Andrej Babiš ve své sms Davidu Kollerovi údajně napsal, že on Českou republiku na Východ rozhodně netáhne. A stejně kategoricky se vyjádřil ke kauze Panama Papers. On sám se na rozdíl od jiných českých miliardářů cítí naprosto čistý a transparentní – bohužel ale všechno nasvědčuje tomu, že nemluví pravdu. Při pohledu mezi sponzory hnutí ANO 2011 totiž nalezneme přinejmenším jednu off shore firmu registrovanou v Panamě a hned několik vazeb na Rusko a pochybné podnikání.
„Myslím, že každý, kdo podniká v Panamě, ví, že to není teritorium, kde se podniká transparentně, proto to v současnosti analyzujeme a určitě podnikneme kroky, abychom zjistili, kdo z našich občanů tam má majetky,“ prohlásil Babiš ke kauze Panama Papers.
Na stránce sponzorů ANO se ovšem nachází společnost Fortuna Libri, která věnovala hnutí 100 tisíc korun. Pozorného čtenáře zarazí, že takovou částku vytáhne malé pražské nakladatelství, aby podpořilo bohatou politickou stranu – a správně, není to jen tak nějaká náhoda. Od ledna 2015 je stoprocentním vlastníkem off shore struktura CELLULAR INVESTMENT GROUP S.A., Panama, P. H. Plaza 2000 Building, 50th Street, Panamská republika. Fortuna Libri je organizační složkou stejnojmenné společnosti se sídlem v Bratislavě. A tím se dostáváme ke jménům.
Jednatelkou české filiálky je jistá Barbora Hazuchová z Bratislavy a klíčovým mužem celé této konstrukce Ing. Karol Biermann, který na Slovensku vlastní cca dvacet firem, v Česku sedm a do jeho majetku mj. patří deník Pravda. Je také členem dozorčí rady Czech Gulf Business Council (obchodní komora, která hnutí ANO poslala 100 tisíc korun). V dozorčí radě této společnosti s ním sedí například ruský podnikatel Vladimir Ermakov, šéf Rusko-české smíšené obchodní komory a generální ředitel plynárenské společnosti VEMEX (vlastnicky kontrolovaný ruským státním gigantem Gazprom).
Nesmíme opomenout ani jméno Alexandera Babiše (ten už v dozorčí radě není od 18. 11. 2015), bratra našeho ministra financí, dle dokumentů slovenského Ústavu paměti národa vedeného jako spolupracovníka StB pod krycím jménem Miki. V této nabité dozorčí radě ale najdeme i bývalou státní zástupkyni Renátu Veseckou nebo exministra zahraničí Cyrila Svobodu.
Ale zpět k Fortuna Libri, jejímu stotisícovému daru a panu Biermannovi. On sám se navíc proslavil svým výletem na jachtu J&T v Monaku, jak o tom píše např. deník Blesk v souvislosti s dovolenou expremiéra Mirka Topolánka v Toskánsku: „Do šlamastyky jako Topolánek se loni dostal také slovenský ministr financí Ján Počiatek. Ten si i se šéfem bratislavského letiště Karolem Biermannem užíval v Monaku na jachtě patřící J&T. Po provalení nechal premiér Robert Fico Biermanna odvolat, ministra pokáral.“ A s místem, ze kterého byl Biermann odvolán, souvisí další vazba.
Biermann totiž působil na pozici předsedy představenstva bratislavského letiště M. R. Štefánika. Podnikatel na tomto křesle (náhodou?) seděl ve stejné době, kdy zde působila společnost Port Service Bratislava spoluvlastněná Babišem a bývalým slovenským ministrem hospodářství Pavolem Pavlisem. (O 1,6 miliardy a otaznících kolem Dusla Šala ZDE)
Ať se Andrej Babiš snaží sám sebe prezentovat jako bezchybného zápaďáckého podnikatele, jak chce, podivná napojení stále častěji vyplouvají na povrch. Stejně jako Babišovy kroky jen dokazují, že on sám je stejnou součástí „Matrixu“, jak sám říká, jako všichni ostatní.
Příkladem může být jeho nesouhlas se sektorovou daní pro banky a IT společnosti, což je více než vstřícný krok vůči Petru Kellnerovi a jeho O2. Rozhodně vstřícnější než nějaký koncert Davida Kollera (s tím rozdílem, že Babišovi to nikdo nevyčte ani v sms). A nakonec – kdyby Andrej Babiš doopravdy stál o to, aby Česká republika směřovala na Západ, nesměl by tvořit efektivní duo s největším prosazovatelem Ruska u nás, s prezidentem Milošem Zemanem. Bude tak nesmírně zajímavé sledovat protiruský boj hnutí ANO ve chvíli, kdy přijde čas postavit prezidentského kandidáta.