Andrej Babiš se vymezoval proti všem. Hlavně proti politikům tradičních stran, které označoval za „korupční hydru“. Teď ji láká do vlády. Sám sebe tak vyšachoval do izolace, což se projevilo i jeho vydáním k trestnímu stíhání. I dnes se rýsuje parlamentní většina připravená Babiše a Faltýnka vydat znovu. Dojde ale vůbec k hlasování?
Dva dny po volbách dochází k vystřízlivění. V tuto chvíli se nerýsuje žádná realistická a stabilní vládní sestava, za což si do značné míry může Andrej Babiš sám. Konfrontační styl politiky, kdy vinil své konkurenty z toho nejhoršího, a to i ve vládě, vyhloubil příkopy a musel zanechat jizvy.
S obviněným do vlády ne
Po těchto destruktivních zkušenostech se do vládní spolupráce pod premiérstvím Andreje Babiše nikdo nehrne, navíc je ve hře důležitý faktor. Všechny současné parlamentní strany jasně před volbami deklarovaly, že do vlády s obviněným člověkem nepůjdou. Tím spíše v pozici předsedy vlády, což zavání i mezinárodní ostudou.
[ctete]161966[/ctete]
Prezident Miloš Zeman už oznámil, že jmenuje premiérem vítěze voleb, jak slíbil. I když bude obviněný. Zároveň řekl, co si o jeho stíhání myslí. „Pokud bych byl poslancem ANO, hlasoval bych proti vydání. Já se domnívám, že to pravda není,“ uvedl ke skutkům, které jsou Babišovi dávány za vinu. Jak to může vědět bez znalosti spisu, je ve hvězdách.
Totéž zopakoval při následném jednání obou politiků v Lánech. Babiše zatím pověří jednáním o sestavení vlády, přičemž jmenovat premiérem ho může poté, co Sobotkova vláda podá demisi. To se může stát až po zprůchodnění poslanecké sněmovny. Uspěje Babiš, nebo přijde na řadu v případě krachu jeho vyjednávání druhý pokus o sestavení vlády pod jiným premiérem?
Posun v Čapím hnízdě
K posunu došlo i v neuralgické kauze Čapí hnízdo, hýbající předvolební scénou. Policie podle kusých zpráv obvinila kromě Babiše a Faltýnka dalších devět lidí včetně Babišovy ženy Moniky. Dá se předpokládat, že mezi nimi budou i Babišovy děti Adriana Bobeková a Andrej Babiš mladší a švagr Martin Herodes.
Vyšetřování v této rodinné záležitosti tedy pokročilo, i když v případě nově zvolených poslanců Babiše a Faltýnka bude přerušeno do doby, než policie znovu požádá sněmovnu o jejich vydání. Všech jedenáct obviněných přitom podalo stížnost proti zahájení trestního stíhání, o kterých bude rozhodovat státní zástupce.
Mimochodem se nyní ukazuje, jak podstatné bylo otevření této kauzy v nejbližším možném termínu před volbami poté, co ji Babišovi právníci několik měsíců natahovali. Dnes by takové počínání působilo mnohem nevěrohodněji a bylo by demagogicky napadnutelné, že se v čímsi zájmu snaží ovlivnit povolební situaci.
Policie může požádat o vydání obou poslanců poté, co bude zvoleno vedení sněmovny a ustaveny její orgány včetně mandátového a imunitního výboru, který se bude případem znovu zabývat. To by se mělo odehrát někdy po 20. listopadu, kdy bude nejpozději zahájena ustavující schůze poslanecké sněmovny.
Parlamentní strany však už nyní dávají najevo, jak by se v takovém případě zachovaly. Pokud dodrží slovo, měli by být Babiš s Faltýnkem znovu vydáni k trestnímu stíhání.
Většina pro vydání
„Důvody pro vydání obou poslanců ANO zůstávají stejné, takže není důvod, proč bychom stejně i nehlasovali – tedy pro jejich vydání,“ prohlásil předseda ODS Petr Fiala. „Budeme hlasovat stejně, jako jsme hlasovali už jednou,“ přidal se ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).
I předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek potvrdil, že lidovci budou znovu pro vydání. Totéž přislíbili Tomio Okamura a TOP 09. „Samozřejmě budeme pro vydání za předpokladu, že ta žádost přijde. Doufám, že přijde,“ prohlásil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Stejně tak se podle Petra Gazdíka zachovají poslanci STAN.
Nováčci sněmovny Piráti oznámili, že by ruku pro zbavení imunity představitelů ANO zvedli taky. Poněkud lavírují chytré horákyně komunisté, snažící se z volebního debaklu vytěžit maximum. Chtějí vyčkat na stanovisko nového mandátového a imunitního výboru, ovšem v září rovněž hlasovali pro vydání.
Nejasný je postoj hnutí ANO, které se prvního hlasování nezúčastnilo. Je nutné připomenout, že Babiš i Faltýnek tehdy o zbavení imunity sami požádali a jako jediní z klubu hlasovali pro své vydání.
I bez komunistů a hnutí ANO by pro vydání vznikla v plné sestavě pohodlná většina 107 poslanců. Pokud tedy hlasování neovlivní nové vnější okolnosti, například nápadný počet absencí, ať už důvodných, či vyvolávajících pochybnosti.
Patová povolební situace je totiž přímo nazrálá k tomu, aby se ve sněmovně kšeftovalo a nakupovalo, a to protřelý oligarcha umí. Čas dříve či později ukáže, jestli se někdo nechal koupit a co za to.
Udála se spousta věcí
Je tu ovšem jedno velké ALE. Jaroslav Faltýnek se nechal slyšet, že vůbec není jisté, zda žádost policie o jejich vydání znovu do sněmovny dorazí.
[ctete]152414[/ctete]
„Udála se spousta věcí. Počkal bych, jestli policie žádost do sněmovny pošle. Dali jsme stížnost na postup policie a uvidíme, jak rozhodne státní zástupce,“ říká Faltýnek záhadně. Kauzu stejně jako Babiš stále považuje za vykonstruovanou. V České televizi ji nehorázně označil za blbost a kravinu, kterou nemá čas se zabývat. A prochází mu to. „Uvidíme,“ naznačuje tajemně.
Temné náznaky vyhrožování policii a žalobcům působí mrazivě. Fakticky se kromě ukončených voleb nestalo nic. Neexistuje jediný důvod, proč by nová žádost o vydání do sněmovny neměla přijít. Policisté na kauze pracují s velkým nasazením, podle kuloárových zpráv mají nabito. Tomu ostatně nasvědčuje i postoj dozorujícího žalobce Šarocha a výsledky dohledové prověrky pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, která neshledala žádné pochybení.
Klekne někdo na žalobce?
Nedá se očekávat, že by policisté sami o sobě přestali pracovat a že by jim v tom bránili jejich nadřízení či současné vedení policie. Z běžné praxe je také známo, že podobné stížnosti, jaké podali obvinění v kauze Čapí hnízdo, státní zástupci v drtivé většině případů odmítnou. Jinak by museli rozporovat něco, co sami předtím odsouhlasili.
Ledaže by někdo na žalobce klekl, protože ministr spravedlnosti Robert Pelikán je schopný všeho. Skandálními výpady proti vyšetřovatelům Čapího hnízda před volbami znovu prokázal, že nehájí pravidla právního státu, ale zájmy Agrofertu.
Pokud u nás ještě platí demokracie, neměla by taková potenciálně nebezpečná hra nikomu projít. Uvidíme.