Možná to nebude říkat takto naplno, ale rozhodně je vidět, že de facto jediná šance Andreje Babiše, jak v prezidentské volbě uspět, je snažit se vymezovat zejména vůči vládě a získat na svou stranu hlasy voličů, kteří nejsou spokojeni s konáním stávající vlády, popisuje Miloš Gregor, expert na politický marketing z Masarykovy univerzity, oficiálně odstartovanou kampaň předsedy hnutí ANO. V rozhovoru pro deník FORUM 24 mluví o tom, že Babišovy kampaně budou dvě, a to oficiální a neoficiální, prostřednictvím které bude k ostré kritice a špinavé práci využívat svých médií, poslanců a zaměstnanců.
Z jakého důvodu si Andrej Babiš oznámení načasoval zrovna takto?
Ty příčiny vidím dvě. První z nich je, že pravděpodobně sám dlouho nevěděl, zda bude kandidovat či nikoliv, protože průzkumy pro něj nejsou úplně nejpříznivější. Tím druhým faktorem je nějaké taktické rozhodnutí, co se týče efektivnosti kampaně. Prezidentská volba totiž sama o sobě není příliš bohatá na konkrétní témata, která může kandidát slibovat jako třeba u volby do poslanecké sněmovny.
Kandidáti mohou nabízet de facto svůj životní příběh nebo nějaké abstraktní vznešené hodnoty, směřování demokracie a tak dále, ale nejedná se o konkrétní sliby jako například snížení daní. Takže kampaně bývají dost často prázdné, a proto je výhodnější, pokud je kandidát už dostatečně známý, aby kampaň měl spíše kratší než rozvleklou a dlouhou.
Takže to dělá chytře.
To načasování mu evidentně hraje do karet, protože má pozornost všech médií a je tím, kdo udává, o čem se nyní bude mluvit.
Jakou podobu podle vás bude mít oficiální prezidentská kampaň Andreje Babiše? Na co se Babiš nyní ve své již oficiální kampani zaměří? Zůstane u svého obytňáku?
Nejsem si tím úplně jistý. Nerad bych věštil z kávové sedliny. Když se ovšem podívám na to, jak vypadalo to oznámení o zahájení kampaně, tak se evidentně bude snažit působit státnicky, umírněně, uměřeně, možná trošku konsensuálně alespoň v té oficiální rovině, jak jste se zeptala. Ale všichni známe Andreje Babiše a víme, že to není Andrej Babiš, kterým ve skutečnosti je, ale že je to pouze nějaká marketingová hříčka s jeho osobností.
Bude mít Babišova kampaň vyloženě nějaké téma?
Myslím, že to naznačil již při zahajování kampaně. Andrej Babiš povede premiérskou kampaň do prezidentského úřadu. Bude se vymezovat vůči vládě, bude ji kritizovat. Bude se snažit připomínat své, ať už skutečné nebo domnělé, úspěchy jakožto premiér. A bude se snažit přesvědčit voliče, že nyní mají možnost nějakým způsobem hlasovat proti vládě.
Možná to nebude říkat takto naplno, ale rozhodně je vidět, že jeho jediná de facto šance, jak v té prezidentské volbě uspět, je snažit se vymezovat zejména vůči vládě a získat na svou stranu hlasy voličů, kteří nejsou spokojeni s konáním stávající vlády.
Bude agresivní vůči svým protikandidátům? Bude na ně přímo cílit?
Tady se dostáváme k tomu bodu, kdy jste se před chvílí ptala na oficiální kampaň. Toto je věc, o které se obávám, že uslyšíme velice intenzivně a nebude to součástí přiznané kampaně. Andrej Babiš bude využívat svá média ve svůj prospěch. Média patřící do Mafry budou útočit na protikandidáty.
Ostatně to můžeme vidět už nyní u Petra Pavla, který je cílem velice intenzivní negativní kampaně i z velké části právě z médií Mafry. Bude k tomu využívat své poslance, kteří budou sloužit k té ostré kritice ať už protikandidátů, nebo vlády. Ale věřím, že pokud Andrej Babiš dokáže udržet nervy na uzdě, tak se bude snažit tvářit, že on tu negativní kampaň nevede, že on je ten smířlivý a všechnu tuto špinavou práci za něj odvedou jeho zaměstnanci nebo jeho média.
