Ministr financí Andrej Babiš pokračuje tři týdny před spuštěním EET v osočování podnikatelů, kterých se má jeho restriktivní projekt týkat. Uvedl na adresu těch, kteří raději hodlají s podnikáním skončit, že se de facto jedná o podvodníky, kteří chtějí zakrýt růst tržeb. Ve stejné době vládní koalice ve sněmovně promarnila poslední příležitost odložit start EET.
Šéf hnutí ANO reagoval na alarmující průzkum společnosti O₂, podle kterého chce až 22 procent podnikatelů v oboru restauračních a ubytovacích služeb, kterých se týká spuštění první vlny elektronické evidence tržeb od 1. prosince, podnikání ukončit. Z průzkumu dále vyplývá, že si on-line elektronické pokladny zatím zakoupilo jen 28 procent podnikatelů z celkového počtu 40 tisíc, což svědčí o zjevné nechuti pořizovat si příslušnou šmírovací technologii.
[ctete]76615[/ctete]
Paušální dehonestace tisíců podnikatelů
„Já tomu nevěřím. Ukončují činnost firmy, aby nebylo vidět, o kolik stovek procent jim stoupnou tržby. A zakládají nové společnosti. Podobně to proběhlo v Chorvatsku. My ale takovým podnikatelům nic neuděláme, chceme narovnat podnikatelské prostředí,“ uvedl Babiš pro server Seznam.
Taková paušální dehonestace tisíců podnikatelů není v podání ministra financí ničím novým. Po celou dobu v médiích cejchuje malé podnikatele a živnostníky jako podvodníky, jejichž nekalé chování ospravedlňuje zavedení plošně represivního nástroje, který v takové podobě neexistuje v žádné z vyspělých zemí G20.
Příliš velkou logiku Babišova reakce ovšem nemá, jestliže samotné ministerstvo financí dlouhodobě prohlašuje, že na případně nápadné nárůsty tržeb nebude brát žádný zřetel. Označil za šejdíře bez rozdílu i ty, kteří končí z úplně jiných důvodů. Pro mnohé z nich je zaváděný šikanózní systém skutečně likvidační, zvyšuje jim administrativu a náklady.
Jiní se zkrátka odmítají účastnit fízlovacího projektu okořeněného udavačským webem, na kterém se mají ohlašovat „nepoctivci“ nevydávající účtenky. Pokud by se ukázalo, že číšník opravdu nevydal účtenku, třeba i neúmyslně, hrozí jeho zaměstnavateli drakonické pokuty až do půl milionu korun. U Babiše s jeho zkušenostmi spolupráce se Státní bezpečností by nemělo nic podobného překvapit, přesto tato pikantérie nápadně připomíná neblahou dobu komunistické totality.
Z omylu Babiše vyvádějí i výsledky průzkumu, z nichž vyplývá, že největší obavy v souvislosti s EET mají podnikatelé z nárůstu administrativy (56 procent), výpadků internetového připojení či problémů se softwarem (47 procent) a vysokých provozních nákladů (44 procent).
V Chorvatsku se výběr DPH nezvýšil
Pokud se ministr financí znovu zaštiťuje inspirací u chorvatské socialistické vlády, opět nemluví celou pravdu. Uvádí se (eet.money.cz), že kvůli zavedení EET během tří let provozu skončilo 50 tisíc chorvatských podnikatelů a živnostníků. Jen opravdu stěží lze spekulovat, že všichni založili nové firmy, aby zakryli svoje švindly. Nejvíce tento byrokratický atak odnesli drobní trhovci, což se projevilo nárůstem nezaměstnanosti.
I proto v Chorvatsku nedošlo k vyššímu výběru DPH, ale po zavedení elektronické evidence tržeb zůstal přibližně stejný (40 miliard kun). Druhým důvodem bylo snížení DPH u restauračních služeb, což Babiš prosadil i u nás – čímž ovšem současně diskriminuje neplátce DPH a všechny ostatní profese, spadající do systému EET. V tomto světle lze považovat ministerstvem financí předpokládané navýšení výběru DPH o 18 miliard korun jen za nepodloženou marketingovou vábničku, a spoty běžící na televizních stanicích za skandálně klamavou reklamu.
