Andrej Babiš (ANO) popřel snad všechno, co před minulými volbami sliboval. Má ho tedy smysl (před volbami) poslouchat?
Televizní stanice ČT24 ukázala, jak už jen samotné Čapí hnízdo porušuje Babišovy klíčové sliby. Před volbami totiž hřímal, že nechce tolerovat anonymní akcie. Také tvrdil, že vážně neví, komu prodal anonymní akcie Farmy Čapí hnízdo. V neposlední řadě Babiš tvrdil, že poslanci nejsou nadlidi a neměla by se tak na ně, až na projevy ve sněmovně, vztahovat poslanecká imunita.
Babiš byl zkrátka nachytán, jak dělal, když si myslel, že na něj není vidět, přesný opak toho, o čem povídal nebo snil.
Těsně po volbách, začátkem listopadu 2013 prohlásil pro Deník, že chce něco udělat s anonymními akciemi. „Ta schválená podoba je nesmyslná. Majitelé jsou v nějakém depozitáři, ale to je málo. Stát musí vědět (…) komu vyplácí dotace.“ To ještě evidentně netušil, že se provalí, jak použil anonymní akcie u Čapího hnízda.
Dlouhou dobu přitom lhal, že neví, komu Čapí hnízdo prodal. Lhal, že neví, komu pronajímá pozemky, na nichž bylo Čapí hnízdo stavěno. Lhal, že neví, komu ručí (prostřednictvím své firmy) za stamilionový bankovní úvěr na stavbu Čapího hnízda. Když se Babiš nezastaví ve lhaní, ani když je lež tak průhledná, stěží mu kdokoli informovaný bude ještě věřit.
Jak Babiš viděl ještě nedávno poslaneckou imunitu? Jeho poradce napsal (protože Babiš práci s počítačem či s EET neovládá) na jeho oficiální facebookový profil: „Imunita poslanců je podle mě zcela zbytečná a přežitá. Kromě imunity vůči výrokům proneseným ve sněmovně by se na nic jiného neměla vztahovat. Poslanci nejsou žádní nadlidi. Přesně jak mi to napsal sem na FB pan Vratislav Pleml: Když v práci něco pos*ru, musím to dát do pořádku.“
Když začalo v roce 2014 jeho vyšetřování Českou národní bankou, hájil se právě imunitou, jak tehdy informovalo Echo24.cz. Tehdy Babiš s předstihem vyzradil vybraným novinářům svůj plán na rozdělení veškerého zisku koncernu ČEZ na dividendách (takže by ČEZ nezbyly z předešlého roku žádné vlastní peníze na mzdy ani na údržbu, natož třeba na investice do výstavby jaderných elektráren, které stejně vláda zmařila). Babiš tak předem prozradil, že ovlivní cenu akcií, a dal tak vybraným lidem možnost pěkně si „nahrabat“ (nebo tím možná kryl obdobný podvod někoho jiného).
Vtip je v tom, že se Babiš oháněl svou imunitou, ačkoli samozřejmě s novináři nemluvil na plénu sněmovny (na hlavní mikrofon při schůzi apod.). Prostě jen byli někde ve sněmovním bufetu či na chodbě. Zatímco ostatním poslancům by tedy Babiš imunitu zrušil, sám se vyšetřování bojí.
Uvidíme, jak se zachová v případě Čapího hnízda, kdy má být kvůli vysoce pravděpodobnému podvodu (dotačnímu, případně také daňovému) trestně stíhán. Zatím se vykrucuje. Ale možná mu jeho reklamní poradci doporučí, aby sám hlasoval pro své vydání spravedlnosti, když už pro něj hlasování sněmovny stejně vypadá beznadějně.
Ale na prakticky každodenní lži jsme si snad už u Babiše zvykli, nebo ne? Vždyť dokonce přísahal na zdraví svých dětí, že nebude ovlivňovat svá média. Předtím byl totiž kritizován za to, jak v telefonátu, jehož nahrávka je na internetu volně dostupná, vyhrožoval Lidovým novinám, že nevědí, s kým mají tu čest. Důvod? Neinformovaly o nějaké tiskové konferenci jeho politické strany.