V reakci na ohlášení tzv. rouškovného, tedy plošného příspěvku 5000 Kč všem českým důchodcům, o kterém jsme v deníku FORUM 24 informovali v pátek odpoledne, uveřejnil režisér Vít Klusák krátkou ukázku ze svého dokumentu Matrix AB. Ukazuje, jak Andrej Babiš, který je kvůli tomuto příspěvku opozicí kritizovaný za značně populistický krok před volbami, rozdával stejnou částku už před lety – tehdy v roce 2013 před nadcházejícími parlamentními volbami. Jen tak vytahoval pětitisícové bankovky a pak se tomu smál.
„Ukázka pochází z mého filmu MATRIX AB a dávám ji sem jako všeříkající komentář k průhledné akci Andreje Babiše, který dnes oznámil, že všem seniorům věnuje jednorázový příspěvek pět tisíc korun,“ píše u videa režisér Vít Klusák.
Záběry z dokumentu vyobrazují Andreje Babiše, který rozdává kolemjdoucím v metru koblihy ze svých pekáren a láká je, aby ho volili. Následně na místo přijde muž bez domova, který tu předtím žebral, ale člen Babišova týmu ho vyhodil. Požádá tedy druhého nejbohatšího Čecha o „drobák“. Ten před kamerami z kapsy vytáhne pětitisícovou bankovku, předá ji zmatenému muži a raději rychle odejde pryč.
Následně tuto situaci Babiš vykresluje v prostředí společenské „smetánky“. „Já jsem byl mrtvej. Minimálně čtyřem lidem jsem dal pětitisícku, jak přišli. ‚Dej mi stovku, dej mi na kafe‘ – tak jsem jim dal pět tisíc. Tak jsem nikdy neměl drobné, no,“ směje se v kruhu svých obdivovatelů.
Režisér zasadil tuto scénu do kontextu současných reálií. Vláda je opozicí kritizována, protože podle ní je pětitisícový příspěvek důchodcům nešetrným a populistickým krokem, který si jen má pojistit cílovou skupinu seniorních voličů před volbami do Senátu. Babiš i Hamáček to však na tiskové konferenci rázně odmítli.
Dokument Matrix AB je jedním z mála autentických vyobrazení současného premiéra Andreje Babiše na cestě za svou mocí. Tak moc autentické, že sám Babiš několikrát natáčení přerušil, a když mu režisér posléze natočený materiál promítl, nazval snímek „super podrazem“. Celý film z projektu Český žurnál, který mj. sloužil i jako důkazní materiál v kauze Čapí hnízdo, je možné přehrát v archivu České televize.