Vystoupení Andreje Babiše ve sněmovně při obhajobě Čapího hnízda předcházelo velké očekávání. V kuloárech se nesly zvěsti, že bude úderný a na nikom nenechá nit suchou. Útočný sice byl, ale výsledkem je nevěrohodný pel-mel, který mohl přesvědčit jen jeho nekritické stoupence. Přiznal lež a podvodné jednání, přesto ve vládě zůstává.
[ctete]51470[/ctete]
Pochybnosti zůstávají
Babišova strategie byla předvídatelná. Podle očekávání zvolil taktiku „nejlepší obrana je útok“, přičemž vlastnímu tématu Čapího hnízda věnoval jen pár minut. Kabaretní pokus odvést pozornost k účtování s minulým i současným „matrixem“ však podstatu jeho problému nepřekryl. Dokonce i šéfkomentátor Lidových novin Kamberský ve světlejším momentu přiznal, že obraz Babiše v úzkých je zneklidňující.
Majitel Agrofertu nevyvrátil řadu podezřelých okolností, které jeho transakci s Čapím hnízdem zpochybňují. Naopak je potvrdil. Sám přiznal, že on a jeho blízké okolí měli na Farmu Čapí hnízdo v době čerpání evropských dotací klíčový vliv. Nereagoval na alarmující zprávy, že firma spouštějící projekt, který sám vymyslel, je dílem jeho právníků, kteří v době jejího vzniku vlastnili firemní akcie, následně ji řídili a zastupovali na valných hromadách.
Babiš je zjevně přesvědčený, že jeho právníci odvedli dobrou práci. Využili zřejmě daných skulin, kdy dotační úřad ani následné kontroly neměly kompetenci prověřovat okolnosti vzniku firmy a majitele anonymních akcií. Jinak by tuto skrytou formu vlastnictví Čapího hnízda jistě nezvolili.
Šéf hnutí ANO je jimi nepochybně utvrzován, že obrana účelového postupu, kdy byla jedna z jeho firem vyčleněna z Agrofertu, aby mohla dosáhnout na dotace malých a středních podniků, je neprůstřelná. Není však úplně jisté, zda tento nehorázný plán vyjde. Nikdo z autorů této kamufláže jistě nepředpokládal, že se v ní budou v budoucnu šťourat orgány činné v trestním řízení.
Jak dopadne vyšetřování?
Zcela zjevná je skutečnost, že Babiš umožnil v rámci Agrofertu netransparentní operaci, aby mohl svůj projekt realizovat. Není to jistě jediný problém s evropskými dotacemi, ale oligarchova základní potíž spočívá v tom, že na kritice těchto nešvarů a využívání anonymních akcií postavil kampaň svého protestního hnutí. A teď se ukazuje, že sám je součástí „systému“, ze kterého se dnes tak rád vyčleňuje.
Názory, zda přitom došlo ke kriminálnímu činu, se liší. Neplatí však jednoznačně, že k dotačnímu podvodu nemuselo dojít, jelikož rozhodovací orgány mohly být obelhány. V čestném prohlášení, předloženém středočeskému dotačnímu úřadu, měli například žadatelé o dotaci potvrdit, že dva roky podnikají v cestovním ruchu. Babišovi blízcí příbuzní by to měli přesvědčivě doložit.
Jak tvrdí právník Jaroslav Ortman, „dotačního podvodu se dopustí ten, kdo do žádosti vědomě uvede nepravdivé údaje.“ Potíže s porušením zákona tak paradoxně nemusí mít přímo Babiš, ale ti, které do Farmy Čapí hnízdo nastrčil. Jen těžko si však lze představit, že by ani v takovém případě nenesl politickou odpovědnost. A to nejpozději v době, kdy by případně padly obžaloby.
