Premiér Andrej Babiš označil Pavla J., kterého odmítla vyšetřit Ústřední vojenská nemocnice v Praze, za provokatéra z totálně vylhaných článků. Muž přitom pociťoval příznaky onemocnění koronavirem, které u něj prokázaly následné testy. Není to jediný lapsus systému odběru vzorků, který se zatím zadrhává.
Premiér Babiš ztrácí nervy a nepřispívá k uklidnění současné mimořádné situace. Opakovaně prokazuje, že nemá přesné informace o reálném stavu, nebo je manipuluje. Signálním příkladem jeho tragické komunikace je lživé napadení muže, který byl osobně konfrontován se selhávajícím systémem vyšetření v případě podezření na koronavirus. Otestován byl až po medializaci jeho případu. Babiš ho mezitím osočil, že šel na odběry vzorků s cílem vyvolat skandál.
Nic nevíme
Dne 12. března premiér oznámil, že Praha vzhledem k nárůstu počtu onemocnění posiluje kapacitu pro vyšetření. Jmenoval i Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN), která měla následujícího dne od 11 hodin spustit odběry v nově instalovaném stanu. Jenže záhy se ukázalo, že realita je jinde, o čemž svědčí následující šokující anabáze.
Novinář a kameraman Pavel J. se chtěl nechat na základě tohoto oznámení v ÚVN otestovat, jelikož přišel do kontaktu s rizikovými lidmi, u nichž se později potvrdilo onemocnění. Pociťoval příznaky virové nákazy, podobně jako jeho manželka. Nejprve volal na infolinku nemocnice, když se předtím nemohl celý den dovolat na hygienickou stanici.
„Tam nám v 10 hodin dopoledne řekli, ať si zavoláme později, že nic nevědí. Ve 12 hodin nám na téže infolince sdělili, že informace mají na webových stránkách nemocnice. Tam bylo psáno, že postavili odběrný stan, kde dělají odběry, a že druhým odběrným místem je infekční oddělení té nemocnice,“ popisuje Pavel J. serveru Novinky.
Babišova dezinformace
Následně se s manželkou rozhodli, že pojedou do ÚVN osobně, jelikož odběrné stany slouží právě k účelu co nejrychlejšího a bezpečného vyšetření lidí, kteří pociťují akutní příznaky koronaviru.
„U odběrného stanu se nacházel pracovník bezpečnostní agentury, který nám řekl, že stan zatím nefunguje a musíme na infekční oddělení. Tam nám řekli, že pokud jsme se nevrátili z rizikové oblasti v zahraničí a nemáme vysoké horečky, tak pro ně nejsme rizikovou skupinou a máme jet domů,“ sdělil Pavel J.
Následně mluvil s lékařem, který ho informoval o tom, že se stan otevře ve 14 hodin, jenže to se nestalo. „Personál nemocnice nám poté sdělil, že informace v médiích jsou mylné a oni dnes žádné odběry dělat nebudou,“ dodal Pavel J. Poté odjeli domů s doporučením, ať se snaží řešit situaci s hygienou.
Ředitel ÚVN Miroslav Zavoral zpočátku na tento nepříjemný zážitek reagoval s překvapením. „To, co mi říkáte, mi připadá šokující. Já si opravdu ověřím reakci lékaře, která mi připadá neuvěřitelná. Já bych na základě toho, co mi říkáte, toho člověka asi otestoval,“ řekl Novinkám.cz.
Dodal ovšem, že nemají kapacity vyšetřit každého. Ve vzduchu však zůstala viset otázka, proč premiér avizoval otevření stanu, když nic nebylo připraveno.
Vylhaný titulek
Druhého dne v sobotu ráno došlo k posunu a Pavel J. a jeho manželka byli vyšetřeni. „Vše probíhalo velmi profesionálně a byli vstřícní,“ ocenil tento přístup kameraman. Počáteční disharmonie byla napravena, i když s nemalým přispěním medializace případu. Jenže bezprostředně poté došlo k vyhrocení situace.
