Zavádění elektronické evidence tržeb provázejí zmatky a vypjatá nervozita, která včera přerostla do dramatického konfliktu mezi předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou a ministrem financí Andrejem Babišem. Otec projektu EET Andrej Babiš dokonce opustil po emotivní výměně názorů s premiérem jednání koaliční rady.
Babiš přišel na jednání s návrhy, jak kontrolní systém EET na rychlo, totiž sedm dní před spuštěním, zmírnit vůči některým skupinám podnikatelů. Podle jeho současného názoru by výjimku mohly dostat e-shopy a také drobní podnikatelé s příjmy do 250 tisíc ročně, pokud budou využívat tzv. „paušální daň“.
Premiér Sobotka ale Babišovi ostře vyčetl, že přichází se změnami v systému EET bezprostředně před jeho spuštěním. Babiš se následně urazil a opustil místnost. O vyhroceném konfliktu včera informoval server Echo24.
[ctete]87016[/ctete]
Přítomný šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola pak prohlásil, že vyhrocenější jednání ještě nezažil, a uvedl, že Sobotkovi během diskuze o změnách v systému EET na poslední chvíli ujely nervy.
„Pan premiér se zrazu rozčílil a řekl, že nemusíme pokračovat. Tak jsem se sbalil a odešel,“ prohlásil Babiš v České televizi.
Premiér Sobotka následně na svůj twitter napsal: „Strašná metoda práce min. financí Babiše. 7 dní před startem EET přinese na koaliční radu další změny. Opravdu mají poplatníci tohle zapotřebí?“
Skutečné náklady na EET zcela převyšují Babišem slíbené nízké částky
Chaos ohledně zavádění EET popsal včera precizně analytik Martin Jaroš. Na svém facebookovém účtu uvedl „pár poznámek o nešťastné EET“.
[ctete]86953[/ctete]
„1. Babišův šéf Finanční správy původně odhadoval, že software pro provoz EET vyjde stát na „spíše méně než 50 milionů Kč“.
2. Kolega Michal Blaha odvedl skvělou práci se svým Hlídačem smluv a zjistil, že zavedení EET zatím stálo 388,3 milionu korun, z toho 347 milionů dostala IBM bez soutěže. A to v tom nejsou mzdové náklady pro několik set lidí z Finanční správy a samozřejmě náklady samotných podnikatelů.
Mimochodem, neříkám, že tato suma je přehnaná, ono na vytvoření kvalitního a bezpečného systému se to může zdát i málo, což se možná taky časem projeví. Ale fascinuje mě ten rozdíl mezi původními představami a realitou.
3. Nejnovější zmatky ministra Babiše ani nekomentuji, už to udělali jiní a lépe. Andrej je najednou překvapený, že existuje víc druhů podnikání než jen brát dotace z EU a vytvářet chemické sloučeniny pod značkou Penam. Ještě v srpnu přitom pan Babiš rozhodně odmítl výjimku pro farmářské trhy, protože je prý nesystémová (více zde). Ministerstvo také výslovně odmítlo výjimku pro kolotočáře, protože systémovost zákona nesmí nic narušit. No a vidíte, najednou jsou na stole – 7 dní před startem – výjimky pro FO s příjmem pod 250 tisíc korun ročně a pro část plateb z e-shopů. Je tohle možné?
4. Z neveřejných zdrojů dále vím, že Andrej Babiš má s EET ještě mnohem větší plány. To, co sledujeme, je jen jakási první vlna, u které se počítá, že se nebude občanstvu líbit. V pozadí už ale týmy odborníků pracují na druhé, více sexy fázi EET. V rámci ní prý Finanční správa začne ze sebraných dat dělat podnikatelům všelijaké chytré výkazy a reporty. Což má Andrejovi získat velkou lásku živnostníků. Jestli je to pravda, tak bych si zrovna na to dal velkého majzla – tohle přece není práce pro stát! Já nechci, aby stát suploval nějaké podnikatelské systémy a radil vám, jak máte podnikat. To už je moc velký bratr a na to říkám prrr!
5. Celkově si stále dovedu představit, že EET bude pro stát zisková. I když zavedení vyjde na půl miliardy a roční provoz na stamiliony, může být, že se slibovaných 10 i více miliard ročně navíc vybere. Ale způsob, jakým to Andrej Babiš udělal, jen dokazuje, jaký je to šlendrián a jak hluboce ministr pohrdá podnikatelským prostředím v zemi. Zejména malými firmami. Jak vůbec můžeme tolerovat, že se podmínky neustále mění?! Vždyť právě to je na českém podnikatelském prostředí to nejhorší! To z nás dělá ten věčný Kocourkov!
A s přihlédnutím k přílišnému množství informací, které stát sebere, by zřejmě bylo lepší, kdyby tento nešťastný projekt nikdy nevznikl.
[ctete]86976[/ctete]
PS. Mimochodem, Michal vytvořil i Hlídače EET, který neustále monitoruje rychlost odezvy státního systému (Hlídač EET). A za svůj Hlídač smluv dostal právě předevčírem cenu Nadace OSF za nejlepší aplikaci využívající veřejná data. Michal je od začátků jedním z největších fandů našeho Hnutí NE a já jsem hrdý, že s ním můžu spolupracovat.“
Předseda ODS hodnotí zmatky kolem evidence tržeb ostře kriticky
Předseda ODS Petr Fiala na svém facebookovém účtu uvádí:
„EET je ve skutečnosti jediný projekt, za který je Andrej Babiš osobně plně zodpovědný, v němž mu nikdo nepomáhal, ani nebránil. Skončilo to zmatkem, chaosem a trapnými výmluvami. Andrej Babiš umí chodit v podnikání, ale neumí řídit stát. Příběh EET skvěle ukazuje, jak by dopadly reformy, do kterých by se Andrej Babiš pustil.“
A v dalším příspěvku Fiala píše:
„Z EET dělá Andrej Babiš absurdní divadlo. Původní cíl narovnat konkurenční prostředí již asi není důležitý. Výjimka střídá výjimku. Pravděpodobně se mu do rukou dostaly výsledky průzkumu veřejného mínění, podle kterých dělá svou politiku. Jediným správným řešením je však EET bez náhrady zrušit.“