Ukázalo se, že Andrej Babiš zřejmě neprodal svůj podíl na firmě Profrost 26krát předražený. Prodal jej totiž pravděpodobně několikasetnásobně předražený. FORUM 24 však odhalilo, že má obrovský problém s účetnictvím také Babišova manažerka, tedy pokud nemají obrovský problém znalci, kteří Profrost oceňovali. Udělejme si v celém případu pořádek.
Abychom se neztratili hned na začátku, bude dobré si neplést dvě firmy: Profrost a Rapaces Group. Profrost je firma na výrobu hluboce zmraženého pečiva. Pro nás je důležité, že v ní měl Babiš podíly, které prodával. Rapaces Group byla firma, kterou několik let vlastnila Babišova manažerka Simona Sokolová spolu s několika svými kolegy. Firma vznikla jako taková schránka pro vložení podílu těchto manažerů na Profrostu. Podíl na firmě Profrost si totiž mohli jako soukromé osoby koupit, což také v roce 2010 udělali. Podle Babišových slov pro iDNES.cz měli právní nárok na nákup podílu (za předem dohodnutých podmínek) dokonce již od roku 2007. Ale popořádku.
Babiš vlastnil k 29. dubnu 2010 celou firmu Profrost. Její základní kapitál tehdy činil 2 miliony korun. Jako jediný akcionář se rozhodl, že základní kapitál firmy zvýší na 102 miliony, přičemž si sám koupí další dvě akcie v celkové výši 20 milionů a jeho firma Agrofert holding navýší základní kapitál Profrostu o 80 milionů. Babiš jako soukromá osoba měl mít tedy následně 22 milionů (ze 102 milionů) čili asi 21,6% podíl. Zbytek pak tedy patřil do koncernu Agrofert. Píše se jaro 2010.
Nyní se podívejme na konec roku 2010 (nebo i roky následující). Agrofert držel 80% podíl (majetkový a asi i na hlasovacích právech) a společnost Rapaces Group, v níž měla většinový podíl paní Sokolová, držela 20% podíl. Koupila jej za 20,4 milionu, přičemž taková byla podle účetnictví Rapaces Group rovněž reálná hodnota podílu, jak zjistilo FORUM 24. Babiš šestnáct kusů ze svých akcií prodal podle smlouvy ověřené auditory za asi 527 milionů. Které své akcie prodal za tak obrovskou sumu? Komu je prodal? Měl ony dvě nové akcie celkem za 20 milionů, které představovaly výše uvedený skoro 22% podíl, a dále měl 41 mnohem menších akcií. Jestliže tedy někomu prodal akcie za tak vysokou cenu, mělo by se jednat především o ty dvě velké (a čtrnáct malých). Už na první pohled se tedy zdá, že Babiš prodal zhruba 20 % svému Agrofertu a ten ve stejném roce prodal 20 % společnosti paní Sokolové. O této nesrovnalosti jsme vás informovali jako první. Tehdy však ještě nebylo veřejně známo, že paní Sokolová a její kolegové měli s Babišem (jako soukromou osobou) od roku 2007 dohodnuté předkupní právo na podíl v Profrostu.
Z uvedeného, tehdy nejpravděpodobnějšího scénáře by vyplývalo, že Babiš prodal své vlastní firmě (ať už přímo, nebo oklikou) většinu svého podílu neuvěřitelně draze, čímž z Agrofertu vyvedl nezdaněné peníze. Předražení by v takovém případě bylo zhruba 26násobné, jak FORUM 24 jako jediné médium informovalo (a následně server iHNED.cz hovořil o údajném asi 6,5násobném předražení). Budeme‑li však parafrázovat slova „Písně strašlivé o Golemovi“ od Jana Wericha, existují celkem tři varianty, z nichž uvádíme pouze tři.
Druhou variantou, ke které se ještě vrátíme (protože je, aby se to nepletlo, hodně podobná variantě čtvrté), by totiž ještě bylo, že naopak Agrofert tento podíl „přeprodal“ paní Sokolové nesmírně levně, a třetí varianta, se kterou jsme vás také seznámili jako první, říká, že smlouvy předložené auditorům byly zfalšované (a zřejmě také antedatované, protože si Babiš pod tlakem serveru Echo24.cz asi teprve nyní uvědomil, že potřebuje veřejnosti vykázat vysoké příjmy osvobozené od daně).
Pokračujeme‑li ale v parafrázování textu „Písně strašlivé o Golemovi“, objevila se ještě verze čtvrtá, nečekaná, ke které se Babiš nakonec v rozhovorech pro média (např. pro iDNES.cz) přiznal. Dvacetiprocentní podíl prodal firmě Rapaces Group přímo on jako soukromá osoba. Za zmíněných 20,4 milionu. Po víkendu vás seznámíme s podrobnostmi a popíšeme obrovský problém, který má firma paní Sokolové s účetnictvím.