Andrej Babiš prohrál spor u Evropského soudu pro lidská práva, který zamítl jeho žalobu na Slovensko kvůli evidenci ve svazcích Státní bezpečnosti. Premiér už avizoval, že se bude soudit dál, ale jeho šance jsou mizivé. Slovenské soudy se už nemohou opírat o jeho klíčové svědky, řídící důstojníky StB.
[ctete postid=“225186″ title=“Premiér Babiš jde komunistům na ruku čím dál víc, ale paradoxně je může zničit“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/12/Filip-StB-385×230.jpeg“ excerpt=“Ačkoli premiér Babiš často opakoval, že komunisté nemají na vládu žádný vliv, pravý “ permalink=“http://forum24.cz/premier-babis-jde-komunistum-na-ruku-cim-dal-vic-ale-paradoxne-je-muze-znicit/“]225186[/ctete]
Premiér Babiš chce dostát svým slovům, že se bude kvůli přisuzované spolupráci se Státní bezpečností v roli agenta „Bureše“ soudit do konce života. Po sedmi letech soudních sporů s bratislavským Ústavem paměti národa (ÚPN) však nemá v ruce žádné pravomocné rozhodnutí, že byl ve svazcích komunistické tajné policie evidován neoprávněně.
Neoprávněná žaloba
Šéf hnutí ANO poslal letos v červnu stížnost Evropskému soudu pro lidská práva poté, co slovenský ústavní soud zrušil všechny rozsudky nižších stupňů, potvrzujících jeho nevědomou spolupráci. Babiš touto žalobou kvůli údajnému porušení vlastních práv ze strany úřadů Slovenské republiky často operoval, nicméně štrasburský soud ji 20. listopadu zamítl jako nedůvodnou.
Evropský soud pro lidská práva sice nemůže rozhodnout o vyškrtnutí kohokoli z archivních dokumentů StB, jelikož je mu nadřazeno domácí právo, ale pokud by dal Babišovi za pravdu, vložil by mu do ruky klacek na „zpolitizovaný“ slovenský ústavní soud. Tato zároveň zdržovací taktika však nevyšla a naopak se nyní obrátila proti jejímu strůjci. Prohrál třetí soud po sobě, jelikož předchozí krajský soud v obnoveném líčení potvrdil rozhodnutí ústavního soudu, a tahá za čím dál kratší konec provazu.
„Pravda je na mojí straně a jsem přesvědčen, že spor vyhraji, protože jsem nikdy žádnou spolupráci nepodepsal,“ nevzdává se Babiš, který informaci o rozhodnutí evropského soudu potvrdil. „Právníci se vyjádřili, že spor nekončí a bude pokračovat na Slovensku, kde jsem několikrát soud vyhrál a ústavní soud ho z nepochopitelných důvodů zrušil,“ dodal.
12 svazků StB, 40 jmen
To ovšem bude kámen úrazu. Slovenský ústavní soud totiž loni v říjnu učinil průlomové rozhodnutí, když zrušil rozsudky tří nižších soudů, které rozhodly v Babišův prospěch. Opíraly se přitom takřka výlučně o výpovědi bývalých důstojníků StB, kteří u soudního líčení prohlašovali, že si vše vymysleli, nebo si na nic nepamatují.
Pokud tedy dnes Andrej Babiš a jeho kohorta neustále opakují, že soudní spory vyhrál, dopouštějí se hrubé demagogie, protože tyto rozsudky jsou zneplatněny a žádné usnesení o vyhraném soudu neexistuje.
Ústavní soud konstatoval pochybení nižších soudů, že bývalé příslušníky StB nezbavily mlčenlivosti. Co je ale ještě podstatnější, označil tyto svědky za nedůvěryhodné, protože se „podíleli na budování zločinného komunistického režimu“. Kdo se bude chtít napříště na Slovensku soudit, že je ve svazcích tajné policie veden neoprávněně, už se nebude moci spolehnout na svědectví bývalých důstojníků Státní bezpečnosti.
Tím Andrej Babiš alias „Bureš“ přišel o svoje trumfová esa. Proti němu stojí rozsáhlá archivní dokumentace, vytažená ze dvanácti svazků Státní bezpečnosti, kde figuruje jeho jméno. Tyto svazky byly uloženy na pěti různých místech a obsahují kontrolní podpisy čtyřiceti bývalých pracovníků StB na úrovni řídících důstojníků, vyšších důstojníků, vedoucích nebo ředitelů správy a dokonce na úrovni ministerstva vnitra.