Bude tedy generál Petr Pavel jeho terčem číslo jedna?
Už nyní vidíme, že je. Troufám si říci, že je to z důvodu, že Andrej Babiš má větší šanci uspět ve druhém kole proti Danuši Nerudové. Petr Pavel je kandidát, který čerpá svou politickou podporu naprosto ze všech voličských skupin – mezi mladými i starými, mezi vzdělanými i s nižším vzděláním, mezi bohatšími, chudšími, z města, z vesnic. Má dokonce podporu i u části voličů ANO, a to je pro Andreje Babiše nebezpečné.
Pokud by byl Andrej Babiš ve druhém kole proti Danuši Nerudové, tak bude mít velice snadnou práci ji onálepkovat jako levicovou liberálku, jakožto kandidátku pražské kavárny, která se možná snaží zničit tradiční rodinu, protože chce sňatky homosexuálů. A toto jsou vše věci, které budou hrát na nejnižší pudy větší části české společnosti.
V případě takové konfrontace, která bude pramenit od Andreje Babiše, přestože nepřímo, jaká je nejlepší reakce? Je lepší reagovat, nebo mlčet?
Na to se nedá odpovědět obecně. Záleží, do jaké míry to ovlivňuje rozhodování voličů. Například u Petra Pavla vidíme, že pro drtivou část jeho voličů není generálova komunistická minulost překážkou v tom ho volit. V tu chvíli bych kandidátovi doporučoval příliš se tím tématem nezabývat, možná jej odbýt jednou větou. Například, že lituje svého rozhodnutí v mládí a že je hrdý na to, že například dnešní mladí již toto rozhodnutí dělat nemusí. Zkrátka se to snažit přerámovat a věnovat se především svým tématům než jen reagovat na takovou kritiku. Protože, jak se říká, na konci dne jsou pak ta témata tím, co si volič pamatuje, a pokud si bude pamatovat s Petrem Pavlem spojené pouze téma komunistické minulosti a nespojí si s ním nic pozitivního ani nic aktuálního, co by chtěl ten kandidát sám, tak mu to může ve volbě uškodit.
Má sdílení argumentů proti Andrejovi Babišovi například na sociálních sítích nějaký význam nebo dosah? Například, že se tímto krokem snaží získat imunitu?
Dosah to má, ale to jsou všechno věci, které všichni víme, jeho příznivci i odpůrci. Na základě toho jsme si na Andreje Babiše udělali názor. Pokud se argumenty budou opakovat, nic nezmění. Pokud chtějí kritici Andreje Babiše zamezit tomu, aby byl zvolen, musí přijít s něčím novým, jiným nebo argumenty jinak podávat. Zkrátka to, že Andrej Babiš asi ukradl padesát milionů z Evropské unie, je věc, kterou vidí i jeho příznivci, a buď to pro ně není téma, nebo mu naopak fandí, protože okradl tu zlou škaredou Evropskou unii
A co říkáte na to samotné tvrzení, že Andrej Babiš se tímto krokem snaží získat imunitu?
Věřím, že je to jedna ze silných motivací pro Andreje Babiše. Když se na to podívám trošku pragmaticky, je to pochopitelné, nikdo nechce jít do vězení. Andrej Babiš vidí, jak se pro něj kauza vyvíjí. Možná i to byl jeden z důvodů, proč s oznámením kandidatury čekal tak dlouho. Nyní vidí, že se pro něj soudní projednávání pravděpodobně nevyvíjí úplně příznivě. Spousta svědků potvrdila, že se opravdu dopustil toho, z čeho má být vinen. Nicméně si netroufám tvrdit, jakou váhu to mohlo mít.
Věřím, že část motivace to je, ale další část může být skutečnost, že velice levně získá pozornost na sebe, svá témata, kritiku vlády. Takže i v případě, že neuspěje v prezidentské volbě, možná věří, že mu to pomůže prolomit skleněný strop necelých třiceti procent podpory hnutí ANO ve sněmovních volbách. Andrej Babiš není člověk, který se hodí na prezidentskou funkci. On nestmeluje společnost, potřebuje být v exekutivní funkci, sám to o sobě dlouhé roky říkal. Takže věřím, že ani on sám nechce úplně tím prezidentem být.