Vláda Andreje Babiše projevila po emotivním neschválení nouzového stavu minulý týden snahu vyjednávat s opozicí a vyšla jí vstříc v podobě pandemického zákona. Opoziční strany mají ale snahu posunout celou debatu dál, chtějí totiž proměnit opatření, která podle nich příliš nedávají smysl.
„Čtvrteční neschválení nouzového stavu otevřelo dveře pro jednání mezi vládou a opozicí,“ zhodnotil situaci posledních dní předseda ODS Petr Fiala a pochválil si „věcné jednání“, ke kterému došlo po emotivním minulém týdnu. „Rýsuje se shoda, jak schvalovat pandemický zákon, což je důležité, abychom mohli s pandemií bojovat účinněji, a ne jen stále prodlužovat nouzový stav,“ prozradil novinářům Fiala.
Jeho strana ODS však prostřednictvím twitteru uvedla, že Andrej Babiš by měl pro své návrhy také hledat podporu. „Premiér se diví, že nemá podporu, ale neměl zájem o podpoře vyjednávat. Původně se rozhodl opozici jen vydírat, teď přistoupil i k jednání. Máme jasné konkrétní body, které pomůžou občanům z krize, a jsme připraveni o nich jednat,“ vyjádřila se strana s tím, že neschválení nouzového stavu k tomu otevřelo dveře.
Koalice SPOLU, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL a TOP 09, přináší návrhy na řešení krize pravidelně v rámci svého Anticovid týmu, jehož součástí jsou experti z různých oblastí dotčených pandemií covidu-19. Politici SPOLU představili své podmínky k úspěšné zvládnutí krize, které se bude snažit u vlády prosadit.
„Jde o kombinaci nástrojů: odstranění buzerace – maloobchod otevřený celý, s vyšší ochranou, tedy povinné respirátory FFP2 u personálu, navíc zdarma distribuovat tento typ respirátorů nejrizikovějším skupinám lidí, zejména seniorům,“ přiblížila pro FORUM 24 nejklíčovější požadavky předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
„Přijetí speciálního pandemického zákona, postupné uvolňování školní docházky za testování a s pedagogy vybavenými FFP2 respirátory, rychlejší a přehlednější kompenzaci OSVČ a firem, zrychlení očkování, ještě větší přístupnost k testům zdarma, protože jsou města, kde se vůbec tímto způsobem netestuje. Je toho celá řada, ale vláda to konečně musí realizovat,“ doplnila.
V rámci tohoto plánu koalice počítá také s přijetím pandemického zákona. Je reakcí na neschválení nouzového stavu, který podle opozice není dobrým řešením situace – i vzhledem k tomu, že počty nakažených v Česku stále stoupají.
„Pokud v nouzovém stavu budeme pokračovat, budeme po 14 dnech znovu ve stejné situaci, jako jsme nyní,“ upozorňují ve svém stanovisku. Zákony totiž stojí na paragrafech z období povodní a na boj s koronavirem nejsou tolik uzpůsobené.
„Snad se posuneme dál“
Na úterní schůzce se již rozplynulo původní rozčarování opozičních zástupců z postoji premiéra Andreje Babiše k pandemickéhmu zákonu a vládou předloženému návrhu. Během jednání se tyto obavy vytratily – ministerstvo zdravotnictví totiž přislíbilo přepracování na základě opozičních návrhů, takže již nebudou tolik omezovat práva a svobody bez dostatečné kontroly parlamentu, dojít má také k zárukám na kompenzace pro podnikatele.
„Konečně můžeme řešit věci, které občany opravdu zajímají: návrat dětí do škol, testy ve firmách, otevření maloobchodu a služeb. Méně zákazů, více ochrany. Snad se posuneme dál,“ komentoval jednání Petr Fiala (ODS).
Svůj plán s názvem Za pět dvanáct představila i koalice Pirátů a Starostů a nezávislých. V rámci něj přinesli pět bodů – chtějí více motivovat k testování, trasování a dodržení karantény, které občané berou jako nepříjemnost, jež jim může způsobit finanční potíže. Jenže pak mohou šířit koronavirus, což k úspěšnému potlačování epidemie rozhodně nepřispívá. Koalice nabízí čtveřici řešení, jak tento problém řešit.
Například pokud bude mít občan pozitivní test a následně půjde do izolace, vznikne
mu nárok na 80% náhradu příjmu v prvních deseti dnech. „Jednou za tři měsíce je
možná i 80% náhrada příjmu pro vytrasovanou osobu v karanténě, která byla stanovena
epidemiologickým šetřením a osoba nemůže pracovat z domova,“ stojí v návrhu.
S tím souvisí i lepší kompenzace pro firmy a podnikatele. Toto odvětví opozice dlouhodobě kritizuje jako nedostatečné. Piráti a STAN také prosazují fungování škol. Chtějí poskytnout ředitelům a ředitelkám větší pravomoci v závislosti na regionální situaci.
Důležitý je pro ně i avizovaný pandemický zákon či vytvoření speciálního „covid fondu“, tedy vládní rozpočtové rezervy, kterými by se zajistilo rychlé financování společných, jednotlivá ministerstva přesahujících opatření.