Andrej Babiš neovládá základní ekonomické pojmy. Po pojmu „tržba“ se tento problém nyní ukázal také na pojmu „investice“.
Nyní se rozhodl promluvit o investicích. Ale nepovedlo se mu to. V ekonomii totiž rozlišujeme investice a spotřebu. Zatímco spotřeba znamená, že peníze či jakékoli jiné zdroje (třeba přímo úrodu ze zahrádky) okamžitě projíme (či sníme), v případě investic to bereme oklikou.
Nejprve utratíme peníze za něco, co nám nepřináší žádný okamžitý užitek (nebo jen jako vedlejší efekt). Třeba si místo jídla koupíme herbicid. Proč to děláme, pane Babiši? Protože díky herbicidu budeme mít nakonec pravděpodobně větší úrodu. Herbicid nám sice v den jeho nákupu nezažene hlad, ale o to více se najíme po sklizni. Investicím se proto někdy říká také „odložená spotřeba“. Ekonomové sice ještě rozlišují investice a kapitál jakožto dva úzce související, příbuzné pojmy, ale nebudeme exministra Babiše plést.
Co tedy Babiš řekl? Úplně si popletl investice se spotřebou. Na svých oficiálních facebookových stránkách se pochlubil, že je původem podnikatel a hospodář. „Takže na rozdíl od tradičních politiků nejdřív peníze získám a potom je investuji.“ Následně uvedl, že peníze vybrané na daních investoval zejména do vyšších důchodů či platů.
Jenže Babiš jako miliardář žije v jiných měřítkách. Když on dostane „výplatu“ (např. dividendu či naschvál nedaněné úroky ze svých korunových dluhopisů apod.), jedná se o tak vysokou částku, že skutečně velkou většinu z ní nezvládne ani při největší snaze projíst či utratit na dovolené a může si tudíž většinu z takto nabytých peněz dovolit investovat.
Avšak v případě běžných platů a tím spíše důchodů jde většina peněz na každodenní provoz domácnosti a investuje se pak už nanejvýš „jen“ do vzdělání dětí, opravy domu, stavby skleníku či nákupu auta. Jen málokdo si, pane Babiši, může dovolit z platu investovat třeba do rozsáhlých pozemků, na kterých pak bude pěstovat bohatě dotovanou řepku. Naopak, spousta domácností je dokonce zadlužených a jistě to nejsou jen domácnosti lidí pracujících v soukromém sektoru, nýbrž i domácnosti lidí, kterým vláda přidala na platech. O Babišem zmiňovaných důchodech ani nemluvě. Babišova představa, že důchod půjde na investice, je scestná, nebo pojem „investice“ skutečně nechápe.
Tím se rovněž vysvětluje, proč Babiš sliboval, že zvýší investice, zatímco za jeho panování investice rapidně poklesly. Babiš zkrátka považuje za investice něco, co investicemi není (ať už si plete pojmy, nebo je chybou, že se na důchody a platy dívá optikou miliardáře). Ani nemluvě o tom, že z hlediska státu nejsou důchody či platy dokonce ani spotřebou. Je to transfer čili přesun. Úředník vybere peníze třeba od živnostníků do levé kapsy a přesune je do pravé kapsy, kde si je vezmou státní zaměstnanci či důchodci.
V případě pojmu „tržba“ vedlo Babišovo nepochopení pojmu k sepsání terminologicky zmatečného Zákona o evidenci tržeb. Babišův názor je, že tržbou se myslí příjem peněz do pokladny. Proto také Babiš chybně tvrdil, že převzal svůj projekt z Chorvatska, kde ovšem mají právě online evidenci pokladních příjmů. Dokonce rozdával dětské pokladničky. Vše zkrátka nasvědčuje tomu, že jeho záměrem bylo napsat Zákon o online evidenci pokladních příjmů, nikoli tržeb.
Jaký je v tom rozdíl? Hlavní rozdíl je v okamžiku, kdy tržby a s nimi související příjmy nastávají. S příjmy je to jednoduché. Nastávají ve chvíli, kdy prodejce (nebo pokladní apod.) převezme od zákazníka peníze. Může se jednat nejen o zaplacení souběžně s převzetím zboží či služby, nýbrž také o přijetí zálohy či o přijetí splátky dluhu. Naproti tomu tržba nastává v okamžiku, kdy si prodejce peníze zaslouží. Tedy zpravidla v momentě, kdy předá zboží, spraví potrubí nebo třeba vytvoří klientce účes. Bez ohledu na to, zda zákazník zaplatil předem, nebo třeba bude splácet dluh.
Ministerstvo financí a finanční správa se proto nyní snaží zákon interpretovat tak, že nově vymyšlená účtenka v rámci EET má být vydávána při každém zaplacení zálohy i každé splátce dluhu. Zároveň se podle nich samozřejmě musí každá záloha i splátka dluhu on-line evidovat na „Babišovu“ centrálu. Zkrátka, podle Babišových lidí se Zákon o evidenci tržeb netýká tržeb.