Rozruch kolem snižování DPH na točené pivo nekončí. Proti výrokům premiéra Babiše, že je idiotská a teoretická, se ohradili autoři tabulky s variantami prodeje. Vycházejí z legislativy a osm z devíti uvedených variant je zcela běžných. Tím rozporují i slova ministryně Schillerové, že je tabulka postavená na absurdních situacích.
Veřejnou debatu nedávno ovládla tabulka pojednávající o dopadech změny DPH na prodej čepovaného piva. Prodejci se musí připravit na devět různých možností, jak prodávat pivo a jakou ze tří sazeb 10, 15 a 21 procent přitom použít. Tabulka dokládající nekompetenci ministryně financí, která slibovala zjednodušení daní, se stala hitem sociálních sítí. Vyvolala kritiku nejen opozice, ale i koaliční ČSSD, zatímco premiér Babiš měl podle svých slov „chuť řvát vzteky“.
Řídit stát jako státní firmu
„Když někdo řekne, že děláme bordel v pivu, místo aby nás pochválil, tak mě to teda štve,“ postěžoval si Andrej Babiš krátce poté, co tabulka spatřila světlo světa, a s arogancí sobě vlastní dodal: „Jen proto, že nějaký blb si udělal idiotskou teoretickou tabulku, kterou po něm nikdo nechtěl, dostala se do médií a tam ji začali vydávat za nějaký platný dokument?“
Pomiňme nyní, že premiér projevil základní neznalost situace v terénu, když prohlašoval, že snižoval DPH na pivo, aby kompenzoval venkovským hospodským náklady na zavedení EET. Drtivá většina těchto výčepů, která nevaří, nejsou plátci DPH a změny se jich netýkají.
Nebude splněn ani Babišův slib, že pivo bude levnější, což potvrdila i ministryně financí Alena Schillerová. Náklady provozovatelů stále stoupají, promítnou se do nich ceny vstupů a energií, a inflace dosahuje nejvyšších hodnot od doby krize. Premiér by možná rád řídil stát jako státní firmu a diktoval hospodským ceny, ale to by se musel vrátit do období reálného socialismu.
V souladu s legislativou
Nyní se k autorství proslavené tabulky přihlásila daňová a auditorská poradenská firma V4 Group, která patří mezi největší poradenské firmy v zemi. Majitel firmy, a zároveň spoluautor tabulky Michal Jelínek, poskytl rozhovor serveru iHned.
Nápad zveřejnit přehlednou tabulku všech variant prodeje podle něj vzešel ze školení, kde se probíraly změny DPH. „Řekli jsme si, na kterých místech se pivo může vydávat a kde se to diferencuje, a podle toho jsme uvedli všechny možné dostupné kombinace,“ vysvětlil Jelínek vznik tabulky.
„Nesouhlasím s názorem premiéra, že ta tabulka je idiotská, protože pouze poukázala na rozdílnost sazeb pro různé poskytovatele a v zásadě i rozdílnost sazeb pro spotřebitele v různých místech a formách spotřeby,“ ohradil se Jelínek proti Babišovu vulgárnímu výpadu. Necítí se jím však dotčen.
„My jsme to tak vůbec nevnímali, to je názor pana premiéra. Pokud jste přesvědčený o tom, že jste publikoval věc, která je naprosto v souladu s legislativou, dělali bychom idioty ze všech lidí, které to zajímá,“ reagoval.
Osm variant z devíti je běžných
Ministryně Schillerová pravdivost tabulky sice nezpochybnila, ale je podle ní „postavená na absurdních situacích“. Podobně jako premiér poukazuje na to, že daňové změny pochválila Asociace hotelů a restaurací ČR.
Jenže tato asociace zastupuje jen zlomek firem v oboru, spíše velkých restaurací a hotelových řetězců. Její prezident Václav Stárek posledních pět let asistoval byrokratickému utahování šroubů, na které doplácejí hlavně malé hospody.
Stárek se stal důsledným propagátorem EET a nelze se zbavit dojmu, že jeho asociaci fakticky vyhovuje čištění trhu od „nekalé“ konkurence. Rozhodně nezastupuje drtivou většinu drobných podnikatelů v pohostinství, kteří neplatí DPH, a jen přihlíží jejich likvidaci zejména na venkově.
Vůči názorům Schillerové a Stárka, které jsou v harmonickém souladu, se ohradil Jelínek. „Pan Stárek uváděl ,Mnoho z těchto případů nenastane‘. Pouze jedna z těch devíti možností je ale skutečně okrajová, a to je nealko pivo do džbánku. Těch osm ostatních je zcela běžný jev, se kterým se každý český občan, který pije pivo, setkává.“
Jelínek rovněž zapochyboval, že zlevní pivo, naopak očekává narůst administrativy. „Českým účetním, kteří budou účtovat hospody a restaurace, jež jsou plátci DPH, bez nejmenších pochyb přibude náročnost zpracování účetnictví a daní,“ uvedl a připomněl, že na Slovensku je alkoholické pivo v jedné sazbě DPH.
Dopadne to jako vždycky
Sociální demokracie, která pro daňový guláš Aleny Schillerové hlasovala, začala couvat. Netušila prý, pro co hlasuje, a na nejbližší koaliční radě chce jednat o úpravách. Jan Hamáček oznámil, že je připravena podpořit rychlou novelu zákona, ale ve skutečnosti přichází jen s kosmetickou změnou.
Poslanec Václav Votava navrhuje, aby snížená desetiprocentní sazba nově platila nejen na točené, ale i na lahvové pivo rozlévané v restauracích. Dnes zůstává v sazbě 21 procent. Schillerová tuto iniciativu nepřijímá s nadšením. „V tuto chvíli nic připravovat nebudu a tato debata je pro mě, jako pro ministryni financí, ukončená.“
Co bude dál? Dopadne to jako vždycky. Sociální demokracie neprosadí nic a „idiotská“ tabulka zůstane v platnosti. Aspoň do té doby, než přijde nějaká rozumnější vláda, která bude skutečně zjednodušovat daňový systém a odbourávat byrokracii v podnikání, tak aby na zásazích státu nevydělávaly jen velké firmy na úkor těch malých.