Ministr financí Andrej Babiš od června 2013 podniká také ve zdravotnictví. Společnost Hartenberg Capital, kterou nepravdivě označuje za investiční fond, nakoupila již deset reprodukčních klinik. Výnosný byznys podporuje nejen on sám, ale spolu s ním celá česká vláda (zejména ČSSD) i Babišovy noviny.
Nejprve se podívejme na to, jak v České republice umělé oplodnění vlastně funguje. V přepočtu na 10.000 obyvatel se jich provede 32. Pro srovnání – ve Švédsku či Nizozemsku je to asi o polovinu méně, v Rakousku jedna třetina a v Německu dokonce pouze čtvrtina.
Jedno umělé oplodnění stojí asi 50.000 korun, část hradí zdravotní pojišťovny, které tak mají zásadní vliv na ziskovost firmy. Nezbývá než dodat, že hospodaření zdravotních pojišťoven – včetně sankcí – má v gesci ministerstvo financí.
Babiš je v tomto odvětví lídrem na trhu. Společnosti existují dvě – Hartenberg Capital (správcovská firma), která vznikla 13. května 2013, a Hartenberg Holding, založená 18. června 2013. Pro značkou FutureLife Babišovy firmy provádějí přibližně třetinu všech zákroků v České republice – na klinikách GynCentrum, Reprofit, IVF Clinic, ISCARE nebo GENNET. V roce 2015 vyinkasoval Hartenberg ze zdravotního pojištění 700 milionů korun.
Zajímavé jsou také Babišovy lži v souvislosti se společností, kterou označuje za investiční fond. Tím se vymlouvá, že ve zdravotnictví nepodniká. Fakt, že se jedná o běžnou společnost, která patří do holdingu Agrofert, však uvádí i Česká národní banka.
„Žádná z vámi uvedených společností není ČNB evidována v seznamech regulovaných a registrovaných subjektů finančního trhu. Uvedené společnosti tedy nemají žádné oprávnění k činnosti nebo registraci ani podle zákona o investičních společnostech a investičních fondech, ani podle zákona o podnikání na kapitálovém trhu nebo jiných právních předpisů, podle kterých je ČNB příslušná k vydání takového povolení,“ uvedla pro Neovlivní.cz Markéta Fišerová z oddělení komunikace centrální banky na konci listopadu loňského roku.
Neoznačená reklama
Reprodukční centra a umělé oplodnění patří do oblíbených témat zejména Mladé fronty DNES, která se od data vzniku Hartenberg Capital a Hartenberg Holding věnovala tématům v 28 článcích. Negativní zmínky zde téměř nenajdeme, převažují příběhy šťastných maminek, rozhovory s lékaři a podobně. Ukázku jednoznačného skrytého PR najdete v galerii – ani v jednom z článků však není uvedeno, že ministr financí a majitel daných novin vlastní také tyto kliniky.
Není to ale jen MF DNES – 13 článků vyšlo na webu ona.idnes.cz, v Lidových novinách 24. Ani zde nenajdeme o Babišově majetku ani slovo, při bližším pohledu se ale jedná o jasnou reklamu na asistovanou reprodukci.
Rodinná politika z dílny ČSSD
V úspěšném podnikání však Babišovi pomáhá i celé vláda v čele s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou. V chystaném zákoně o veřejném zdravotním pojištění je návrh na navýšení věku, do kterého bude IVF pojišťovnami hrazeno, na 43 let. Navýšit by se měl také počet hrazených cyklů ze tří na čtyři.
Marksová svou bizarní „podporou rodiny“ naprosto změnila pohled na umělé oplodnění jako na způsob léčby dané diagnózy. Ráda by z IVF vytvořila možnost dítěte pro každého – pár, single ženu nebo homosexuální pár. Právě tato politika ale nejenže tradičnímu pohledu na rodinu naprosto odporuje, naopak jej spíše podkopává, ale nahrává právě Andreji Babišovi a jeho byznysu. Pokud by skupina lidí, kteří mohou umělé oplodnění využít, byla ještě širší, logicky to pro něj znamená vyšší zisky. Od pojišťoven, které on sám kontroluje.