účasti uvedl i to, že ho ve Sněmovně nechrání jeho marketéři ani novináři z holdingu. „Možná se tu cítí slabý, a tak sem radši ani nechodí. To by znamenalo, že je to asi nejslabší premiér Evropy,“ řekl pirát.
Ostatní poslance poté vyzval, aby se zamysleli nad tím, jak by to vypadalo, kdyby všichni uvažovali o právu jako Andrej Babiš. „Bezelstně nám přiznal, že nechápe, k čemu písemné interpelace jsou, a že na ně proto nebude chodit. Takže když zákon něco říká a já nechápu, k čemu to je, tak se na to můžu prostě vykašlat. To je logika pana premiéra. Mají se tím inspirovat i občané?“ ptal se Michálek. Jak doplnil, právo by mělo být založeno na tom, že ho všichni ve společnosti respektují, i když třeba mají jiný názor či nechápou přesně ten či onen úmysl zákonodárce nebo ústavodárce.
Pochvala pro Havlíčka
Za příklad dal přitom Babišovi ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, který řídí po lednovém odvolání Vladimíra Kremlíka také resort dopravy. „Možná, že by on měl být premiér,“ obrátil se na přítomné členy vlády.
Po Michálkově vystoupení se svého šéfa zastal poslanec hnutí ANO Jaroslav Kytýr. Přestože to bylo podle opozičních poslanců „z povinnosti“, ani argumenty jim zdaleka nestačily. Kytýr navíc opoziční poslance obvinil z toho, že institut interpelací využívají ke svým „politickým hrátkám“. Proti tomu se ale ohradil předseda Pirátů Ivan Bartoš: „Vždyť to je výsměch. I mě to uráží, a to nejsem žádná citlivka,“ uvedl.
Mezi dalšími kritizovali premiérovu neúčast na interpelacích šéf lidovců Marian Jurečka nebo poslankyně Věra Kovářová (STAN), kterou Babiš nedávno nazval „bestií“, když mu předala seznam chybějících mateřských škol.