Dopoledne na redakci Novinek.cz zaútočil premiér Babiš na tiskové konferenci po nočním jednání vlády.
„Včera jsem řešil jeden server. Totálně vylhaný titulek, který zpochybňoval to, že jsem se jasně domluvil s ředitelem ÚVN, že tam postaví v 5 hodin ráno stan a že tam začnou odběry. A začaly odběry. Nějaký server napsal, že tam nějaký Petr P. (sic) přišel a že ho odmítli testovat. Přitom tam byla skupina lidí ze státní instituce, a nakonec se ukázalo, že to nebyla pravda,“ prohlásil v živém přenosu.
Následně premiér přijel do ÚVN na osobní inspekci, kde za asistence České televize vyslýchal ředitele Zavorala a vrchní sestru infekční kliniky, jak se incident seběhl. Sestra mu poskytla nepravdivou informaci, že muž nepociťoval žádné příznaky. Na přímý dotaz Babišovi prozradila jeho jméno, což je v rozporu s lékařským tajemstvím. Otočil i Zavoral, který označil zájem médií za kampaň proti nemocnici.
To byla provokace toho člověka
Premiér poté pokračoval v dehonestaci Pavla J. v nedělním pořadu Partie na TV Prima, kde ho označil za provokatéra. „To byla provokace toho člověka. Nechápu, proč to lidi dělají, akorát šíří paniku,“ uvedl, aniž předložil jediný důkaz.
Téhož dne vyšlo najevo, že výsledek testu kameramana na koronavirus je pozitivní. Do karantény musí okamžitě nastoupit i deset jeho kolegů, se kterými přišel do kontaktu. Údajně kvůli tomu byl omezen přístup novinářů poněkud nepochopitelně z většiny redakcí na večerní tiskovou konferenci, kde premiér oznamoval vyhlášení karantény pro celou republiku. Omluva za nehorázné nařčení dosud nezazněla.
Testování je přitom velkou slabinou názorně ukazující, že vláda v přípravě zaspala. Podobných případů, kdy lidé musí čekat několik dní nejen na odběr, ale i na výsledky testů, jsou stovky. V plném světle se projevují chyby a černé díry v systému, vyplývající nejen z přístupu vlády, ale i ze současné přebujelé byrokracie.
Vláda zavede dvoutýdenní karanténu pro 20 tisíc navrátilců ze severní Itálie, ale po týdnu je celkově testováno jen 4000 lidí. Odběrných míst a testovacích laboratoří je málo, a zároveň stát zakáže testování soukromé laboratoři Tilia, která je schopna levně a stejně kvalitně vyhodnotit 100 vzorků denně. Dokonce jí hrozí „zakleknutí“ kontrolních orgánů.
Všechno je prý v pořádku
Nejkřiklavějším příkladem selhání státu je kritická situace s respirátory, rouškami a dalšími ochrannými pomůckami. Dokonce i pro lékaře a zdravotníky, kteří v těchto podmínkách odvádějí statečnou práci. Vláda jim místo poděkování a vytváření maximálně příznivých podmínek hází klacky pod nohy. Zakazuje jim přímé nákupy potřebného materiálu, a už několik týdnů tak ohrožuje jejich zdraví.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch 28. ledna hrubě odbyl opozici, když ve Sněmovně po vládě požadovala ujištění, že je připravena na příchod epidemie. V té době už kulminovala v Číně, odkud byl koronavirus i kvůli počátečnímu vážnému podcenění situace tamními úřady exportován za hranice. Vše je prý v pořádku, všeho je dostatek, nestarejte se.
Nyní se ukazuje, že vláda uváděla v omyl nejen zdravotníky, ale i širokou veřejnost. A premiér ještě nevybíravě očerňuje ty, kdo usilují o nápravu přehmatů, které se v takto složité situaci objektivně mohou přihodit.