Pokud je Andrej Babiš na území České republiky, je jeho kontrola podřízených v hnutí ANO stoprocentní. Zdá se však, že jakmile překročí hranice naší země, jeho ovečky zvlčí a dokonce si dovolí i takovou drzost, že projeví svůj názor. To je v „politické“ partaji agromiliardáře povoleno pouze podle předem daného scénáře, který píše buď sám předseda a vůdce, nebo jeho PR poradci.
Když vyjel do Ameriky, stačilo vyhodit svého náměstka, který podle Babiše udával, ale při současné návštěvě Bruselu už jde do tuhého. Létají dokonce slova o konci koalice.
Dokud měl Babiš po svém boku Radmilu Kleslovou, nemusel se tolik bát vyrazit mimo naši krajinu. Klidně mohl z hor posílat fotografie na Twitter, místo aby se účastnil jednání v Poslanecké sněmovně, nebo nadávat Miroslavu Kalouskovi z Francie, kde kontroloval svůj gastrobyznys. Situace se ale radikálně začala měnit. Velkolepě oslavovaná cesta do Spojených států už se neobešla bez poskvrnky.
Nejen, že Babiše za mořem vítal článek o jeho podezřelé minulosti, spojené s StB, ale na ministerstvu financí si náměstek Lukáš Wagenknecht dovolil oslovit ČNB s žádostí o vysvětlení jednoho nestandardního jednání.
Za článek podle Babiše může šéfredaktor Svobodného fóra, Pavel Šafr, který prý má takové konexe, že ovládá respektovaný americký server a náměstek se stal po Kalouskovi druhým největším veřejným nepřítelem ministra. Nyní však dělají Babišovi starosti jeho vlastní lidé.
Spolehnout se nemůže ani na Jaroslava Faltýnka, 1.místopředsedu, kterého si zvolil jako pravou ruku poté, co odepsal dříve nedotknutelnou Radmilu Kleslovou.
Faltýnek však překvapil nejen svého šéfa, ale i poslance, jak koaliční, tak opoziční. Při hlasování o takzvaném protikuřáckém zákoně totiž nepodpořil domluvenou koaliční shodu a stal se tak jedním z těch, kdo novelu smetl ze stolu. Rozzuřený Babiš to samozřejmě ihned řešil po telefonu, ale podle projevu v televizi bylo vidět, že kdyby mohl, tak z Bruselu snad přiběhne a Faltýnkovi vyčiní z očí do očí.
V kombinaci s tím, že Věra Jourová odmítla reprezentovat ANO v prezidentských volbách, nepřál by Babišovu návštěvu Faltýnkovi asi nikdo. Cesta do Bruselu tedy získává nepříjemnou pachuť a pokud se Babišovi nepodařilo zamést pod EU koberec Čapí hnízdo, tak jeho návrat domů bude poněkud nervózní.
Andrej Babiš si zkrátka musí uvědomit, jak moc jsou jeho cesty mimo ČR obohacující pro jeho mysl, ego i konto. Kdyby totiž nechával svým zaměstnancům v hnutí tolik prostoru, mohla by se mu po firmě ANO začít šířit plíživá nemoc, kterou miliardář s mandátem ministra bytostně nesnáší. Demokracie.