Poslanec Andrej Babiš (ANO) se musí omluvit investigativní novinářce a šéfredaktorce webu investigace.cz Pavle Holcové za nepravdivá tvrzení, která o ní zveřejnil na sociální síti. Pravomocně o tom rozhodl krajský soud v Praze, informoval web. Babiš musí svou omluvu zveřejnit sedm po sobě jdoucích kalendářních dnů.
Soud Babišovi uložil, že se musí na své facebookové stránce do tří dnů od nabytí platnosti rozsudku veřejně omluvit. „Omlouvám se paní Pavle Holcové za neoprávněný zásah do jejích osobnostních práv způsobený zveřejněním nepravdivého příspěvku pod titulkem ‚Došlo Whatsappem‘ na internetové stránce www.facebook.com/AndrejBabis ze dne 2. 4. 2022,“ zní podle rozsudku omluva, kterou musí v tomto znění zveřejnit po dobu sedmi po sobě jdoucích kalendářních dnů.
Babiš zveřejnil v dubnu 2022 na facebooku koláž s fotografií Pavly Holcové a textem „Došlo Whatsappem“. „Pokud by se Babiš opovážil kandidovat na prezidenta, tak už je dávno s panem Sorosem domluvené, že na něho týden před volbami zase našijeme nějakou nepravdivou špínu. Posledně to zabralo. Pan Soros byl velmi spokojený!“ stálo v příspěvku.
Příspěvek reagoval na mezinárodní novinářskou kauzu Pandora Papers, v jejímž rámci investigace.cz zveřejnila v říjnu 2021 informace o tom, že Andrej Babiš nakupoval nemovitosti ve Francii přes řetězec offshorových firem a tyto majetky pak nikdy nepřiznal ve svém majetkovém přiznání, které je od politiků zákonem vyžadované. Za tento nákup nemovitostí je nyní Babiš vyšetřován francouzskou prokuraturou.
Babiš také ve svém pravidelném videoblogu tvrdil, že Pavla Holcová mu prohrála říjnové volby.
Soud v rozsudku přihlédl k tomu, že „žalovaný je bývalým předsedou vlády, kandidátem na funkci prezidenta republiky, je předsedou významné politické strany, poslancem Parlamentu ČR, vlastníkem řady významných celostátních médií, a tedy osobou veřejně činnou s velkým vlivem na veřejné mínění a tomu odpovídá i významně větší počet sledujících“. Přestože si měl být vědom, že příspěvek povede k nenávistným reakcím, nesnažil se prý debatu moderovat nebo mírnit.
Holcová k rozsudku řekla, že se novináři mají proti podobnému chování politiků postavit. „Jsem přesvědčena o tom, že se jako novináři dodržující etické standardy máme postavit politikům, kteří nám až příliš často malují terče na záda a ponoukají své fanoušky k tomu, aby nás šikanovali.“
Není to poprvé, co se musí bývalý premiér omlouvat. Podle verdiktu soudu z loňského července se musel omluvit účastnici protibabišovských demonstrací Janě Filipové za to, že na adresu svých kritiků řekl, že jsou za účast na demonstracích zaplaceni. „Rozsudek je vzkazem, že ani pan Babiš nesmí lhát, aniž by za to nesl následky,“ prohlásil tehdy advokát Aleš Rozehnal, který Filipovou ve sporu zastupoval. Babiš se snažil verdikt zvrátit, Nejvyšší soud to však odmítl.
V březnu pak soud pravomocně rozhodl, že se Babiš musí omluvit pirátskému senátorovi Lukáši Wagenknechtovi za výroky, že je udavač a také osobou, která připravila Česko o 800 milionů korun.