Jako by stál ve stínu Mikuláše Mináře, přesto je pro fungování Milionu chvilek pro demokracii stejně důležitý. Nejen že je Benjamin Roll spoluzakladatelem, místopředsedou a tiskovým mluvčím spolku. Je také tím, kdo dokáže oslovit zaplněnou Letnou a získat tak pozornost těch, kteří mohou změnit politické klima v naší zemi. V rozhovoru pro FORUM 24 Roll hovoří o sprostých útocích na iniciativu Milion chvilek a také přiznává, že se s Mikulášem Minářem dokáží pohádat. Zeptali jsme se ho, co se musí stát, aby se uskutečnila další obří demonstrace.
Benjamine, co dělá Milion chvilek, když se zrovna o vaší iniciativě tolik nemluví?
V tuto chvíli chystáme velkou Štafetu pro demokracii po krajských městech. Na konci února spustí organizátoři z krajů s naší podporou sérii tvořivých protestů spojených s debatou o palčivých problémech celé společnosti i místního regionu. Kromě toho se snažíme podpořit organizátory i v menších městech. Já třeba jezdím na různé besedy s našimi signatáři, se studenty a podobně.
Poslední dobou se objevuje mnoho drbů, které mají vaše snažení zdiskreditovat. Jak je vnímáte a snažíte se proti nim nějak bránit? Například se psalo o „podivném“ financování spolku a odměnách pro jeho vedení.
Já osobně vnímám tuto diskreditaci jako faul odvádějící pozornost od témat, která do společnosti vnášíme. Někdo si tu dává obrovskou práci s tím, aby rozbíjel důvěru lidí v ty, kteří se o něco veřejně snaží. To svědčí o tom, že naše práce má smysl. Spolek funguje jen díky dobrovolným příspěvkům našich dárců. Mezi nimi jsou senioři, studenti, státní zaměstnanci, živnostníci, podnikatelé a dokonce i naši dobrovolníci. Velmi si jejich podpory vážíme. Mrzí nás, že i oni jsou těmito pomluvami poškozováni.
Proto se proti lžím bráníme otevřeností. Naše akce jsou financovány přes transparentní účet, na který se může každý sám podívat. Výdaje na mzdy, DPP, provozní náklady spolku a podobně jsou řešeny přes běžný účet a dají se pak sledovat ve výročních zprávách spolku, které zveřejňujeme na webu. Základní přehled financování je popsán na našich stránkách. Průměrná výše pravidelného daru se pohybuje okolo 250 Kč, u jednorázového příspěvku je to okolo 900 Kč. Největší dar v loňském roce činil 200 000 Kč.
Důvěryhodnost je největší síla, kterou spolek má. O důvěru lidí musíme proto pečovat i vlastní otevřeností a trpělivým odrážením pomluv.
Řetězové maily, které se nyní šíří, dost často útočí na Mikuláše Mináře. Už jste se také stal jejich terčem?
Dezinformační weby, řetězové maily a virální videa útočí na různé členy týmu čím dál častěji. Šířit pomluvy o konkrétních osobách a výmysly o našich záměrech místo konfrontace s našimi argumenty je nefér boj. Kdybych to však měl všechno brát vážně a osobně, tak bych se zbláznil. Je potřeba mít nadhled. Vlastně je také dobré vzít to pozitivně: aby nás poškodili, tak si dezinformátoři musí vymýšlet lži, protože jsme neprovedli nic špatného. Mně osobně to navíc dodalo i jisté osvobození. Když vidím, jak funguje vymýšlení konspiračních teorií, tak už nemusím mít sebemenší pochybnost o lživosti vážnějších konspirací, které se ve veřejném prostoru objevují.
Jak filtrujete události při organizaci demonstrací. Jednoduše, co se musí stát, aby vás to přimělo dát na sociální sítě zprávu, že je nutné jít do ulic?
V listopadu 2019 jsme na Letné jasně pojmenovali Čtyři červené čáry, jejichž překročení znamená vyrazit do ulic: Ohrožení nezávislosti médií, ohrožení nezávislosti justice, potvrzený střet zájmů u nejvyšších státních představitelů poškozující naši zemi a zneužívání prezidentských pravomocí (konkrétně jsme varovali před případným udělením abolice trestně stíhanému premiérovi). V prosinci potvrdil audit Evropské komise střet zájmů Andreje Babiše a státní správa odmítla jednat, a proto jsme vyšli do ulic dříve, než jsme původně plánovali. Andrej Babiš neodpověděl na naše ultimátum, neodstoupil do konce roku, ani nevyřešil své problémy, a proto se nyní zvedne vlna protestních a kreativních akcí napříč republikou.
