Andreji Babišovi opět poněkud povolily nervy a prohlásil, že nebude chodit do Sněmovny. Je to podle něj zbytečné a on potřebuje pracovat. Jenže pracovat má především tam. I když chápeme, že brouzdat po lesích a koukat na kůrovce je mediálně vděčnější.
Novinky.cz připomenuly, jak se před volbami v roce 2013 Babiš rozhořčoval, že poslanci mají ve Sněmovně jen čtyřicetiprocentní účast. „Z toho většinou jsou v nějakým bufetě, teďka už bufet není, že je to v suteréně někde, nevím, já tam nechodím,“ pravil pro rádio Impuls v říjnu 2013. „Otázka je, jestli jste viděl už někdy, jak funguje Poslanecká sněmovna, vlastně tam má člověk pocit, že vlastně je to úplně zbytečný ty jejich řeči, takže já určitě tam budu pracovat pro voliče a budu tam předkládat konkrétní návrhy zákonů.“
Už ho to tedy zřejmě přestalo bavit.
Ve středu prohlásil Novinkám: „Už dvě hodiny tady nepracuju, já už sem ani chodit nebudu. Je to skandál, nemůžu pracovat. Lidi, co tady sedí, taky nemohou pracovat. Nemůžu tady sedět a poslouchat ty nesmysly.“
Nejde o to, že si Babiš takové věci myslí. Takových poslanců by se nejspíš našlo víc. Jemu ale není hloupé je nahlas říkat. Není to poprvé, kdy se ukazuje, že vůbec nepochopil podstatu demokracie. On by chtěl především nerušeně vládnout a řídit stát jako firmu. Přitom firmy se neřídí demokraticky, protože to není ani nutné, ani možné. S demokracií mají společného jen to, že o nich lidé „hlasují“ tím, že si koupí, nebo nekoupí jejich výrobky. Mohou se také svobodně rozhodnout pro ně pracovat i nepracovat. To je tak všechno.
Stát není firma a řídí ho zvolení zástupci lidí. Ti se přirozeně rozdělí na vládu a opozici a k tomu patří i nekonečné vyjednávání a spory, které se neřeší mečem a pěstmi, ale slovně a hlasováním. Říká se tomu civilizační pokrok. Trvá to někdy dlouho, ale parlament není záchranka, zas tolik spěchat nemusí, pokud nehrozí válka.
Na Babišových výrocích je patrné, jak je poněkud zpozdilý a patří do jiné kultury, než je ta západní. Dovede si někdo představit, že by německá kancléřka nebo britský premiér mluvili o parlamentu takovým způsobem? Sněmovna i Senát už mají ve společnosti i tak dost nízkou důvěru, není potřeba tuhle náladu ještě prohlubovat. Z průzkumů opakovaně vychází, že nejvíce důvěry požívají u nás armáda a policie, o kterých lidé svým hlasem nerozhodují: Nejmenší ji má Senát, kam si lid volí přímo jednotlivé kandidáty. Z toho by se dalo odvodit, že nejspíš občané moc nedůvěřují sami sobě. Proto je také občas fascinují různé ideje „vlády silné ruky“. Většinou do doby, než silná ruka dopadne na ně.
Babiš samozřejmě do Sněmovny chodit nemusí. Nemusí chodit vůbec nikam. Nemusí být ani v politice. Ať se vrátí ke svým firmám, stejně bez jeho přítomnosti nejspíš strádají. Pokud bude podnikat podle zákonů, budou všichni spokojeni a on nebude trpět v poslaneckých lavicích. Co mu brání?