Finanční správa činí další kroky proti podnikatelům. Činí tak v podobě dodatečného vystavování pokut za chyby v kontrolních hlášeních za první měsíce roku 2016. A to i přesto, že ministerstvo financí ve svém prohlášení tvrdilo, že: „V budoucnu se k tomuto v minulosti vzniklému porušení už nebude přihlížet,“ začala územní pracoviště na pokyn generálního finančního ředitele Janečka všem bez výjimky vystavovat pokuty ve výši 1.000 Kč, 2.000 Kč, 30.000 Kč nebo 50.000 Kč za jakékoliv i bezvýznamné porušení povinností při podávání kontrolního hlášení. Jedná se o tajný pokyn, kdy úředníci musí vyměřit všechno a každému (kromě ministra financí samozřejmě) a nemají promíjet nic, pokud nebude formulace žádosti o prominutí shodná doslovně s metodickým pokynem, který byl v této souvislosti vydán. Taková formulace je pro každého běžného poplatníka velmi problematická.“
Není to první špatná zpráva. Jeden můj klient, jemuž je 75 let, vlastní od roku 1991 firmu. Celý život prodával kůže ještě jako zaměstnanec SVITu, od roku 1991 do dnešního dne obchodoval s kůžemi ve své firmě. Jako dodavatele měl osobu, kterou znal od roku 1984 a která mu kůže dodávala do jeho firmy nepřetržitě od roku 1994. V roce 2012 a 2013 mu jeho známý z roku 1984 sdělil, že mu kůže budou dodávat jiné firmy, které on bude zastupovat a u kterých bude kontrolovat kvalitu a množství dodaných kůží. Tyto firmy byly plátci DPH, byly spolehlivými plátci a bylo jim placeno na účet zveřejněný správcem daně. Jednalo se o rok 2012 a 2013, kdy ani správce daně neměl nejmenší ponětí o tom, co jsou to podvody na DPH. V roce 2016 správce daně zjistil, že firmy, které klientovi dodávaly kůže, neodváděly DPH a jsou pro plátce daně nekontaktní.
Celá kontrola byla zahájena 14. 1. 2016 a v pátek 10. 2. 2017 obdržel klient zajišťovací příkazy na 17 milionů Kč. Z účtu mu bylo strženo 8 milionů, pak vtrhli do provozovny, sebrali pokladnu, sebrali mu hned auto, kterým dojel, a sepsali zásoby. Seberou i další auta a dali zástavní právo na nemovitost. Důvod? Prý se vědomě účastní na podvodu s DPH. Tomu člověku je 75 let a je to nejslušnější člověk, kterého máme v porfoliu svých klientů. Podniká od roku 1991 a musel by trpět minimálně neléčenou schizofrenií, aby se v tomhle věku účastnil na daňovém podvodu. Ten člověk to neměl zapotřebí ani kvůli věku a ani kvůli penězům. Naprostý nesmysl.
Pokud Finanční správa vydá zajišťovací příkaz, musíte jej zaplatit okamžitě, jakmile vám zavolají. Když tak neučiníte, zahájí okamžitou exekuci. Navíc každý zajišťovací příkaz vydávají v pátek, abyste nemohli třeba další den vše zaplatit, pokud na to nemáte. Nechápu, co za lidi může pracovat na těchto úřadech a kde na to všechno berou žaludek. Toto je akce zlínského finančního úřadu.
Úžasné je, že poté, co nezaplatíte, vám nejen všechno vezmou, ale udělají z vás navíc nespolehlivého plátce, aby s vámi už nemohl nikdo obchodovat. Takové akce nedělala ani Babišova matička StB, jediné srovnání je možné pouze s gestapem.
Je to již čtvrtý zajišťovací příkaz, který jsem u svých klientů zažil. Nesmyslnost toho dnešního je však donebevolající. Ministr financí podvádí s Čapím hnízdem, Parlament ČR účelově schvaluje zákony, které mu navrhla vláda, aby mohlo být zastaveno soudní řízení s Agrotecem ze skupiny Agrofert, který manipuloval se zakázkami pro Českou poštu, ministr financí podvádí a lže ve věci nabytí peněz na dluhopisy, a navíc vydáním dluhopisů obešel zákon, aby stát obral o daně. Své firmy schovává do svěřenského fondu, aby obešel další zákon, přitom správci těchto fondů jsou jeho blízcí, a na druhé straně jsou plošně pokutováni lidé za banální chyby a je likvidována jejich celoživotní práce.
Finanční správa se dnes zaměřuje pouze na bohaté firmy, aby je mohla vykrást a přinést peníze do státní pokladny, které budou následně přerozděleny ve formě dotací do Agrofertu. Nevím, co je to za lidi na Generálním finančním ředitelství, kteří jsou schopni ještě takovým věcem sloužit, co je to za lidi na finančních úřadech, kteří jako slepé ovce plní takové příkazy, které nemají oporu v zákonech a ani ve zdravém rozumu.
Lze se proti všemu bránit soudní cestou, ale řízení, i když bývá většinou úspěšné, je zdlouhavé. Pak již není nic platné klientům, že vyhrají, když jim firmu finanční úřad zlikvidoval. Peníze se vrátí, ale nevrátí se auta, budovy, zásoby, vše je nevratné. A nikomu na finančním úřadě se nic nestane.
Správní soudy si s posuzováním zajišťovacích příkazů nevědí rady, i když na základě jednoho usnesení Nejvyššího správního soudu se již blýská na lepší časy. Ale je nutné odpovědné lidi zažalovat, hnát k trestní odpovědnosti a dokud se nepodaří některé odsoudit, každý si bude ve Finanční správě dělat, co chce jako doposud.