Předseda zahraničního výboru poslanecké sněmovny Marek Ženíšek (TOP 09) se na sociální síti X pustil do předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Ten dlouhodobě kritizuje nákup amerických letounů F-35. Podle Ženíška ale „nerozezná čmeláka od stíhačky“. Pořízení 24 letounů F-35A Lightning II schválila vláda na konci loňského září. Smlouvu ČR a USA stvrdily na konci letošního ledna.
„Andrej Babiš, který nerozezná čmeláka od stíhačky,“ reagoval Ženíšek na jedno z videí na sociálních sítích Andreje Babiše, kde kritizuje vládu za nákup amerických letounů. „My je armádě nekupujeme ze srandy. Kupujeme je, aby nikdo neútočil na nás, protože ví, že by mohla přijít odpověď. Andrej Babiš je opravdu bezpečnostní riziko,“ pustil se předseda sněmovního zahraničního výboru do šéfa hnutí ANO.
Babiš kritizuje nákup letounů dlouhodobě, když tvrdí, že jsou sice hezké, ale pro českou armádu zbytečné. „Opakovaně tvrdím, že stíhačky F-35, které mají být komplet dodány v roce 2035, nepotřebujeme,“ prohlásil Babiš ve videu na sociální síti Facebook. „V čase, kdy vláda říká, že nemá peníze pro kuchařky, uklízečky ani pro nikoho, je to absolutně nezodpovědný a nepotřebný nákup. Stojím si za tím a jsou tady jasné argumenty,“ dodal Babiš s tím, že letouny F-35 jsou dělané na útok, ne obranu.
Česko si nyní pronajímá 14 švédských letounů JAS-39 Gripen od Švédska, pronájem končí v roce 2027. Česká vláda chce se Švédskem jednat o jeho prodloužení do roku 2035, kdy gripeny nahradí 24 letounů F-35.
První letouny F-35 by do ČR měly přiletět v roce 2031, všech 24 zde bude do roku 2035. Podle premiéra Fialy (ODS) se nákup amerických letounů za 150 miliard korun Česku vyplatí. „Jsou to velké náklady, velké investice, které do pořízení těchto letadel dáváme, ale jsou to peníze, které se stoprocentně vyplatí,“ míní premiér. Dodal, že výběr vzešel z velmi důkladného zvažování vojáků a expertů, podle něj šlo o správnou volbu.
Americký stroj Lockheed Martin F-35, jehož prototyp se poprvé vznesl do vzduchu 15. prosince 2006, se postupně stává novým standardem ve výzbroji USA a jejich spojenců. Bojový letoun, v jehož konstrukci se ve vrcholné míře používají technologie stealth, do své výzbroje už zařadila kromě Spojených států letectva v Dánsku, Itálii, Nizozemsku, Norsku a Velké Británii. Ze států mimo Severoatlantickou alianci jimi disponují Izrael, Japonsko, Jižní Korea a Austrálie.