Z Andreje Babiše se stal hotový ekolog. Teda až na to, že k soudu, který měl rozhodnout, zda byl Babiš agentem komunistické StB vědomě, přiletěl tryskáčem. Chce podporovat mimo jiné domácí solární elektrárny a na některých místech také velké solární panely. Zároveň však dlouhodobě bojuje proti jinému ekologickému zdroji – jaderným elektrárnám.
Ačkoli ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) propaguje výměnu kotlů, Babiš ve své knize „O čem sním“ navrhuje jejich úplné zrušení v nejbližších letech. Rozhodnutí by však nechal na jednotlivých městech a vesnicích, takže je možné, že by pak obyvatelé některých vesnic měli vytápění v kotlích zakázané, zatímco jinde by díky svému obecnímu zastupitelstvu mohli v tomto způsobu pokračovat.
Desetitisíce rodin už musely investovat např. do zateplování domů a zaplatit část ceny nového kotle, aby dosáhly na dotace. Na ně navíc musely čekat, zpravidla přes celou noc, nebo i déle, ve frontě, aby jim nyní Babiš začal kotle zakazovat.
Přitom právě kotle byly důvodem prolomení domovní svobody v České republice na návrh ministra Brabce. Úředníci mohou chodit vaše kotle kontrolovat bez soudního povolení, jako kdyby bylo podezření na topení dejme tomu plastovými lahvemi podezřením na vůbec nejtěžší zločin. Babiš, který se jinak všude ohání elektronizací a modernizací, tento postup hájí. Jako kdyby nebylo možné kouř zkontrolovat zvenčí, třeba za pomoci dronu nebo klidně i rybářského pruhu či dlouhého klacku. Odhalit chemické složení kouře není v době, kdy analyzujeme složení hornin na Marsu nebo složení potravin od konkurenčního výrobce, žádný problém, pane Babiši.
Pokud k sobě úředníky nepustíte, hrozí vám pokuta až 50 tisíc korun. Jak zjistila ČTK, řada udání (hlášení úřadům o podezřelé barvě kouře apod.) je falešných. Lidé si tím pouze řeší sousedské spory. Nemusejí vás však udat pouze sousedé. Klidně si na váš kouř z komína může stěžovat nějaký „ekologický terorista“ kdesi z druhého konce republiky. Abychom však nestrašili, úředníci mohou k vám domů pouze v případě, že si na vás někdo během roku stěžoval opakovaně a navíc musejí existovat důkazy, které podezření na vaše „zločinné“ vytápění podporují. V prvním pololetí roku 2017, kdy už bylo možné domovní svobodu prolamovat, se však již kontroly rozběhly.
Babiš navrhuje dotace na kotle nahradit dotacemi na solární panely. Nechce podpořit jen solární barony, nýbrž i domácnosti (a v důsledku také výrobce solárních panelů). Připomeňme, že solární boom byl u nás nastartován již v roce 2005. Důsledky všichni vidíme. Proti boomu byli pouze poslanci za ODS. Naopak většina přítomných za ČSSD, KDU‑ČSL (včetně části současné TOP 09), US‑DEU a KSČM s umožněním solárního boomu souhlasila.
Nebylo však jasné, jak by se k takovému návrhu postavil Babiš se svou stranou. Nyní se tedy Babiš k měkčí variantě solárního boomu přihlásil. Stát by měl podle něj dotovat větší solární elektrárny v bývalých průmyslových a těžebních lokalitách a také fotovoltaické panely na domech.
Právě Babiš zároveň dlouhodobě bojuje proti jaderné energetice jakožto dalšímu ekologickému zdroji energie. Nechce dát na tento způsob produkce žádné dotace, a to ani takové, jaké by byl ochotný rozdat elektrárnám solárním. Navrhuje tedy nespravedlivou podporu pouze pro jím vybrané zdroje. Má to snad nějaký skrytý důvod?
V roce 2014 dokonce navrhoval rozdělení 100 % zisku energetického koncernu ČEZ z předchozího roku akcionářům na dividendách. Kdyby mu tehdy plán vyšel, ČEZ by z předchozího roku neměl žádné vlastní peníze ani na opravy či každodenní provoz a mzdy, natož na investice, o obřích investicích do nových bloků jaderných elektráren ani nemluvě.
Nakonec vláda Bohuslava Sobotky zmařila probíhající tendr na dostavbu Temelína. Kvůli rozběhnutým investicím, nyní ležícím ladem, tak přicházíme o stovky milionů korun a tehdejší účastníci soutěže v souhrnu stejně tak.