Obhajobu Andreje Babiše na mimořádné schůzi sněmovny musíme uvést na pravou míru. Nebyl totiž pod přísahou, a tak je dost možné, že po celou dobu lhal nebo si spíše dělal legraci.
Jak upozorňoval slavný český znalec ruské literatury Leoš Suchařípa, Anton Pavlovič Čechov si stěžoval, že režisér Stanislavskij vůbec nečetl jeho hry, které inscenuje. Čechov psal totiž satiru, zatímco v kritizovaných hrách ptáčkové zpívají a kytičky voní. Obdobně by někteří voliči nemuseli pochopit, že Babiš je také satirik a jeho projev je tak plný ironických poznámek.
V úvodu své komedie vyjmenoval případy, kdy byl, je nebo bude vyšetřován či prověřován. StB, Čapí hnízdo, dluhopisy, odposlechy. Zapomněl však na ČEZ, Profrost, obilí zničené round‑upem a možná také OKD. Vyjmenované případy navíc přešel jako neopodstatněné.
Když si o to Babiš sám řekl, shrňme, co už má z minulosti na hlavě. Zacilme nejprve na případy, na které si Babiš vzpomněl. Dnes se zaměřme na StB a Čapí hnízdo. První kauza jako jediná přímo nesouvisí s ekonomikou. No, i když… Babiš byl veden jako agent slovenské komunistické státní bezpečnosti čili jako velké zvíře diktátorského režimu. Svazky jistě pocházejí z inkriminované doby, ale Babiš se hájí, že o ničem nevěděl. Takže si buď nějaká skupina blbců vedla falešné svazky, nebo byl Babiš veden v oficiálních svazcích, dokonce jako agent, ale zapomněli mu to prozradit. Případní kolegové estébáci, resp. slovenští eštébáci (pokud byl skutečně agentem) Babiše nepodrazili. Soud označil nasbírané důkazy za nedostatečné. O jeho aktivní činnosti agenta svědčí fakt, že jako jediný člen vlády od devadesátých let dosud nepředložil lustrační osvědčení, protože se zjevně bojí. Ministrem a potažmo také prvním místopředsedou Bezpečnostní rady státu se tak stal jen díky svému „kamarádovi z rozumu“, prezidentu Miloši Zemanovi.
Případ „Farma Čapí hnízdo“ si asi pamatujete. Babiš lhal, že neví, komu hnízdo patřilo, když mu jeho firma ručila, podržte se, za zhruba půlmiliardový úvěr. Ani dnešní první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek (dříve ČSSD), který jako funkcionář v Babišově firmě ručení schvaloval, si nemohl vzpomenout, komu jen to bylo. Je prý už starší člověk a paměť mu neslouží. Možná proto nedělá ministra, nýbrž pouze předsedu poslaneckého klubu. Možná proto je v ANO. Hnízdečko bylo navíc budováno na pozemku Babišovy firmy. Není to divné?
Babiš se později dozvěděl, komu hnízdo patřilo, ale nechtěl se svěřit veřejnosti. Nakonec byl pod tlakem opozice na mimořádné schůzi sněmovny donucen přiznat, že čapí kongresové centrum vlastnili jeho děti a bratr jeho přítelkyně. Jenže ti ztratili všechny dokumenty, které by to dokazovaly, takže bude obtížné prokázat případný dotační podvod.
Lze předpokládat, že Babiš tehdy zapomněl říct také finanční správě, že farma patří jeho blízkým (což je podstatné při prověřování cen, jaké si Babiš s farmou vzájemně stanovovali). V každém případě víme, že Babišovi blízcí shrábli padesátimilionovou dotaci z Evropské unie určenou pro mnohem menší podnikatele, než je miliardář Babiš. Možný podvod vyšetřuje Evropský úřad pro boj proti podvodům, byť Babiš už delší dobu předstírá, že tomu tak není.