Podíl šedé ekonomiky je v Chorvatsku stále dvojnásobně vyšší než v České republice, kde je na úrovni Německa, a zavedení EET na tom nic nezměnilo. Problém je i s údajným narovnáním podnikatelského prostředí. Už jen samotné rozdělení náběhu EET do čtyř etap (prosinec 2016 – červen 2018) a velké množství výjimek tuto definici vylučuje. Restauratéři a hoteliéři se právem ptají, proč jsou první na ráně. Je snad mezi nimi nejvíc šizuňků?
Největší příjemce státních a evropských peněz
Babišův čerstvý výpad je o to nehoráznější, že jeho Agrofert je dlouhá léta největším příjemcem státních a evropských peněz. Podle aktuálního zjištění serveru Hlídací pes získal v letech 2007 až 2016 jen veřejné zakázky za 35 miliard korun, z toho osm firem holdingu dosáhlo na státní zakázku poprvé po vstupu oligarchy do vlády. Celkem dostalo ve sledovaném období veřejné zakázky 29 společností Agrofertu, které se státem uzavřely celkem 591 smluv.
Obdobně úspěšný byl při lobbování za daňové úlevy. Babišův stěžejní podnik Preol vyrábějící bionaftu v roce 2015 dosáhl tržby 6,4 miliardy, z čehož mu vznikla daňová povinnost ve výši 53,4 miliónu korun. Díky daňové úlevě však zaplatil jen 363 tisíc (0,14 procenta ze zisku) a jeho představenstvo současně navrhlo vyplatit dividendy ve výši 200 miliónů. Ještě „úspěšnější“ byl v tomto smyslu v roce 2014, kdy si při zhruba stejně vysoké zaplacené dani vyplatil dividendy ve výši 350 milionů korun.
Promeškání poslední příležitosti
Ve stejné době, kdy ministr financí arogantně bagatelizuje skutečnost, že téměř jedna čtvrtina podnikatelů zvažuje ukončení činnosti, se v Poslanecké sněmovně snažila pravicová opozice prosadit mimořádnou schůzi o odkladu startu elektronické evidence tržeb. Byla připravena podpořit poslaneckou iniciativu, která by náběh EET posunula o dva roky s tím, že v případě volebního úspěchu hodlá celý projekt zrušit.
Opozice mimo jiné poukazovala na nepřehlednost, nejasnost až absurdnost Babišova konceptu. Mezi tyto absurdity patří zdanění spropitného. Pokud celé spropitné připadne majiteli či provozovateli, je osvobozeno od EET. Pokud se o něj dělí zaměstnanci, tak nikoli. Kdo to bude kontrolovat? To bude každý večer šest set nových finančních úředníků sedět v restauracích a podávat hlášení, kolik činí spropitné za ten den, a kdo se o něj bude dělit?
Další absurditou je rozdílný pohled na jídlo konzumované uvnitř provozovny, například v pizzerii, nebo odnášené domů. V tom druhém případě se účtenka EET nepožaduje.
Do třetice byl ve sněmovně uveden příklad, že EET musí používat i ty podniky, kde se platí jen kartou. Andrej Babiš přitom opakovaně fabuloval, že se celý systém týká jen hotovostních plateb. Vládní koalice skutečně odhlasovala, že i v provozovně, kde se nikdy hotově neplatí, musí být instalováno EET. Jako by platba kartou byla anonymní a podnikatelské účty neidentifikovatelné.
Sociální demokraté, anonisté a lidovci podle očekávání konání mimořádné schůze smetli ze stolu. Promeškali tak poslední příležitost, jak zabránit hrozícímu chaosu se spuštěním EET, za který nyní ponesou společnou odpovědnost.
[ctete]62752[/ctete]