Meziroční propad rozpočtu činí 24 miliard, účetnictví hapruje nejméně o 240 miliard, vládní investice se meziročně propadly o více než 60 % a ministr Babiš byl opakovaně přistižen při lžích, které nasvědčují tomu, že se skutečně dopustil podvodů, ze kterých je podezřelý a které by měla prošetřovat mimo jiné finanční správa, jejíhož ředitele dosadil do funkce.
Andrej Babiš (ANO) má navíc na finanční správu nepochybný vliv, protože jí mimo jiné přikázal, aby zrušila část tzv. udavačského webu k EET, za nějž byl v médiích kritizován.
Ještě v lednu 2017 se Babiš na tiskové konferenci chlubil, jak skvěle dopadlo vládní hospodaření za rok předchozí. Jednak však neřekl, co bylo příčinou přebytku a jednak ještě veřejnost netušila, že se na ministerstvu financí falšovalo účetnictví, takže Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) varuje, že může být chybně vykázán i státní dluh.
Příčinou státního přebytku ve výši 62 miliard byly výhradně peníze, které k nám připluly z EU. Bez nich bychom v přebytku nebyli. Kromě toho si vláda nejen v roce 2016 pomohla útlumem investiční aktivity. Za první čtyři měsíce roku 2017 navíc i tak investice meziročně poklesly o neuvěřitelných 63 %, takže vláda aktuálně neinvestuje už téměř vůbec. Ministři se hájí, že nemají z minulosti připravené investiční projekty. Mohou však přece investovat do něčeho, kde nejsou zapotřebí rozsáhlá stavební povolení či ekologické posudky. Co třeba záchranné a horské služby, požární ochrana, čluny pro plavčíky, věda? Míra vládních investic výrazně pokulhává za mírou investic soukromých, což lze chápat tak, že vláda myslí na budoucnost méně, než by Češi chtěli.
Zároveň sama promrhala zdaleka největší investiční plán, dostavbu jaderné elektrárny Temelín připravenou předchozími vládami, zejména pak někdejším ministrem průmyslu a obchodu Martinem Římanem (ODS). Připravená investice tak kvůli současné vládě stojí a ještě minimálně několik let stát nebo ležet ladem bude, kvůli čemuž přijdeme odhadem o stovky milionů korun, o další aspoň stovky milionů přijdou účastníci zrušené soutěže a navíc se propadáme do energetické závislosti, což je v době, kdy Spolková republika Německo likviduje všechny své jaderné elektrárny, nesmírně nebezpečné. To jen abyste viděli, jak umí Sobotkova vláda využít připravené investiční projekty. Vina padá zejména na exministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) a již zmíněného ministra Babiše.
Vládě v hospodaření pomáhalo také znehodnocování našich úspor Českou národní bankou, díky čemuž si vláda půjčovala víceméně zdarma. Babiš však nemá pravdu, že takový dluh je přínosný. Vždy, když se vláda zadlužuje, tím bere a prodražuje úvěry i jiné zdroje soukromým firmám, které přitom zpravidla chtějí zkusit investovat.
Vláda (zejména ČSSD) chtěla výše uvedený přebytek hospodaření nějak rozdělit. Byl tu však problém. Ty peníze neexistovaly. Byl o ně snížen prodej nových (obnovených) dluhopisů čili státní dluh. Babiš na to upozorňoval, ale nakonec přistoupil na rozdělení neexistujících peněz. Většina půjde na snížení dluhu. Legrace však spočívá v tom, že aby mohl být dluh snížen, budeme se muset nejprve zadlužit, jak vyplývá z informací ČTK.
Nakonec se však ukázalo, že Babišovo ministerstvo dohlížející na státní pokladnu vlastně vůbec neví, jak jsme v minulých letech hospodařili. Odhalili to náhodou inspektoři z NKÚ, kteří tam přišli prověřit účetnictví za rok 2015. Ukázalo se, že má Babiš a jeho lidé v oficiálních výkazech nesrovnalosti jen za uvedený rok ve výši minimálně 240 miliard korun. V některých případech je přitom důvodem špatná metodika, takže lze předpokládat, že se nesrovnalosti nejen převalují do let následujících, ale zároveň se na ně rychlým tempem nabalují nepřesnosti další.
Když Babišovi lidé vykázali 83 milionů místo 83 miliard, nemusel to ještě být podvod, byť je do nebe volající hrůza, že na to nikdo z ministerstva nepřišel. Pak však byly nalezeny také nesrovnalosti, u nichž je nepravděpodobné, že by byly způsobeny pouhým opomenutím či chybným zaznamenáním. Babiš se totiž úplně vykašlal na tvorbu rezerv na další odstraňování ekologických škod napáchaných komunisty, k jejichž likvidaci se přitom stát při privatizaci pochopitelně zavázal. Obdobně ministerstvo nějak zapomnělo snižovat hodnotu části majetku.
Pokud patříte mezi Babišovy voliče, nabídli bychom vám samozřejmě koblihu. Jenže ještě netušíme, kolik ty Babišovy koblihy budou stát. Pošleme vám pak s nimi i účtenku.