Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat za své výroky o neziskové organizaci Transparency International (TI). V pátek o tom rozhodl středočeský krajský soud. Je to poněkud zvláštní rozhodnutí. Pokud to tak je, aspoň víme, co se smí říkat o premiérovi.
Podle soudu Babišova vyjádření významně nezasáhla do práv organizace. Rozsudek není pravomocný. Verze Babišova právníka Jiřího Urbánka byla, že svými výroky premiér mínil způsob financování TI a netvrdil, že by se TI dopustila trestněprávního jednání.
„Soud se nedomnívá, že by došlo k významnému zásahu do práva na ochranu dobrého jména žalobkyně,“ řekl soudce Vladimír Sommer. Odkázal také na právo na svobodu slova. Babišovy výroky prý byly hodnotícími soudy, na které má premiér v rámci veřejné debaty právo. Podle Babišova právníka premiér v rámci politické debaty popsal, jak je TI financována – od ministerstev nebo od subjektů, které má z povahy věci kontrolovat.
Tak dobře. Když to vezmeme doslova, tak teď o každém, kdo někomu přispěje penězi, můžeme říci, že korumpuje. Kdo nějaké peníze dostane, byť zcela legálně a transparentně, je korumpován. Mají ty pojmy tedy ještě nějaký smysl?
Průměrně bystrý člověk ví, jak výroky o zkorumpovanosti na běžné publikum působí. Nevyloží si je nějak hodnotově neutrálně, ale negativně, a poškozuje to dobré jméno toho, kdo byl nařčen. Andrej Babiš o korupci (těch druhých) vykládá pořád. Označuje lidi, kteří nikdy nebyli odsouzeni, ani stíháni, dokonce ani vyšetřováni, veřejně za zloděje. Je to pro něj nástroj politického boje.
Rozsudek není pravomocný, tak ještě uvidíme, jak se věci vyvinou. Zatím jsme ve stadiu, že v rámci svobody může (sám trestně stíhaný) premiér druhé obvinit ze zkorumpovanosti a nenést žádné následky. Možná by měl Babiš domyslet, co všechno by se teď podle tohoto precedentu mohlo říkat o něm, a to bez opatrných dodatků jako „údajně“ a „prý“.