Poslanecká sněmovna řeší na své mimořádné schůzi „Vyhodnocení průběhu první vlny pandemie koronaviru na území České republiky a opatření k prevenci druhé vlny“. V podstatě je to tak, že opoziční strany si chtějí popovídat s vládou o tom, jak zvládla koronakrizi a jak připravuje zemi na případnou další vlnu. Jenže naprostá většina členů vlády vůbec nepřišla, tradičně není přítomen ani premiér Babiš. Symbolicky se zúčastnila Alena Schillerová, odpoledne Jan Hamáček. Chvílemi byl v sále přítomen také ministr zdravotnictví Vojtěch.
A přitom by se členové vlády dozvěděli řadu zajímavých informací. Například poslanec ODS Marek Benda vládu upozornil, že jednala nezákonně.
„Zákaz vycestovat z republiky jako zákaz, který má bránit šíření pandemie na území ČR, byl podle mě naprosto jednoznačně protiústavní a zrušen Ústavním soudem nebyl jenom proto, že ho vláda dostatečně rychle stáhla a vzala zpět. Pak byla ta další část, kdy zejména paní ministryně financí a pan místopředseda vlády začali mít pocit, že pokud se pojede v nouzovém stavu, takže možná dojdeme do situace, kdy by bylo třeba vyplácet náhradu škod, a začali říkat, všechno převedeme na Ministerstvo zdravotnictví, které to bude dělat svými opatřeními obecné povahy. Zasáhl Městský soud v Praze. Běží kasační stížnost. Ale předpokládám, že tato kasační stížnost nedopadne úspěšně pro vládu,“ upozornil Marek Benda.
Marian Jurečka z KDU-ČSL pro změnu upozornil na podivné výdaje během koronakrize. „Já bych byl nerad, aby se opakovaly ty situace, které jsme tady zažívali i v přístupu k českým firmám, kdy tady pan ministr zdravotnictví Vojtěch veřejně říkal, že nakupuje kamery od švýcarského výrobce. Pak se ukázalo, že to není výrobce, že je to překupník, že ty kamery jsou z Číny. A dostaly je nemocnice s obrovským odstupem vlastně v situaci, kdy už jim moc k ničemu ty kamery nepomohly.
Abychom také věděli, že třeba takové ty kroky, které tady dělali někteří přední čeští podnikatelé – a za to jim patří poděkovat, smeknout před tím, takže budou moci tyto jejich postupy být také podpořeny finančně. To znamená, že jestliže tady pan Průša a jeho firma tiskli ochranné pomůcky a skládali se na to i občané České republiky, i já jsem něco málo přispěl – mně to nepřijde úplně systémové v situaci, kdy tady odtékají miliardy korun do Číny, takže na práci českého výrobce, který tady zachraňuje určitou část spektra, kterému ty pomůcky chybějí, se skládá veřejnost a pak je to ještě komentováno členy vlády, že sice vláda na to peníze nedala, ale snad ta veřejná sbírka bude stačit,“ řekl Jurečka.