Falšování dokumentů v takovém rozsahu je nemyslitelné a nedává ani smysl, proč by se pod hrozbou vysokých sankcí i trestního stíhání dělo zrovna v „Burešově“ případě.
Pochybná svědectví
Pokud premiér považuje rozhodnutí ústavního soudu za pro něho nepochopitelné, ještě nepochopitelnější je dosavadní praxe, kdy byly výpovědi řídících důstojníků komunistické tajné policie u soudů v podobných sporech vůbec brány na zřetel.
Je evidentní, že pokud pod soudní přísahou tvrdí, že svazky jsou zfalšované, sami podváděli tenkrát, nebo lžou dnes. Navíc u příslušníků StB i po letech platí, že nevyzrazují svoji agenturní síť, nemluvě o jiných motivacích, které mohou vejít do hry.
Není možné, aby Státní bezpečnost vykazovala poruchy ve své činnosti v tak masovém měřítku, jak se snaží namluvit bývalí agenti a jejich obhájci, bývalí řídící důstojníci. Práce Státní bezpečnosti byla velmi přísně a vícestupňově kontrolovaná. Je tak téměř vyloučeno, aby byl na agenta několik let veden falešný svazek.
„Znamenalo by to, že o falšování věděli lidé z vícero oddělení Státní bezpečnosti, od těch nejnižších pozic až po vysoce postavené náčelníky. Něco takového by se nedalo jen tak jednoduše zatajit, zejména kvůli krizovým kontrolám a přesouvání pracovníků StB,“ říká k tomu Peter Juščák z ÚPN.
Spolehlivý „Bureš“
„Bureš“ byl navíc podle zjištění badatelů hodnocen jako jeden z nejspolehlivějších. „Agenta Bureše si nechali i po poradě u federálního ministra vnitra v roce 1984, kde řešili, že mají velký počet agentů a z nich jen malý efekt. Po revizi na 3. odboru zbylo ze 127 agentů jen 57 nejspolehlivějších. A Bureš tam zůstal, což znamená, že zjistili, že přináší výsledky a vyplatí se mít ho v síti,“ připomíná specialista ÚPN Jerguš Sivoš.
[ctete postid=“224257″ title=“Skandální výroky Válkové jsou v rozporu s právním státem. Proč mlčí Pavel Zeman?“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2015/03/P201502040309601-385×230.jpeg“ excerpt=“Poslankyně hnutí ANO Helena Válková tvrdí, že jako advokátka disponuje informacemi, “ permalink=“http://forum24.cz/skandalni-vyroky-valkove-jsou-v-rozporu-s-pravnim-statem-proc-mlci-pavel-zeman/“]224257[/ctete]
Stále tedy platí, že Andrej Babiš je od roku 1982 evidovaný jako agent „Bureš“, tehdy pracující v podniku zahraničního obchodu Petrimex, kde se to estébáky jen hemžilo. Když na něj Státní bezpečnost líčila, dochovala i její krátká informativní zpráva.
„Vyhodnocen jako snaživý, schopný pracovník, má však menší praktické zkušenosti z komerční práce. Po politické stránce pramen hodnotí jmenovaného jako soudruha, který se v praxi přidržel hospodářské politiky KSČ a je oddaný našemu zřízení,“ popisuje zpráva vyhlédnutého spolupracovníka.
Podle jiných dochovaných dokumentů agent „Bureš“ podepsal závazek v dnes už zrušené bratislavské vinárně U Obuvníka, přičemž ke spolupráci jej měl získat nadporučík StB Július Šuman, jeden z klíčových Babišových svědků u soudu.
Protahovat donekonečna
Přes množství shromážděných důkazů považuje premiér Babiš případ agenta „Bureše“ za vykonstruovaný a nesmyslný. Jelikož ústavní soud rozhodl i o tom, že chybně zažaloval Ústav paměti národa, hodlá podat žalobu na Slovenskou republiku, pravděpodobně ministerstvo vnitra. To je samo o sobě skandální a vzájemným vztahům obou zemí takové řešení osobních problémů českého premiéra příliš neprospěje.
Jelikož však budou soudy muset přihlédnout zejména k listinným důkazům shromážděným Ústavem paměti národa, bude čekat Babiše tvrdý oříšek a jeho šance na úspěch se limitně blíží nule. Spíše jde jen o marketingovou snahu zatloukat co to dá, a uměle protahovat tyto spory donekonečna.