Premiér Babiš pozorně naslouchá přáním prezidenta Zemana. Poprvé uvažuje o tom, že by výrazně omezil koncesionářské poplatky České televizi v řádu miliard korun. Takový výpadek rozpočtu by byl likvidační a vedl by k větší závislosti veřejnoprávního média na státu.
[ctete postid=“268945″ title=“Zemanovsko-babišovský blok slaví. ČSSD blahopřeje premiérovi k zastavení stíhání“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/09/Hamáček-Babiš-PSP-1-385×230.jpeg“ excerpt=“Dozorový státní zástupce Šaroch si názorovým zvratem v kauze Čapí hnízdo vysloužil “ permalink=“https://www.forum24.cz/zemanovsko-babisovsky-blok-slavi-cssd-blahopreje-premierovi-k-zastaveni-stihani/“]268945[/ctete]
Miloš Zeman torpéduje Českou televizi dlouhodobě a opakovaně. Ať už osobně, nebo prostřednictvím svého tlampače Jaromíra Soukupa na TV Barrandov. K frontálnímu útoku zavelel loni v únoru, když otevřeně vyzval k výměně jejího vedení. Navrhl i cestu, jak toho dosáhnout, a sice dvojím neschválením výročních zpráv o hospodaření České televize za roky 2016 a 2017 Poslaneckou sněmovnou.
Zemanova výzva
Uskutečnění Zemanovy výzvy by znamenalo konec současné Rady České televize, která televizi kontroluje a volí jejího generálního ředitele. Sněmovna by poté zvolila novou radu, přičemž se už tehdy spekulovalo o zájmové koalici ANO, SPD a KSČM. Tím by se otevřel prostor pro odvolání ředitele Petra Dvořáka a puč by byl završen dosazením povolnějšího vedení.
Andrej Babiš, který v té době stál v čele své první menšinové vlády v demisi, jakékoli náznaky o nátlaku na veřejnoprávní média důrazně odmítal. „Žádný puč nechystám. Já určitě nemám žádný problém s Českou televizí, a dokonce ji vždycky podpořím,“ reagoval krátce po Zemanově vyjádření na plénu sněmovny.
Od té doby se však situace posunula. Prezident Zeman uvedl pro server Parlamentní listy (18. 9. 2019), že „je načase uvažovat o zrušení koncesionářských poplatků“, které tvoří 84 procent příjmů České televize z jejího rozpočtu v celkové výši 6,7 miliardy korun. To by fakticky znamenalo její zrušení v současné podobě a zestátnění, po čemž volá zejména Tomio Okamura.
Průlomová reakce
Na tento návrh průlomově vstřícně reagoval premiér Babiš. Na přímý dotaz serveru odpověděl, že „pro důchodce, zdravotně postižené, samoživitelky a další málomajetné skupiny o tom můžeme uvažovat“.
Tím připustil výrazné osekání peněz pro Českou televizi. Okamžitě by to přivodilo její ochromení, pokud by tento výpadek nenahradila razantní změna financování televize s podílem státního rozpočtu, a tudíž větší závislosti média na vládě. Ke krácení jejího rozpočtu vyzval Zeman už loni v září opět u Soukupa, pokud bude vyrábět pořady jako jsou Reportéři ČT.
Současný zákon osvobozuje nemajetné domácnosti, jejichž příjem je nižší než 2,15násobek životního minima, od placení koncesionářského poplatku. České televizi však neumožňuje u poplatníků zjišťovat, zda je jeho plátcem například důchodce nebo samoživitelka. O jakou částku by tímto krokem Česká televize přišla, lze proto jen hrubě odhadnout.
Schválený výpadek 400 milionů
K tomu se ovšem musí připočítat letos schválená změna zákona o DPH v rámci daňového balíčku. Podle ní budou moci veřejnoprávní televize a rozhlas využívat dosavadní úlevy na DPH do konce roku 2021. V praxi to znamená, že Česká televize se bude muset od následujícího roku obejít bez 400 milionů korun. A to Babišova vláda původně počítala s dřívější účinností této normy.
Pokud bychom k této částce připočítali premiérem populisticky vymezený okruh skupin, které by mohly být od placení koncesionářských poplatků osvobozeny, přišla by Česká televize zhruba o dvě miliardy korun, tedy téměř o třetinu rozpočtu.
