Premiér Andrej Babiš (ANO) čelil v poslanecké sněmovně pravidelným interpelacím. Během nich mohou opoziční poslanci klást dotazy na předsedu vlády. Ten, pokud se na schůzi dostaví, má příležitost na tyto otázky reagovat. Často se však premiérova rétorika posune do roviny útoků na zákonodárce. Během čtvrteční schůze padly dotazy na téma premiérova předvolebního dopisu či vztahu k Orbánovým nedemokratickým principům.
Pravidelné sněmovní interpelace na premiéra Andreje Babiše budí vášně – pokud je na nich přítomen a odpovídá. Ve čtvrtek poslancům odpovídal; neubránil se však útočné rétorice vůči některým ze zákonodárců.
Babišův „osobní“ dopis za šest milionů, který někdo vyhazuje
Šéf pirátských poslanců Jakub Michálek se předsedy vlády Andreje Babiše ptal na výdaje za jeho dopis občanům, který rozesílal v rámci předvolební kampaně do schránek občanů České republiky.
Přesvědčuje v něm Čechy, aby mu věnovali „posledních pět minut svého života“, a shrnuje, co všechno měla jeho vláda zařídit, postavit a jak chránila stát před uprchlíky. Dopis vymyslel a rozposlal Babišův marketingový tým, Michálkovi se ovšem nezdála transparentnost ohledně financování.
„(Na transparentním účtu hnutí ANO) jsem nenašel žádné výdaje, které by se týkaly tvorby tohoto dopisu, je tam pouze 10 výdajů, které jsou vyšší než 5 tisíc Kč. Chtěl jsem se zeptat, jaké byly náklady na ten dopis, proč nejsou na tom transparentním účtu, kdo hradil jejich odeslání a kdo byl zhotovitelem,“ ptal se na plénu Michálek.
Babiš odpověď využil k tomu, aby mohl na opoziční stranu útočit. „My žádnou kampaň, na rozdíl od vás, kteří děláte i kampaň v Bruselu, neděláme,“ odpověděl. Náklady na tento dopis podle něj hradí hnutí ANO a objeví se na transparentním účtu, jakmile dojde k vyúčtování. Někdo je však prý vyhazuje do kontejneru, což má být důvodem k reklamaci a zdržení.
„Dostáváme fotky, že ten dopis končí v kontejnerech, někdo je hází do kontejneru. Nechci ani tady mluvit, která obec hodila všechny ty dopisy do kontejneru, abych tady zbytečně nevyvolával nějaké politické střety. (…) Já se vás ptám, kde si Bartoš objednával letadlo do Bruselu? Aby tam dělal pátou kolonu? Co vám je vůbec do toho. Když to zaplatíme, tak to bude na účtu. A je to řádově kolem 6 milionů,“ odpověděl premiér.
Svůj dopis označuje jako osobní, byť v něm uvádí, že by si přál, aby lidé na jeho vládu „vzpomínali jako na tu vládu, která čtyři roky makala a splnila to, co slíbila“.
Babišova inklinace k Orbánovi
Další emotivní moment při interpelacích nastal, když se pirátský poslanec Tomáš Martínek zeptal Babiše na jeho inklinaci k maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi. Zeptal se na maďarskou legislativu zakazující osvětu o sexuálních menšinách a šíření mezi mladými lidmi do osmnácti let jakýchkoliv materiálů zobrazujících homosexualitu a dalších informací pro menšiny.
„V důsledku maďarského homofobní zákona, který zavádí cenzuru, podepsalo již osmnáct unijních lídrů výzvu, kde se zavazují k obraně základních práv občanů. Dodatečně se připojil například rakouský premiér Sebastian Kurz či Řecko. Česká republika se zatím vaším prostřednictvím nepřipojila,“ připomněl Martínek. Zeptal se, jak se k této věci premiér postaví.
„Já chápu, že vy máte ty noty Evropského parlamentu, ale my jsme svrchovaná země. A toto, co váš předseda předvedl, je pátá kolona,“ zopakoval útok Andrej Babiš a ptal se, zda Piráti chtějí rozvrátit Českou republiku. Vyostřenou rétoriku proti Bartošově straně využívá premiér od té doby, co strana začala vést v předvolebních průzkumech.
Orbánovy nedemokratické principy jsou podle Babiše „svobodou chránit rodinu a vychovávat děti podle svého přesvědčení“, řekl ve sněmovně.