Andrej Babiš poskytl rozhovor pro německý list Der Spiegel, který vyšel 4. září. Od začátku probíhal konfliktně a Babiš opakoval svá dosavadní tvrzení o sobě jako morální autoritě, proti které se spikly korupční síly. Také ví, jak poradit Evropské unii s řešením zásadních problémů.
Redakce píše: Babiš přijal Der Spiegel ve své pražské kanceláři u Vltavy. Má právě 66. narozeniny, ale předseda vlády nevypadá vesele. Konverzace začíná záchvatem hněvu. Vytiskl si seznam článků ze Spiegelu: „Lžete, abyste mi ublížili!“
Z otázek a odpovědí některé ocitujme:
Der Spiegel: Pane premiére, nedávno jste si stěžoval, že některé státy EU obviňují země jako Maďarsko, Polsko a Česká republika z nedostatků ohledně právního státu. Neprávem, jak vy si myslíte. Kdo je vinen za toto údajně zkreslené zobrazení?
Babiš: Pokud jde o mě, jde o ten příběh s údajným střetem zájmů.
Der Spiegel: Obviňují vás, že stále ovládáte z pozadí svůj bývalý koncern Agrofert, který působí také v Německu, a současně pobíráte dotace EU.
Babiš: Neměli by mít bohatí lidé možnost jít do politiky, i když – na rozdíl od těch, kteří z politiky žijí – nejsou zkorumpovatelní? Celá věc je výmysl bruselské komise, jejíž služba interního auditu si dovoluje komentovat a vysvětlovat české zákony – to je drzost. To mohou dělat jen české soudy. Šel jsem do politiky se svým hnutím bojovat proti korupci a v důsledku toho jsem přišel o spoustu peněz. A převedl jsem své společnosti na svěřenské fondy a už s nimi nemám nic společného.
Pak se rozhovor dotkl problémů, s kterými se nyní Evropa potýká. Babiš k tomu říká:
Babiš: Chci, aby byla Evropa silnější. Například migrace je celoevropským problémem. Potřebujeme Marshallův plán pro Sýrii, lidé by měli mít možnost vrátit se z uprchlických táborů do své vlasti, žít a pracovat tam. 60 000 lidí přijde do České republiky každý rok – ale legálně. Kvóty EU pro přerozdělování uprchlíků jsou nepřijatelné.
Der Spiegel: Podle rozhodnutí EU měla Česká republika v roce 2015 přijmout 2691 migrantů, ale odmítla a byla odsouzena Evropským soudním dvorem. Proč nepřijímáte uprchlíky?
Babiš: Pokud chcete jít do Evropy, musíte se legálně přistěhovat. Můžeme mluvit o něčem, jako je Ellis Island, kde byla kdysi imigrační služba u pobřeží New Yorku. Proč by měli být nelegální přistěhovalci distribuováni po celé EU? My Češi projevujeme solidaritu, dáváme hodně peněz, dáváme policisty na hranici v Makedonii.
Aktuální je otázka týkající vztahů České republiky s Čínou po cestě předseda senátu na Tchaj-wan. „Bojíte se ekonomických následků?“ ptá se redakce.
Babiš: Postoj mé vlády, pokud jde o Čínu, se neliší od postoje Německa nebo jiných zemí. Přijímáme politiku jedné Číny, ale v poslední době se jedná o „zahraniční politiky“, jako je pražský primátor nebo předseda senátu, kteří vidí věci jinak. Pravděpodobně jde o domácí politiku, o chytání voličů.
Der Spiegel: V listopadu vyšlo do ulic proti vám a prezidentu Miloši Zemanovi více než 200 000 lidí. To se vás netýká?
Babiš: Ne, jsou to příslušníci opozice. To mě nechává chladným.
Der Spiegel: Opozice vás i nadále obviňuje z obohacování se ve funkci.
Babiš: Opozice? Ať už konzervativci, nebo sociální demokraté, po pádu zdi šlo pouze o jednu věc: peníze a moc. Ti mě přece teprve jako politika zrodili!
Der Spiegel: Dědictvím prezidenta Václava Havla bylo vidět politika jako morální autoritu. Co vám z toho zbylo?
Babiš: Mám velmi dobré mravy. Nelžu a nekradu, moc nepiji, nemám ani milenku. A co se týče Havla, pozval mě dokonce na své 70. narozeniny.
Tolik citace. Obrázek si každý může snadno udělat sám. Je otázka, nakolik v zahraničí budou působit Babišovy vyprávěnky o spiknutí domácí zkorumpované opozice a navedené Evropské komisi. Zatím je to Babiš, nikoli opozice a Miloš Vystrčil cestující na Tchaj-wan, kdo nejvíce poškozují jméno České republiky v zahraničí.