Už zrušení úlevy na DPH bez náhrady hodnotila opozice jako vyslání výstražného signálu. Babišovy aktuální úvahy zapadají do současného rámce, kdy se nepohnulo schvalování výročních zpráv České televize za roky 2016 a 2017. A výroční zprávu za rok 2018 dosud neprojednal ani sněmovní volební výbor, kontrolující veřejnoprávní média.
Zdržovací taktika ANO
Může za to nápadně zdržovací taktika hnutí ANO a jeho sněmovních satelitů, jelikož už bylo učiněno několik parlamentních dohod, kdy mají být tyto zprávy schvalovány na plénu. Zatím k tomu ale nedošlo. Poslanci ANO stále předřazovali jiné „důležitější“ body, a Česká televize je tak uměle a nezvykle dlouho udržována v nejistotě.
Přitom ani Andrej Babiš zatím nezpochybnil, že zprávy budou přijaty, proto je tento postup velmi neobvyklý. Vyvolává dojem skryté formy nátlaku, jelikož zemanovsko-babišovský okruh není s Českou televizí, zejména s úrovní zpravodajství a publicistiky, příliš spokojen. Navléká to ale na údajné problémy s hospodařením, čemuž se snaží vedení televize oponovat.
Je to až podivem, protože nekritický pohled neplatí ani z opačného tábora. Zejména hnutí ANO a komunisté si nemají na co stěžovat, protože jsou ve zpravodajství České televize pečení vaření. A je skutečně rozporuplné, pokud do diskusí veřejnoprávního média docházejí pravidelně komentovat politické dění (mimo jiné zastavení stíhání premiéra) redaktoři Mladé fronty DNES nebo Lidových novin, tedy zaměstnanci Agrofertu.
Zřejmě to však nestačí. Prezident Zeman potřebuje pootočit zahraniční kurz zpravodajství více směrem na východ a premiér Babiš se potřebuje zbavit „zkorumpované pakáže“, jak označil autory nevítaných publicistických reportáží. Zkrátka to ještě není ono.
Berkovcovo vyznání
Jak si to asi ANO představuje, naznačil jeho poslanec Stanislav Berkovec, předseda volebního výboru. „Já osobně si myslím, že ideální situací by byla ta, kdyby s vyvážeností vysílání byli spokojeni úplně všichni, protože pak by byla veřejnoprávní média na všechny stejně laskavá,“ vyznal se koncem srpna.
[ctete postid=“268945″ title=“Zemanovsko-babišovský blok slaví. ČSSD blahopřeje premiérovi k zastavení stíhání“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/09/Hamáček-Babiš-PSP-1-385×230.jpeg“ excerpt=“Dozorový státní zástupce Šaroch si názorovým zvratem v kauze Čapí hnízdo vysloužil “ permalink=“https://www.forum24.cz/zemanovsko-babisovsky-blok-slavi-cssd-blahopreje-premierovi-k-zastaveni-stihani/“]268945[/ctete]
Alespoň to Berkovec řekl upřímně a názorně přiblížil stav, který tu panoval před listopadem 1989. Pak by konečně mohl zavládnout klid na práci. Taková idylka tu ovšem rozhodně nepanovala před nástupem ANO do vlády, jelikož veřejnoprávní televize byla vždy kritická k vládní moci. Dříve podstatně více, než v současné době.
Jaká je dnes situace? Výroční zprávy se budou po řadě odkladů na plénu projednávat patrně v polovině října. Hlasování bude velmi nestandardně předcházet neveřejný seminář pro poslance organizovaný předsedou sněmovny Radkem Vondráčkem. Ředitel Petr Dvořák na něm bude reagovat na vznesené výhrady, což je bezprecedentní situace.
Dá se předpokládat, že dvě „zaparkované“ výroční zprávy budou dříve či později schváleny. Ovšem premiér Babiš právě otevřel Pandořinu skříňku výrazného krácení rozpočtu, na jehož konci může být totožný výsledek prosazený jinými prostředky: Naprosté ovládnutí České televize zemanovsko-babišovským konglomerátem.