Pamatujete si, jak premiér po první vlně epidemie tvrdil, že žádná plošná opatření (včetně povinných roušek) už jeho vláda nenařídí? Byla to jen jedna z jeho dalších lží.
Andrej Babiš není jen předseda vlády, ale předsedá i Radě vlády pro zdravotní rizika a v červenci se hrdinně postavil do čela „chytré karantény“, kterou označil za hlavní nástroj zvládnutí epidemie. Dávalo to smysl, víme, že je nutné rychle a dostatečně testovat, prokázané nakažené izolovat a jejich kontakty vytrasovat, aby i oni mohli být testováni, anebo v karanténě pár dní vyčkat, zda se nemoc projeví i u nich.
Chytrá karanténa měla usnadnit a zefektivnit tento proces elektronizací některých úkonů a udržet šíření viru pod kontrolou tak, aby nebylo nutné omezovat životy lidí. Na jaře ji vymysleli a na zlatém podnose vládě předali lidé z týmu kolem několika aktivních podnikatelů, ajťáků.
Tvůrci už tehdy říkali, že systém potřebuje napojení všech krajských hygienických stanic a posílení těchto stanic o 2000 lidí, kteří budou obvolávat a trasovat kontakty nakažených. V kombinaci s aplikací pro chytré mobilní telefony eRouškou a v kombinaci s masivnějším testováním se měla tato část práce na zvládnutí epidemie brzy osvědčit.
Za všechno můžou ti druzí
Jenomže hned na začátku léta jsme se střetli s realitou. „Chytrá karanténa nefunguje,“ zaznělo od premiéra. Andrej Babiš se opět pasoval do role spasitele, který vše napraví. Výsledek jeho snahy asi nepřekvapí vůbec nikoho. Opět selhal a vinu hledal u druhých.
Tři krajské hygienické stanice začaly centrální software Daktela, který je nástrojem pro navolávání kontaktů s přímým propojením do registru ISIN, až po pokynu hlavní hygieničky. Alespoň to mi sdělilo Ministerstvo zdravotnictví bez toho, aniž by mi prozradilo, kdy se tyto hygienické stanice připojily. Podle informací Hlídače státu to bylo až v září a šlo o hygienické stanice z Libereckého, Královéhradeckého a Plzeňského kraje.
Netřeba vinit samotné hygienické stanice. Vláda slíbila, že přibude dva tisíce „trasovačů“ k těm, co pomáhali kontakty nacházet v létě. Vinou žalostné personální politiky však pracovalo na trasování do 30. září pouze 1100 zaměstnanců hygienických stanic a 298 osob z Armády ČR a dalších složek. A to se ještě krátce před svým koncem chvástal ministr Vojtěch, jak kapacity hygienických stanic rozšiřuje.
Andrej Babiš však sliboval, že vše půjde jako po másle i v oblasti testování. V dubnu hlásal ve sněmovně, že zvládneme pravidelně testovat 20 tisíc lidí denně a toto číslo ještě navýšíme na 30 tisíc. Takový den s 30 tisíci testy nebyl doposud ani jeden a jen to krásně ukazuje rozdíl mezi tím, co premiér slibuje, a skutečností.
Šéf Chytré karantény se tedy neosvědčil. Ze soukromého sektoru by měl být zvyklý na to, že se za svá manažerská selhání musí umět postavit. Dnes navíc nejde o novou linku na toastový chleba nebo o dotaci na Čapí hnízdo, dnes jde o zdraví nás všech. Omluva od premiéra doposud nezazněla, ba naopak jako muž nevalného charakteru hází chyby na druhé, třeba na tzv. „rouškobijce“. Ti podle něj nedodržují pravidla a hrozí jim úplným „lockdownem“.
Co měla v oblasti Chytré karantény vláda udělat už v létě? Posílit počty lidí, kteří trasují a vysoutěžit call centrum, aby pracovalo už od srpna. Měli jsme přijmout i změnu, která by krajské hygienické stanice pro řešení epidemie koronaviru centralizovala. Měla se mnohem víc propagovat aplikace eRouška. Proč na ni už dva měsíce neběží reklamy v televizích?
Na jaře si vláda koupila za rekordní schodek rozpočtu čas, který promrhala. Z první vlny se nepoučila a na druhou vlnu Česko nepřipravila. Chytrá karanténa nebyla připravena včas. Zdá se, že za to v téhle zemi může každý s výjimkou jediného muže, Andreje Babiše.
Autorka je předsedkyně TOP 09