Nový předseda KDU-ČSL Jurečka odmítá spolupráci s ODS. Není to trochu v rozporu s tím, o čem jste se stranami jednali před druhou Letnou?
Konkrétní podoba spolupráce demokratických stran je jen na jejich rozhodnutí. Strany by však měly pečlivě promýšlet koaliční potenciál do voleb i následný koaliční potenciál k vládnutí. Jelikož změna nerovného volebního zákona zatím podporu nemá, je na každé straně, jak se vypořádá s tím, že při nižších volebních výsledcích potřebuje pro zisk jednoho mandátu přesvědčit mnohem, mnohem více voličů než strany s vysokým ziskem hlasů. Na sjezdu KDU-ČSL zazněl od Petra Pitharta apel k odvaze jít do rizika již před volbami. Myslím, že by jeho slova měly všechny strany vzít vážně.
Andrej Babiš prý s vámi bude diskutovat, až budete politickou stranou nebo hnutím. Nastane tato situace někdy?
V této otázce je naše stanovisko pevné a nezmění se. Naším úkolem není být stranou. Naším úkolem je aktivizovat a rozvíjet občanskou společnost po celé republice. Naše úsilí v propojování veřejnosti k obraně demokratických principů a šíření povědomí o společenské zodpovědnosti každého z nás nejde dohromady s usilováním o politickou moc.
Co je tím milníkem, po jehož dosažení si řeknete, že už vás není třeba?
Aktivní občanská společnost je potřeba vždy, protože demokracie není nikdy dokonalá a aktivní občany ke svému zdravému fungování potřebuje. Milion chvilek nestojí a nepadá se současnými politiky. Náš spolek by tu měl být i dál a hlídat a rozvíjet demokracii i během příštích vlád. Poslání spolku je dlouhodobé a mělo by přesahovat délku našeho osobního působení v něm. A takto to vnímají i naši příznivci.
Jsou momenty, kdy se s Mikulášem dokážete pohádat, nebo jste stále názorově na jedné lodi?
Byť jsme ve spolku hodně různorodí a názorově pestří, tak na základních věcech fungování a směřování spolku se rozhodujeme konsensuálně. I v pojetí občanské společnosti a chápání demokracie jsme ve shodě. Když jsme však měli s Mikulášem čas i na teologické debaty, tak jsme se dovedli i rázně přít.
Kdy se uskuteční další akce Milionu chvilek a jaké bude její téma. Stále půjde o Marii Benešovou, nebo jsou důležitější otázky?
Na konci února spustí místní organizátoři protestní Štafetu pro demokracii, kterou si budou předávat po krajských městech. My s organizací a koordinací pomáháme. Díky akcím v krajích se k nynějším tématům kolem premiéra a jeho lidí jistě přidá celá řada regionálních otázek. Jsme také stále připraveni reagovat na všechny vážné přešlapy, které mohou nastat v nejvyšší politice. V tuto chvíli trvá nejvážnější problém, že trestně stíhaný premiér drží ve svých rukou příliš mnoho moci – politické, ekonomické i mediální – a zneužívá to ve svůj prospěch.
Nedávno jste na svém Facebooku žádal lidi, aby se nenechávali unést zástupnými problémy, jako je třeba Mariánský sloup. Kde vidíte to nejdůležitější, co je teď třeba vyřešit, a kdy si budeme moci úkol označit jako splněný?
Vyhrocenost kulturních válek jen zhoršuje štěpení společnosti a navíc snižuje pozornost vůči palčivějším věcem, jako je třeba blížící se volba do rad ČT a ČRo, volba ombudsmana, krajské a senátní volby apod. Nejvíce mě však trápí ztráta tolerance jiných názorů a důvěry mezi lidmi. Mizí důvěry k druhým lidem, k institucím, k demokracii jako takové. To se musí řešit klidnější a kultivovanější komunikací a volbou důvěryhodnější politické reprezentace. Jestli to bude někdy „splněno“, nevím, ale chci tomu napomáhat.