Předseda vlády Andrej Babiš na svém facebookovém profilu zveřejnil několik fotografií z návštěvy Terezína včetně opraveného Wieserova domu. Sdělil, že tento objekt v roce 2015 „objevil“, nyní se dočkal rekonstrukce. Nezmínil ovšem, že z velké většiny je oprava zaplacena z peněz Evropské unie, a to konkrétně z Integrovaného regionálního operačního programu EU.
„V roce 2015 jsem v Terezíně náhodou „objevil“ Wieserův dům a začal s dlouhým procesem obnovy téhle památky. V roce 2017, 16. června, jsem tady debatoval s občany. No a dnes jsem se sem přijel podívat na zrekonstruovaný Wieserův dům. Po pěti letech je konečně hotovo,“ napsal Babiš.
Jak ale již v roce 2018 uvedl server rozhlas.cz, národní prostředky činí pouhých pět procent z celkové ceny rekonstrukce. Pětaosmdesát procent zaplatila Evropská unie a zbylých deset procent město Terezín, které ústy tajemníka radnice a zástupce ředitele organizace Terezín – město změny Róberta Czetmayera oznámilo, že cena projektu bude činit 122 milionů korun.
Není to poprvé, kdy je podíl EU na financování projektů v Česku vrcholnými politiky zamlčován. V pátek 24. července například ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček uvedl: „Nádraží v Chebu patří k více jak šedesáti aktuálně rekonstruovaným železničním budovám. Nová nástupiště, podchody, drážní budovy, koleje, nejmodernější bezpečnostní zařízení. Současně se respektuje původní architektonický návrh i materiály.“ Evropská unie podle zastoupení Evropské komise v ČR platila 394 z celkových 549 milionů korun.
I tady výrazně pomohly peníze EU: 394 z celkových 549 milionů na rekonstrukci šlo z nástroje #CEF. https://t.co/2ufyvacY6g
— Evropská komise v ČR (@ZEK_Praha) July 24, 2020
Terezín založil v roce 1780 císař Josef II. jako mohutný pevnostní systém. Jeho jádrem je Hlavní pevnost s městem uprostřed a předsunutá Malá pevnost. Tragickou úlohu sehrál Terezín za druhé světové války. V roce 1940 byla v Malé pevnosti zřízena věznice pražského gestapa. Samotné město nacisté roku 1941 přeměnili v židovské tranzitní ghetto, odkud byla většina vězňů deportována do vyhlazovacích táborů a ghett na východě.