Podnikatel a ministr Andrej Babiš (ANO) už několik let nehodlá odvádět daně z úroků z přibližně 1,5 miliardy dluhopisů, které si koupil od své firmy.
Aby vysvětlil všechny okolnosti nejasného případu, navštívil Českou televizi, na kterou zároveň podává stížnost. Rozhovor s moderátorem se nesl především ve znamení slepých uliček. Nebýt okamžiku, kdy se Babiš v podstatě přiznal k dlouhodobému krácení daní.
Moderátor pořadu Události, komentáře se nejprve zajímal o to, proč vydala Babišova společnost Agrofert právě dluhopisy. Potřebovala snad peníze? Proč nevydala akcie? Vtip je v tom, že Agrofert dlouhodobý zdroj financování opravdu potřeboval, a i kdyby ne, nemusí se nikomu zpovídat. Navíc, z účetního hlediska může být rozdíl mezi některými akciemi a dluhopisy mlhavý. Nikomu přitom nemůžete zakázat, aby si k sobě do firmy přibral ještě dalšího akcionáře nebo třeba prioritně vypláceného věřitele. Stejně tak tedy nemůžete zakázat ani jedinému akcionáři Agrofertu (Andreji Babišovi), aby si od své firmy místo akcií kupoval dluhopisy, popřípadě aby své firmě poskytoval půjčky.
Další pátrání médií směřuje k tomu, zda si Agrofert nemohl půjčit levněji. Dluhopisy mezi firmou a jejím vlastníkem (v tomto případě dokonce stoprocentním) totiž musejí mít v zásadě obvyklý úrok. Jinak by mohlo docházet k přelévání zisků například z daňových důvodů nebo ve snaze poškodit dodavatele či jiné věřitele. Zdá se ale, že ani s výší úroků, které Agrofert svému majiteli Babišovi již několik let vyplácí, nemusí být problém.
Další diskutovanou otázkou je, zda měl Babiš na nákup těchto dluhopisů dostatek legálně vydělaných (resp. přiznaných) peněz. Je jistě naprosto správné, že ODS pana ministra vyzvala, aby své zisky prokázal, nejlépe už včera. Přidal se dokonce i pan prezident, který jinak hájí Babišovy podvody v případu Farmy Čapí hnízdo. Pan prezident chce, aby se svlékli i další politici. Nebojte, nikdo z nich nemá holou zadní část těla. Jenže v případě Babiše se klidně nakonec může ukázat, že dostatečné zisky měl.
V čem tedy tkví problém? Jak známo, Babiš si koupil a drží asi 1,5 miliardy dluhopisů z jediné emise, každý v nominální hodnotě jedné koruny. Roční úroky z každého z nich jsou tak nízké, že se podle tehdejších pravidel daň z těchto výnosů zaokrouhluje na nulu. Pokud by však věděl, že se jednalo o uměle rozdělené dluhopisy, nebo by dokonce o jejich rozdělení rozhodl, musel by se k nim chovat při placení daní jako k celku, jak vyplývá z filozofie různých soudních rozsudků. Musel by tak dodnes platit každý rok mnohamilionovou daň, které se přitom vyhýbá.
Je krajně nepravděpodobné, že by si nevšiml, že všechny nakoupené dluhopisy pocházely z jedné emise a že tedy tvoří jeden celek. Nyní však máme tolik potřebný důkaz, že o tom věděl. Sám totiž ve zmíněném pořadu potvrdil, že tuto emisi schválilo představenstvo, jehož byl a dosud je předsedou, a navíc se přiznal, že se z jeho strany jednalo o pokus o daňovou optimalizaci (která je legální, pokud se nezvrhne, jako v tomto případě, v krácení daně).
Co více si mohou vyšetřovatelé přát? Babiš se přiznal. Stačí, aby byl rozhovor pro Českou televizi přijat u soudu jako důkaz. Z aktuálního hlediska je ale především těžko představitelné, že by po takovém přiznání mohl Babiš nadále vykonávat funkci ministra financí, který ve vládě zodpovídá za spravedlivý a efektivní výběr daní.