Nikdy tu ještě nebyl politik, který byl tak skálopevně lpěl na své funkci. Až Andrej Babiš, který přitom mírou skandálů drtivě překonává všechny dosavadní politiky od Listopadu 89. Otázky na jeho možné odstoupení ho dovádějí k zuřivosti.

Dnes brzy ráno premiér Babiš před odletem do Bruselu na otázky novinářů prohlásil, že nikdy neodstoupí. V emotivním projevu reagoval na kauzu, kterou rozpoutal rozhovor s jeho synem, který údajně trpí schizofrenií. Stěžoval si na novináře, na to, že si Česká televize nezve do vysílání experty, a samozřejmě sdělil, že všechno je kampaň.

Zde je přesná citace slov premiéra, jak je na tiskové konferenci řekl Andrej Babiš:

„Nikdy neodstoupím, nikdy. Ať si to všichni zapamatují. Nikdy. Pokud budu odvolaný, fajn.“

Miloš Zeman včera v televizi Barrandov oznámil, že v případě vyjádření nedůvěry v poslanecké sněmovně a následné demisi vlády Babiše opět pověří sestavením vlády a že Babiš může vládnout klidně v demisi skoro neomezeně dlouho.

Tím jsou definitivně změněny podmínky politických i ústavních zvyklostí v České republice. Skandály politika již nemají ani zdaleka takový vliv na jeho pobyt ve veřejné funkci, jako tomu bylo po celé čtvrt století, a faktická veřejná kontrola nad výkonem moci se drasticky snížila.

 

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
Další články autora