Přivedeme čtvrtého operátora a zlevníme mobilní data, sliboval premiér Andrej Babiš. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček považoval tento úkol za jednu ze svých priorit. Zůstalo jen u slibů. Havlíčkova aukce s cílem rozhýbat konkurenci skončila blamáží a posílila stávající operátory a skupinu PPF.
Drahá mobilní data v porovnání s Evropou stála loni u konce ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové. Vaz jí zlámalo skandální vyjádření, že si za drahá data mohou zákazníci sami. Podle ní příliš hledají připojení k bezdrátovým wi-fi sítím, jež jsou zadarmo. Ke zlevnění dat je prý potřeba, aby daleko víc lidí využívalo mobilní sítě.
Exces ministryně Novákové
Tato slova vyvolala bouřlivou reakci. Premiér Andrej Babiš dlouhodobě drahá mobilní data kritizoval a sliboval jejich zlevnění na úroveň v okolních zemích. Proto do děje vstoupil osobně, Novákovou odstavil a slíbil urychlení aukce kmitočtů pro rozvoj mobilní sítě páté generace (5G) s cílem přivést čtvrtého operátora.
„My jsme začali řešit problém čtvrtého operátora už ve druhém kvartálu 2018,“ bránil se tehdy šéf ANO a oznámil, že jedná se zahraničními společnostmi o vstupu na tuzemský trh. Ambiciózní ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, který loni v dubnu nahradil Novákovou, hýřil sebevědomím.
„Nemůžeme ani na minutu připustit, abychom byli jednou z nejdražších zemí, co se týče mobilních dat,“ prohlašoval nový ministr, který považoval levná mobilní data vedle jaderné energetiky za jednu ze dvou hlavních priorit.
Havlíček se zapojil do přípravy aukce na výběr dalšího silného hráče, který by doplnil současnou trojici O2, Vodafone a T-Mobile. Zdůrazňoval, že jeho příchod bude mít pozitivní vliv nejen na cenový boj, ale usnadní rovněž výstavbu sítí 5G. Do médií začaly loni v červnu prosakovat zprávy, že čtvrtý operátor je už za dveřmi.
Čtvrtý operátor nebyl za dveřmi
Záhy se však ukázalo, že mnohomluvný ministr pouze šířil mediální kachny. Letos se celý proces zkomplikoval. Koncem ledna rezignoval předseda Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromír Novák, který dva roky připravoval aukci pásem pro sítě 5G. Důvodem byl odlišný pohled ministra Havlíčka na podmínky aukce, které předložil na vládu bez Novákova vědomí.
„Příliš jsme se začali točit v tom, že tady musí vzniknout čtvrtý hráč. Jedna z možností je nehrát si na plnohodnotného operátora, ale vytvořit prostředí pro dva až tři menší,“ naznačil nový směr Havlíček, což ovšem znamenalo zásadní změnu přístupu.
Ministr dosadil do čela ČTÚ Hanu Továrkovou, která změnila zadání tendru, aby umožnilo malým operátorům, kteří dosud mohou využívat regionální mobilní sítě, pronajímat si sítě celostátních operátorů, a nabízet tak své služby v celé republice.
Možnost pronájmu garantovaly čtvrtému operátorovi i původní podmínky, ale jen do doby, než si vystaví vlastní vysílače a stane se nezávislým. „Pokud budou malí hráči závislí na velkých operátorech, od nichž si budou sítě pronajímat, nelze očekávat tlak na snížení cen dat,“ řekl k tomu tehdy Novák.
„S ohledem na svou profesionální a osobní integritu bych se nedokázal podepsat pod takové podmínky aukce, které dle mého přesvědčení nepovedou ke zlepšení konkurenčního prostředí na českém trhu,“ uvedl Novák v rezignačním dopise. Nakonec to dopadlo tak, jak předpovídal. Špatně napsané a měněné podmínky tendru byly navíc klíčovými operátory napadeny u soudu.
Vítězem současní operátoři
V pátek 13. listopadu oznámil Český telekomunikační úřad výsledky aukce, které v daných podmínkách nepřinesly žádné velké překvapení, ale postavily na hlavu původní sliby Babiše a Havlíčka.
