Složit vládu, která by vyhovovala dostatečnému množství poslanců a zároveň naplnila očekávání prezidenta republiky, tím se nyní nejvíc zaobírá Andrej Babiš. Situace se zpočátku zdála jasná a vznikl scénář pro koalici ANO, SPD a KSČM. Tato varianta, i pokud by se jednalo pouze o nepřiznané partnerství, které již nyní funguje jako dobře promazaný hlasovací stroj, má však mnohá úskalí a Babiš bude muset vymyslet jinou možnost, která ho katapultuje k absolutní moci.
Prezidentská volba zřejmě přidělala Babišovi nemalé množství vrásek. Jak se zdá, mohl by do jeho rejdů při sestavování kabinetu nečekaně „hodit vidle“ Miloš Zeman, doposavad politický spoluhráč. Najednou se totiž do hry o ministerská křesla nečekaně vrací sociální demokraté, což dokázala přítomnost Milana Chovance v Zemanově volebním štábu.
Jakkoliv se Babiš tváří, že je jediným, kdo rozhoduje o sestavení své vlády, kterou by nejraději složil na stejném půdorysu jako při prvním pokusu, tedy menšinově, není tomu tak. Hlava státu se totiž zjevně rozhodla, že poslední slovo patří jí.
Zeman již majitele hnutí ANO k ničemu nepotřebuje a jediné, co ho dnes, kromě zdravotního stavu, zajímá, je pomoc skomírající ČSSD. Straně, kterou úspěšně vedl a dokázal ji dostat na politické výsluní.
Tato informace však nemůže těšit právě předsedu vlády. Za předpokladu, že se v půlce února Milan Chovanec na sjezdu své strany stane jejím novým předsedou, nastane boj. Zeman bude „doporučovat“ koalici ANO a ČSSD, Babiš znovu prohlásí – s Chovancem nikdy. V ten moment bude mít oligarcha několik možností, z nichž ani jedna pro něj není ideální.
Pokud by se totiž přece jen přenesl přes vzájemnou nevraživost s bývalým ministrem vnitra, stále bude potřebovat dalšího koaličního partnera, nebo alespoň někoho, kdo doplní 93 poslanců ANO a ČSSD a vytvoří tak dostatečnou sílu, která vládu zvládne protlačit. Zde se nabízejí komunisti, kteří zatím svou spolupráci s babišovci staví na směšné kauze lithium, tudíž stačí jeden malý ústupek a domluva může být stvrzena.
Další variantou je předchozí koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL (103 poslanci), ale nutně bez Babiše v premiérské roli. Na tom trvá předseda lidovců Bělobrádek, který za to nabízí, že se vlády také účastnit nebude. Nabídka, která nepřináší Babišovi nic a jedná se spíš o gesto šéfa lidovců.
A poslední možností je pokračování současné, viditelné hlasovací koalice ANO, komunistů a okamurovců. S tou se ovšem Babiš, podle svých slov poslední naděje k zastavení antievropských nálad u nás, nemůže v Bruselu ani ukázat.
Všechny koaliční varianty také přinášejí velké riziko, spojené s kauzou Čapí hnízdo. Jestliže totiž nebude menšinová vláda hnutí ANO, přijde jeho předseda o jedno ze dvou ministerstev, které nutně k zahlazení trestního stíhání za dotační podvod potřebuje. Vnitro i spravedlnost totiž v koalici nepatřívá do gesce jedné z partnerských stran.
Předsedu vlády v demisi tak čeká složitý rébus, jehož vyluštění mu může podle své nálady kdykoliv narušit prezident Zeman. Muž, který rád do všeho mluví, rozhoduje a radí, jak má kdo co dělat. Mocenský pakt sice nekončí, ale jeho pravidla se očividně změnila.