Za pozornost však vyšetřování Čapího hnízda stojí také proto, že počátkem letošního roku došlo k čistce ve vedení Městského státního zastupitelství v Praze, které tuto kauzu dozoruje. Pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová dosadila na post Jany Hercegové, se kterou neměla nejlepší vztahy, svého člověka, Martina Erazíma. V kuloárech již delší dobu kolují spekulace, že Bradáčová má s prvním místopředsedou vlády nadstandardní vztahy. A také současně platí, že ve vybraných kauzách vyvíjejí žalobci mimořádnou aktivitu, zatímco u jiných to platí přesně naopak.
Babiš měl svoji „hračku“ pod kontrolou
Babiš přiznal lež, když dlouho tvrdil, že vlastníky Čapího hnízda nezná a nemá s nimi nic společného. Pokud za majitele označil svoje blízké příbuzné, může jen obtížně tvrdit, že neměl s farmou nic společného. Zvláště on se řídí heslem, kdo platí, ten řídí – což praktikuje i ve svém firemním hnutí ANO. A nelze uvěřit, že neměl svoji „hračku“ – od nápadu přes projekt, realizaci až po její provoz – pod úplnou kontrolou.
Ačkoli nebývalý mediální tlak kulminoval, dalo se tušit, jak jednání ve sněmovně dopadne. I kdyby Babiš prohlásil, že Farmu Čapí hnízdo vlastnil osobně, premiér Sobotka a lidovci už předem avizovali, že to není problém vlády, a nebudou ministra financí vyzývat k odpovědnosti. To se ostatně přihodilo. Mimořádnou schůzi sice koaliční kluby podpořily, ale jejich hlavní starostí bylo odložit její rozuzlení na neurčito – do doby, než zveřejní výsledky vyšetřování Evropský úřad proti podvodům (OLAF). A to může trvat dlouhé měsíce.
Premiér Sobotka popřel svoje slova z doby, kdy působil jako lídr opozice. Tehdy striktně vyžadoval vyvozování politické odpovědnosti členů vlády i v mnohem méně závažných kauzách. Důsledně přitom trval na presumpci viny pro politiky.
To už dnes pro něj neplatí. Vyšetřování možného podvodu s dotacemi týkajícího se člena vlády, který má být současně garantem správnosti jejich čerpání, jej nechává v klidu. Na jeho adresu nepronesl jediné kritické slovo. Naopak se bizarně obul do opozice, že neprosadila zákaz anonymních akcií, čímž mířil mimo terč. Omezení anonymních akcií prošlo už v roce 2013.
Zlom ve veřejném prostoru?
Sobotka převzal za problémy prvního místopředsedy vlády odpovědnost. Není však jasné, co si od této pštrosí politiky slibuje. S blížícími se krajskými volbami bude atmosféra houstnout a od Babiše, velmi úzce spojeného se Sobotkovým odpůrcem Milošem Zemanem, nelze čekat žádný vděk. Přesně naopak. Není žádný důvod předpokládat, že se nebude v politice chovat stejně predátorsky, jako v byznysu.
Mírný optimismus vzbuzuje skutečnost, že současně dochází k jistým posunům ve veřejném prostoru. Mediální mainstream se v poslední době k oligarchovi chová mnohem kritičtěji, než bylo zvykem. A Babišův frontální útok na média mu příliš nepomůže. To samé platí o měnícím se přístupu někdejších Babišových spojenců z tzv. protikorupčních iniciativ, v čele s Janečkovým Nadačním fondem proti korupci a Transparency International.
Tento zlom je viditelným průvodním jevem této kauzy, která zřejmě ještě nekončí. Teď jde jen o to, zda šlo jen o jednorázové vzepětí protestu proti Babišovým praktikám, které jsou už neobhajitelné, nebo o předzvěst měnícího se klimatu, kdy se karty obracejí. V takovém případě se mohou otevírat skříně a vypadávat další starší a mnohem odpudivější kostlivci, které pestrou historii „bojovníka proti Palermu“ provázejí.
[ctete]51934[/ctete]