Andrej Babiš (ANO) bude možná muset začít platit daně. Od roku 2013 až doposud se přitom placení téměř všech svých daní v řádu desítek milionů úspěšně vyhýbal, ať už legálně, nebo se snad jednalo o trestný čin krácení daně.
Nejpikantnější je, že se Babiš sám hlásí, že začne daně platit. Část veřejnosti (ta, která není splachovací) se totiž na něj rozzuřeně dívá a ptá se, proč ministr financí neplatí daně, zatímco sám připravil on-line evidenci téměř všech hotovostních tržeb v české ekonomice na „svou“ centrálu, aby si snad někdo nenechal doslova pár korun, které měl odevzdat na daních, a nekoupil si za ně třeba právě korunové dluhopisy jako guru Babiš. Jen připomeňme, že jeho EET se přitom vztahuje třeba i na sezonní prodej a služby (např. letní autokempy, vánoční trhy či prodej kaprů…), na pracující důchodce, přivýdělky a podobně. Navíc mezi hotovost řadí také placení kartami. Osvobozeny jsou naopak kupodivu banky či veřejné záchody.
Takže když se provalilo, jak se tento miliardář už několik let vyhýbá placení daní, něco udělat musel, aby uklidnil aspoň hloupější část davu. Zajímavé je, že lze s jistotou vyloučit dobrý úmysl. Přišel totiž s návrhem na své zdaňování až poté, co se vše provalilo. Navíc má velkou šanci, že se návrh do voleb nestihne projednat, takže by se pak pravděpodobně vyhnul milionovým daním ještě aspoň za jeden další rok a kdoví, zda po volbách nebude mít takovou sílu, že už nebude muset návrh opakovat.
Možná se ptáte, proč Babiš nezačne platit daně jen tak, sám od sebe, bez příkazu v zákoně. Důvody jsou dva. Prvním je zmíněná šance, že návrh zákona neprojde nebo se přinejmenším pozdrží. Druhým je skutečný problém. Uvědomte si, že by pak byl totiž Babiš v nevýhodě oproti ostatním lotrům, na něž se jinak zákon bude vztahovat také. Navíc by tím ztratil svou nespravedlivou dosavadní konkurenční výhodu před živnostníky, kteří platí daně poctivě, bez umělého dělení jednoho dluhopisu na miliardy kousíčků či obdobného dělení pracovních úvazků zaměstnanců. Tím také sám Babiš argumentuje. Když daně, tak úplně pro všechny, tedy i pro ostatní miliardáře či milionáře.
Po vlně kritiky se také rozhodl, že doplatí daně, kterým se do té doby vyhnul. Celkem to dělalo nějakých 52 milionů (po dobu čtyř let 15 % z jeho výnosů, které činí 6 % ročně z dluhopisů v hodnotě asi 1,5 miliardy, které koupil od své vlastní firmy). Tedy přesněji řečeno, daně žádné nedoplatí. Peníze dá podle svých slov na charitu a teprve uvidíme, zda potečou Nadaci Agrofert nebo dá přednost projektům, které se budou lépe vyjímat na fotkách při předvolební kampani, jako je pomoc nemocným pejskům, stavba budek pro sýkorky či prolézaček pro děti. Babiš se přece s dětmi, seniory a zvířaty rád fotí. Z nezaplacených 52 milionů na daních by tak rázem udělal efektivní reklamní akci.
Nyní však obrátil a náhle prosazuje, aby on sám i ostatní držitelé podnikových korunových dluhopisů platili daně. Proč by měla jít procenta ze zisků (získaných úroků) nabytých do roku 2016 na charitu a od roku 2017 či 2018 na finanční úřad? Proč nenavrhuje pro podnikatele místo placení daní jako zákonnou povinnost příspěvky pro charitu? Nebo ještě lépe, proč místo příspěvků na charitu nedoplatí daně, kterým se vyhýbal? Nebo si teď snad každý notorický neplatič daní může např. při doměření daně vybrat, jestli radši nedá peníze sboru dobrovolných hasičů?