Za hlavní vítěze lze jednoznačně považovat trojici současných mobilních operátorů v čele s O2 ze skupiny PPF Petra Kellnera, a to nehledě na tlak, jaký vůči nim vytvářel premiér Babiš. Loni v dubnu jim dokonce vyhrožoval sektorovou daní, pokud nezmění své chování.
„Skandálně zneužívají své postavení na trhu a navrch jsou arogantní. Za pět let dostali 55 miliard na dividendách a vůbec se nestydí, že Češi mají jedny z nejdražších dat v Evropě. Je to jasný vzkaz, takže doufejme, že se konečně chytnou za nos a že ceny zlevní,“ řekl Právu.
Dnes premiér mlčí, přestože výsledky aukce zůstaly daleko za očekáváním a fakticky posílily postavení stávajících operátorů na trhu. Mohutně propagovaná operace skončila blamáží, protože nesplnila hlavní původní účel, přivést čtvrtého mobilního operátora, který by například po vzoru Itálie skutečně výrazněji zahýbal s cenami.
Poté, kdy z aukce vycouvala energetická společnost ČEZ, o níž se spekulovalo jako o jednom z nejvážnějších uchazečů, bylo jasné, že je pole nabízených kmitočtů uvolněno pro stávající operátory.
Z celkem čtyř hlavních bloků v kategorii A, zahrnující nejžádanější pásmo 700 MHz, získal hned dva Vodafone, po jednom společnosti T-Mobile a O2. Právě toto pásmo bylo klíčové pro rozvoj mobilní sítě páté generace a zároveň by umožnilo nástup nového operátora v Česku.
Noví uchazeči o toto pásmo ani neusilovali, takže stávající tři velcí operátoři je dostali levně, za vyvolávací ceny. Všichni tři operátoři se úspěšně účastnili také aukce o pásmo 3400–3600 MHz, kde částečně uspěly i menší společnosti CentroNet a Nordic Telecom.
Oba noví operátoři však nemohou postavit vlastní nezávislou síť, ale budou odkázáni na infrastrukturu společnosti O2. Jelikož jsou obě společnosti pod kontrolou bývalých blízkých spolupracovníků PPF, právníků Tomáše Otruby (Nordic Telecom) a Karla Pražáka (CentroNet), prakticky tak posílilo impérium Petra Kellnera.
Havlíčkův planý optimismus
V této situaci přispěchal ministr Karel Havlíček s ujištěním, že aukce dopadla úspěšně. „Věřím, že další hráči na mobilním trhu výrazně pomohou snížit ceny mobilních dat pro všechny,“ chválil a liboval si, že celá transakce skončila víc než očekávaným rozpočtovým výnosem. Výnos 5,6 miliardy korun je přitom podstatně nižší oproti v minulosti oznamovaným sedmi miliardám.
Havlíčkův optimismus není namístě. „Tou aukcí se nezmění v zásadě nic,“ soudí šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek. Kvalita výsledku podle něj odpovídá tomu, že ČTÚ výsledky vyhlásil až po skončení pracovního týdne – poté, co během týdne tajil i to, že soutěž vůbec probíhá. Zřejmě doufá, že v turbulencích koronavirové krize zapadne.
Aukce kmitočtů dopadla jako další čítankový příklad nesplněných vládních slibů. Šablona je pořád stejná. Premiér Babiš v nějaký moment uchopí téma, z něhož by mohl vytlouct politický kapitál. Vyvine hektickou aktivitu a naslibuje výsledky, aby s odstupem času jeho elán vychládal. Vše se odvíjí jinak a Babiš mezitím napře energii jiným směrem.
Tento osvědčený model se odehrával i s bombasticky ohlašovaným příchodem čtvrtého operátora na český trh, který měl zajistit razantní snížení cen mobilních služeb. Tyto ceny stále patří k nejvyšším v Evropě a propaganda ministra Havlíčka, který by byl schopen obhajovat i státní bankrot, na tom nic nemění.